AVT-744 ma słabe basy

Tutaj można dyskutować na temat wzmacniaczy mocy, słuchawkowych, przedwzmacniaczy, korektorów i filtrów, wskaźników wysterowania, procesorów dźwięku i innych układów audio.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
adiblol
Użytkownik
Kontakt:

AVT-744 ma słabe basy

Post autor: adiblol » 20 sie 2007, 20:22

Wzmacniacz AVT-744 ma słabe basy. Co robić? Może dodać jakiś kondensator? Jak zwarłem kondziory wejściowe rezystorem 22kΩ to przestał działać kanał. Pomóżcie proszę.

Awatar użytkownika
Aro
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Aro » 20 sie 2007, 20:47

Jak słabe basy to sobie dorób filtr:) Ale nie zwykły dolnoprzepustowy, tylko z dodatkowym rezystorem szeregowo z kondensatorem. A to po to żeby przy wyzszych czestotliwościach charakerystyka była płaska. Ja mam taki dwustopniowy filtr i moge cieszyc sie dobrym basem.

ZbeeGin

Post autor: ZbeeGin » 20 sie 2007, 21:19

Najpierw to przyjrzałbym się zestawom głośnikowym jaką mają skuteczność, jake pasmo przenoszenie przy 3db spadku.

Moje podstawkowce Zg15C w połączeniu ze wzmacniaczem PW0350 też mają słabe basy. Ale nie dziwię się temu, gdyż skutecznie przenoszą dopiero od ok. 130Hz... Choć przebieg 20Hz też im nie straszny - cóż, gdy widać, ale nie słychać. :( Zatem nie zwalajmy wszystko na wzmacniacz! Najsłabszym ogniwem prawie ZAWSZE są głośniki.

Awatar użytkownika
adiblol
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: adiblol » 21 sie 2007, 9:14

Nie będę się pytał o schemat bo to jest w internecie... Ale czy ten filtr za czy przed kondziorem wzmacniacza?

Moje głośniczki mają freq. range od 40Hz. Są bez obudowy. Może to od tego (sprzężenie akustyczne)?

Awatar użytkownika
Aro
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Aro » 21 sie 2007, 9:35

No jak bez obudowy to nawet nie licz że bedą jakiekolwiek basy! Chyba że przyłożysz ucho do głośnika to tak. Skombinuj sobie obudowe, później wyznacz charakterystykę w tej obudowie i na tej podstawie dobierz parametry filtru. Taki filtr dołączasz na wejściu wzmacniacza, perzed kondensatorem.

ZbeeGin

Post autor: ZbeeGin » 21 sie 2007, 10:40

adiblol pisze:Moje głośniczki mają freq. range od 40Hz. Są bez obudowy. Może to od tego (sprzężenie akustyczne)?
Zatem nie licz, że będą odtwarzać porządne basy, takie że zapiera dech w piersi. No chyba, że lubisz bas długi i mięsisty, ale dla Mnie to po prostu... burczenie i wycie.
Aro pisze:Skombinuj sobie obudowe, później wyznacz charakterystykę w tej obudowie i na tej podstawie dobierz parametry filtru.
Najpierw to kol. adiblol powinien zprojektować obudowę pod dany głośnik. Być może będzie musiał wybierać, pomiędzy obudową zamkniętą (mniejsza) lub bass-reflex (większa) w zależności czy w danej obudowie uzyska odpowiednio nisko schodzący bas i czy głośnik wytrzyma mocowo - dla obudowy bass-reflex są niestety takie zależności.
Chyba, że ma dużo miejsca i zrobi sobie obudowę TL (z linią trasmisyjną)...

spark
Użytkownik

Post autor: spark » 21 sie 2007, 22:35

jeśli mogę polecić pewną stronę o projektowaniu obudowy:

http://www.thnd.private.pl/index.php?go=page99

zawarto tam także kilka przydatnych informacji.

pozdrawiam

ODPOWIEDZ