KiCAD - poradnik dla początkujących

Czyli dyskusje na temat programów takich jak OrCad, Protel, CircuitMaker, Autotrax, Kicad itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Post autor: KrzysiekK » 06 mar 2016, 22:11

Niestety oryginalne biblioteki KiCada, nie są najlepsze i może w nich brakować elementów. W sieci są udostępnione biblioteki elementów, ale te nie zawsze są w nowym formacie pretty i trzeba je znowu konwertować. Przykładowy link do alternatywnych bibliotek KiCada.

http://smisioto.no-ip.org/elettronica/k ... cad-en.htm

SamiJa
-

Post autor: SamiJa » 07 mar 2016, 20:40

Mam problem z aktualizacją schematu do płytki PCB. Zrobiłem całą płytkę, i zostały mi dwa piny do połączenia. Dopiero teraz dostrzegłem iż jeden pin w schemacie jest źle podłączony. Poprawiłem w schemacie to co było trzeba. Ale jak wczytać tą poprawkę do PCB ?

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Post autor: KrzysiekK » 07 mar 2016, 22:28

Trzeba ponownie wygenerować listę sieci (netlistę) i wczytać ją do Pcbnew, aby uaktualnić połączenia na płytce.

SamiJa
-

Post autor: SamiJa » 08 mar 2016, 11:48

Mam jeszcze jeden mały problem, ale już nie wiem czy da się go rozwiązać. W formacie .dxf wszystko łądnie i poprawnie zapisuje. Ale chciałbym zwiększyć grubość obrysu krawędzi płytki. Ścieżki mam w grubości 0.3 a obrys 0.1 . Co stanowi problem bo marker rysujący ma 0.3 i po prostu pogram do druku nie wygeneruje mi kodu linii 0.1. Pomija ją, a jak patrzyłem w ustawieniach to nie da się ustawić grubości. Albo może gdzie indziej da się ustawić grubość w samym narzędziu ?. Bo przy zapisie w formacie .dxf domyśla grubość lini to 0.1 i nie da się jej zmienić.

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Post autor: KrzysiekK » 08 mar 2016, 14:21

Po dwukrotnym kliknięciu lewym klawiszem myszki na linii obrysu płytki otwiera się okno Właściwości segmentów. Możemy w nim zmienić szerokość tej linii jak na obrazku poniżej. Domyślna szerokość to 0,15 mm. Na tym obrazku dla przykładu zwiększyłem ją do 0,9 mm, co jest widoczne w narożniku płytki.
Załączniki
grubosc_linii.png
grubosc_linii.png (39.5 KiB) Przejrzano 4551 razy

dimrost
-

świetny program

Post autor: dimrost » 17 mar 2016, 19:31

Jestem osobą początkującą i jak dla mnie program jest bardzo łatwy do obsługi. Polecam go każdem.
Ostatnio zmieniony 17 mar 2016, 20:19 przez dimrost, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ertew
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Ertew » 21 mar 2016, 19:09

KrzysiekK, 2 lata temu korzystałem z KiCada 2013-07-07. Teraz ponownie muszę zaprojektować kilka płytek.
Jak uważasz, lepiej przesiąść się na najnowszą wersję, poczekać jeszcze miesiąc na ostateczne poprawki, czy zostać przy starszej stabilnej?

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Post autor: KrzysiekK » 21 mar 2016, 22:46

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Najnowsza wersja KiCada dla Windows ma problemy z wydrukiem rysunku płytek o czym wcześniej już pisałem. Trzeba "obchodzić" tą usterkę. Co ciekawe w systemie Linux usterka ta nie występuje. Dwa różne systemy zarządzania bibliotekami elementów będą w przyszłości powodem pewnej niekompatybilności plików z projektami. Zresztą obecnie występuje to w Pcbnew, gdzie starsze projekty odnoszą się do bibliotek, a obecnie mamy tabele bibliotek. Co prawda projekty ze starszych wersji KiCada można otworzyć, ale nanoszenie zmian w projekcie wymaga dodatkowych zabiegów.

Jeśli projekty te mają być proste lub "jednorazowe" to można skorzystać z najnowszej wersji KiCada. Wówczas łatwo będzie poprawić w przyszłości. W przypadku bardziej rozbudowanych projektów otwarcie ich w najnowszych wersjach KiCada zapewne będzie możliwe, ale nanoszenie zmian w projekcie może wymagać dodatkowych zabiegów.

Awatar użytkownika
Ertew
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Ertew » 06 kwie 2016, 17:28

Dzięki, w takim razie zostanę przy sprawdzonej wersji 2013.

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Re: KiCAD - poradnik dla początkujących

Post autor: KrzysiekK » 24 lut 2018, 15:00

Od kilku dni pojawiła się testowa wersja KiCada oznaczona numerem 5. U mnie w systemie Linux pod dodaniu odpowiednich repozytoriów KiCad zaktualizował się wraz z systemem do wersji 5.

Zmian jest dużo. Warto wspomnieć choćby o możliwości otwierania schematów z programu Eagle w edytorze schematów Eeschema. Podobna funkcjonalność jest w edytorze Pcbnew, ale trzeba go uruchomić bezpośrednio z menu start systemu operacyjnego, a nie za pośrednictwem menadżera projektów. Edytor Pcbnew potrafi też korzystać z bibliotek programu Eagle 6.x.x. Być może taka funkcjonalność pojawi się też w Eeschema. Tylko stwarza to problem tego rodzaju, że użytkownicy KiCada mogą w nieautoryzowany sposób korzystać z komercyjnych bibliotek Eagle. Obecnie zarządzanie bibliotekami w programie KiCad oparte jest już wyłącznie o tak zwane tabele bibliotek.

Eeschema jest wyposażony w opcję odzyskiwania i zamiany symboli elementów schematowych, ponieważ starsze pliki schematowe nie są w pełni zgodne z nową wersją KiCada. To samo dotyczy edytora Pcbnew, tylko w nim dostępna jest opcja otwierania starszych plików z menu Plik → Otwórz... co wymaga uruchomienia Pcbnew za pośrednictwem menu start systemu operacyjnego, a nie menadżera projektu.

Pojawiła się opcja skalowania ikon na paskach narzędziowych dzięki czemu można wygodnie korzystać z KiCada na monitorach o mniejszej rozdzielności.

Od dawna jest możliwość trasowania par ścieżek oraz korzystania z routera z opcją rozpychania ścieżek. W oknie ustawień widoku elementu 3D pojawił się jego podgląd, dzięki czemu jest łatwe dopasowanie samego elementu 3D, jego skali i orientacji na płytce. Możliwe jest też wstawianie "wolnych" przelotek, łączących np. pola masy na dwóch warstwach płytki.

Dostępne jest w Pcbnew tworzenie szyku elementów w postaci "prostokąta" jak np. matryca diod LED jak również szyku kołowego, jak np. w zegarze pseudoanalogowym. W edytorze elementów płytkowych wbudowany jest kreator elementów. Również w edytorze Pcbnew jest możliwość lustrzanego odbicia płytki w trakcie trasowania ścieżek co może ułatwić ich trasowanie. Przebudowane dość mocno zostało menu w Pcbnew, dokładniej poprzenoszone zostały poszczególne funkcje w inne miejsca.

Mimo tych nowości nowy KiCad posiada sporo niedociągnięć. O ile w systemie Windows pobiera się i instaluje KiCada w postaci jednego pliku to w Linuksie KiCad został rozbity na pakiety i po jego zainstalowaniu trzeba doinstalować pakiet z polskim menu, pakiet z bibliotekami schematowymi, pliki dokumentacji, pliki pomocy. Oczywiście nikt o tym za bardzo nie informuje, tylko trzeba do tego dojść samemu.

Kolejna wada Kicada w systemie Linux to rozrzucenie plików programu do różnych lokalizacji na dysku, np. pliki skryptów do tworzenia wykazu elementów BOM. Znowu trzeba samemu szukać, gdzie co jest na dysku i albo poprzenosić te pliki do folderu domowego, albo nadać sobie odpowiednie prawa dostępu do tych plików. Tym czasem zarówno system Windows jak i Linux mają swoje foldery domowe użytkowników i wystarczyło by tak zmodyfikować instalator, aby pliki bibliotek, skryptów, szablony, itd. umieszczone zostały w tych folderach domowych.

Czy te i pozostałe zmiany wpłyną pozytywnie na popularność KiCada, trudno powiedzieć. Pomimo wielu ewidentnych zmian na lepsze wiele funkcjonalności jest rozwiązane w mało intuicyjny i mało wygodny sposób.

Zachęcam do zapoznania się z testową wersją KiCada
Załączniki
kicad5.jpg
kicad5.jpg (30.32 KiB) Przejrzano 522 razy

Awatar użytkownika
matrix
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: matrix » 24 lut 2018, 18:22

Bardzo ciekawa informacja, aczkolwiek nie mogę się do tegoż programu przyzwyczaić. Wychowałem się na easytraxie, później przyszedł czas na autotrax'a i jakoś tak z marszu przeszedłem na eagle i odzwyczaić się nie mogę, ale wszystko jeszcze przede mną. Dzięki za tą cenną informację.

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Post autor: KrzysiekK » 24 lut 2018, 20:55

Przyzwyczajenia można zmienić, tylko większym problemem są różne niedociągnięcia KiCada. Coś nie działa lub nie działa jak powinno i wówczas trzeba szukać na własną rękę rozwiązania. Pewne funkcje programu są też dość nieintuicyjnie rozwiązane co zniechęca do korzystania z programu. Do tego ciągle niedopracowane biblioteki elementów. To wszystko zniechęca. Kiedyś, aby wygenerować listę materiałów (BOM) wystarczyło kilka kliknięć w programie. Potem ktoś wpadł na pomysł, aby rozszerzyć możliwości tworzenia BOM za pomocą skryptów. Teraz aby wygenerować BOM trzeba znaleźć na dysku komputera (w przypadku systemu Linux dosłownie) odpowiedni skrypt, nadać sobie odpowiednie uprawnienia do jego odczytu i uruchomienia i go uruchomić. W razie potrzeby należy go dostosować do własnych potrzeb. To jeszcze nie wszystko! Zarówno w systemie Windows jak i Linux potrzebna jest dodatkowa aplikacja, bez której generowanie BOM nie działa. Może już to naprawili, ale tego rodzaju niedociągnięcia zniechęcają do programu. Zamiast skupić się na projekcie trzeba we własnym zakresie doprowadzać KiCada do "stanu używalności". To bardziej zniechęca niż odmienny sposób obsługi. Mimo to ja ciągle czekam na KiCada, który będzie w miarę dopracowany i intuicyjny w obsłudze.

Awatar użytkownika
matrix
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: matrix » 25 lut 2018, 10:12

Mi na przykład w kicadzie nie pasowała jedna rzecz. W eagle jest tak że "wkłada" się elementy na schemat, tworzy się ów schemat i na jego podstawie można stworzyć netlistę oraz zacząć projektować ścieżki. W kicadzie natomiast jak pamiętam było jakieś łączenie elementów, pisanie co z czym i dopiero można było tworzyć schemat i obwód drukowany. Może teraz to się zmieniło. Ściągnę sobie kicada i zobaczę jak to wygląda teraz.

A na marginesie, gdzie znajdę wersję 5 ? Bo jedyną jaką widzę na stronie kicada to 4.0.7

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Post autor: KrzysiekK » 25 lut 2018, 12:38

W Eagle (z którego sam korzystam) po utworzeniu schematu można przejść od razu do tworzenia płytki. Nie trzeba generować netlisty, która jest "ukryta".

KiCad nadal wymaga kojarzenia elementów i nie było by to takie złe, gdyby były dopracowane elementy w tym programie. Tym czasem okazywało się, że podczas kojarzenia elementów elementy schematowe i płytkowe mają odmiennie oznaczone wyprowadzenia i ich skojarzenie jest niemożliwe. Trzeba było poprawiać te elementy w edytorach elementów.

Takie ręczne kojarzenie elementów ma tą zaletę, że w zależności od potrzeb możemy elementowi na schemacie przypisać różny element płytkowy w zależności od potrzeb. Na przykład dla potencjometru na schemacie możemy przypisać obudowę potencjometru montażowego, montażowego wieloobrotowego lub potencjometru montowanego na obudowie urządzenia wlutowanego w płytkę.

Dla systemu Linux trzeba ręcznie dodać odpowiednie repozytoria i zainstalować Kicada. Jest starsza wersja 4.0.7 oraz "kompilacja nocna", która zawiera wersję testową 5. Zainstalowanie kompilacji nocnej nadpisuje wersję 4.0.7, więc potem trzeba "ręcznie" z konsoli usuwać KiCada jeśli chce się wrócić od wersji 4.0.7. W wersji testowej zauważyłem, że brakuje skryptu do generowania netlisty lub zmieniono jego lokalizację. Dziś spróbuję instalować KiCada 4.0.7 i potem "nałożyć" na niego wersję testową. Zobaczę czy będą dostępne te skrypty. Może ktoś to przeoczył tworząc pakiety wersji testowej. W przypadku systemu Linux trzeba pamiętać o doinstalowaniu dodatkowych pakietów, to jest:
kicad-locale-pl → spolonizowane menu programu
kicad-library → biblioteki schematowe
kicad-doc-pl → pliki polskojęzycznej dokumentacji programu
kicad-demo → przykładowe projekty
Czyli przykładowo dla pakietu z polskim menu będzie to w systemie Linux Mint

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install kicad-locale-pl
W systemie Windows pobiera się plik wykonywalny *.exe i instaluje KiCada w innej lokalizacji niż starsza jego wersja, np. C:\KiCaddemo, aby uniknąć nadpisania plików starszej wersji programu. Wersje instalacyjne KiCada dla różnych systemów operacyjnych wraz z instrukcją instalacji znajdują się w tym linku.

UWAGA! Jeśli ktoś zdecyduje się na testowanie wersji deweloperskiej 5 KiCada i zechce w niej otwierać własne projekty ze starszych wersji KiCada to wcześniej należy bezwzględnie utworzyć kopię zapasową swoich projektów. Może się zdarzyć, że ze względu na różnice w formatach zapisu pliki projektu zostaną uszkodzone lub zmodyfikowane i nie da się ich otworzyć w starszej wersji KiCada, jak również w wersji 5. U mnie otworzyłem przykładowy projekt w ramach testu i postępując zgodnie z sugestiami Eeschema projekt ten nie został uszkodzony. Dlatego istotne jest zrobienie kopii bezpieczeństwa posiadanych projektów.

ODPOWIEDZ