MK232P bardzo słabo kasuje

Serwis telewizorów, odbiorników radiowych, wzmacniaczy, magnetowidów oraz innych urządzeń elektronicznych.
ODPOWIEDZ
tyrystorek
Użytkownik
Kontakt:

MK232P bardzo słabo kasuje

Post autor: tyrystorek » 07 sie 2007, 13:00

Witam.

Ostatnio dopadłem magnetofon MK232P. Ma on taki problem, że jak coś się nagrywa, to w tle słychać dźwięk starego nagrania.

Czy to może być wuna głowicy kasującej :?:
Jeśli tak, to gdzie taką kupić :?:

ZbeeGin

Post autor: ZbeeGin » 07 sie 2007, 15:13

Jestem bardziej przekonany, że jest ona... brudna. Aczkolwiek nie wyklucza to jej uszkodzenia.

Czy dźwięk nagrany/odtwarzany jest dobrej jakości, bez zniekształceń? W tym modelu prąd podkładu/kasowania generuje końcówka mocy UL1497.

Z kupnem będzie problem, bo ma nietypowe mocowanie, a sprzęt już wiekowy.

tyrystorek
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: tyrystorek » 07 sie 2007, 17:04

Nie jest ona brudna, ponieważ była czyszczona. Dźwięk nagrany/odtwarzany jest dobrej jakości jak na magnetofon przenośny.

ROM
Użytkownik

Post autor: ROM » 07 sie 2007, 18:59

Wychodzi na to, że brak prądu podkładu.

tyrystorek
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: tyrystorek » 07 sie 2007, 19:11

I jak to naprawić :?:

ZbeeGin

Post autor: ZbeeGin » 07 sie 2007, 19:20

Wychodzi na to, że brak prądu podkładu.
Prąd podkładu jest, bo jakość nagrań jest dobra. Brak prądu podkładu byłby zaraz słyszalny. Proponuję zmierzyć napięcie - ZMIENNE - na głowicy uniwersalnej podczas zapisu. Ma być ok. 12-16V. Oraz zmierzyć napięcie na wyprowadzeniach głowicy kasującej. Tam napięcie powinno być o wiele wyższe: 2-3 krotnie.

ROM
Użytkownik

Post autor: ROM » 09 sie 2007, 23:47

To fakt.Nie zwróciłem, uwagi, że jakość dźwięku jest dobra (tylko jak to zinterpretować-"jak na magnetofon przenośny"- może jednak jakieś zniekształcenia są...).
Napięcie na kasującej jest zapewne zbyt niskie lub go brak.
Może po prostu urwała się końcówka przewodu przy głowicy...Przydałyby się pomiary...

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Post autor: KrzysiekK » 10 sie 2007, 7:39

Ma on taki problem, że jak coś się nagrywa, to w tle słychać dźwięk starego nagrania.
Może po prostu głowice są źle wyregulowane. Czasami kiedy głowica odczytująca jest źle ustawiona to potrafi odczytywać w tle nagrania znajdujące się na drugiej stronie taśmy. Co ciekawe nagrania te odtwarzane są od tyłu. Może być to też wina kasety, lub innego magnetofonu na którym ona została nagrana i jeśli ten magnetofon też ma źle wyregulowaną głowicę. Także może źle być wyregulowana głowica kasująca i nie trafia ona w ścieżkę która ma kasować i wtedy ścieżka ta nie jest dokładnie wymazana. Z tego co wiem to w najtańszych magnetofonach ze wschodu rolę głowicy kasującej pełni zwykły magnes, który podczas nagrywania zbliżany jest go taśmy w kasecie tak jak normalna głowica kasująca. Tyle że do regulacji głowic potrzebny jest specjalny przyrząd lub oscyloskop. Regulacja na ucho może nie przynieś odpowiednich rezultatów. Może warto by się zainteresować ta aukcją i oferowaną na niej książką .

ROM
Użytkownik

Post autor: ROM » 10 sie 2007, 20:21

Także może źle być wyregulowana głowica kasująca i nie trafia ona w ścieżkę która ma kasować i wtedy ścieżka ta nie jest dokładnie wymazana
Owszem, ale następne i kolejne nagrania idą tym samym śladem :wink: .

energia
-

Post autor: energia » 11 sie 2007, 7:46

...a próbowałeś nagrywać na innych taśmiach? Ja kiedyś miałem podobny problem ze zbyt starą taśmą (kasetą). Coś nagrywała, ale słabo kasowała porzedni zapis. Gdy wymieniłem tasiemkę to wszystko było ok.

Już od wielu lat nie bawię się magnetofonami.

Pozdro

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Post autor: KrzysiekK » 11 sie 2007, 8:37

Owszem, ale następne i kolejne nagrania idą tym samym śladem
Jeśli głowice są źle wyregulowane to problem będzie dotyczył całej kasety i wszystkich nagrań na niej. Może być też po prostu jakaś wadliwa kaseta i ona będzie powodowała takie problemy. W markowym radioodtwarzaczu w samochodzie w pracy większość kaset odtwarzanych jest poprawnie, ale niekiedy zdarzają się kasety "perełki" miernej jakości, gdzie przebija się nagranie z drugiej strony kasety i nie jest to wina radioodtwarzacza.

ODPOWIEDZ