Płytki drukowane z Chin

Czyli wszystko co dotyczy wyposażenia elektronika: multimetry, oscyloskopy, generatory, zasilacze, lutownice itp. Również tutaj można zadawać pytania co, jak i czym można mierzyć. Porady dotyczące montażu układów, lutowania, wykonywania obwodów drukowanych itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik
Posty: 1312
Rejestracja: 12 kwie 2006, 19:38

Płytki drukowane z Chin

Post autor: KrzysiekK » 20 kwie 2019, 21:42

Prawdopodobnie nie ma elektronika, który nie zamierzył się z samodzielnym wykonaniem płytki drukowanej. Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie dopóki się nie spróbujemy wykonać płytki samodzielnie. Potrzebne jest zaplecze narzędzi mechanicznych potrzebnych do przycięcia laminatu i wiercenia otworków. Również przeniesienie rysunku ścieżek w zależności od metody wymaga różnych narzędzi jak odpowiedni flamaster, drukarka laserowa lub laminat światłoczuły i naświetlarka. Wykonanie płytki wymaga też dostępu do wytrawiarki i różnych odczynników chemicznych, które przy nieumiejętnym użyciu mogą nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia. W zależności od wybranej metody wykonania płytki jest to niekiedy dość żmudne i czasochłonne zajęcie wymagające sporo pracy. Również uzyskanie dobrych efektów wymaga doszlifowania we własnym zakresie danej metody wykonania płytki. Można oczywiście skorzystać z zakładów wykonujących płytki drukowane. Jednak przy wykonywaniu prototypów i przy małych ilościach najczęściej nie jest to opłacalne ze względów finansowych. Czy jednak na pewno?

Wybór wykonawcy

W internecie można znaleźć sporo niepochlebnych jak i pozytywnych informacji na temat krajowych zakładów wykonujących płytki drukowane. Osobiście nie korzystałem z ich usług, więc nie mogę się w tym temacie wypowiedzieć. Może więc wykonać płytki drukowane za granicą? Czy aby na pewno jest to dobry pomysł? Wszak za granicą ceny usług są wyższe niż w kraju. Okazuje się jednak, że jest możliwe wykonanie płytek drukowanych za granicą w przystępnych cenach. Mój wybór padł na chińską firmę wykonującą płytki drukowane, której strona internetowa znajduje się pod adresem www.allpcb.com. Zdarza się, że firma ta czasami stosuje promocję i płytki drukowane po wykonaniu są bezpłatnie wysyłane firmą kurierską DHL lub Pocztą Chińską do Polski.

Przygotowanie projektu

Zanim złożymy zamówienie na płytki drukowane, musimy sprawdzić swój projekt czy nie zawiera on różnych błędów co może spowodować, że wykonane płytki będą bezużyteczne. Sprawdzeń tych dokonujemy narzędziami ERC dla schematu i DRC dla płytki. Następnie należy wygenerować pliki produkcyjne w formacie Gerber – rysunku ścieżek i Excellon – plik wierceń płytki. Sposób wygenerowania tych plików produkcyjnych zależy od programu EDA z jakiego jakiego korzystamy. W tym celu należy skorzystać z plików pomocy, dokumentacji lub informacji zawartych w internecie. Po wygenerowaniu plików produkcyjnych należy je sprawdzić w przeglądarce plików Gerber. Dostępne są darmowe przeglądarki plików w tym formacie, jak GerbView z pakietu KiCad, CAMtastic! 2000 lub innej. Należy wczytać wygenerowane pliki produkcyjne i sprawdzić, czy nie zawierają ewentualnych błędów i usterek. Jeśli sprawdzenie wypadło poprawnie pliki te należy spakować do postaci archiwum ZIP.

Płatności

Zanim złożymy zamówienie musimy założyć konto w serwisie PayPal za pośrednictwem którego będziemy płacili za zlecone zamówienia. Zakładając konto w tym serwisie warto z nim skojarzyć swoją kartę kredytową. Serwis ten jest przeznaczony dla osób pełnoletnich. Osoby niepełnoletnie powinny skorzystać z pomocy osób dorosłych. Najlepiej jak rodzic założy konto w serwisie PayPal i AllPcb. Aby nie wniknęły później problemy wynikające z rozbieżności pomiędzy składającym zamówienie i płacącym za nie, korzystając w ten sposób z karty kredytowej rodzica należy z nim uzgodnić każde zamówienie. Płatność za pośrednictwem serwisu PayPal ma tą zaletę, że w przypadku wycieku danych co ma czasem miejsce nasze dane i pieniądze są chronione przez serwis PayPal. Zakładając konto w serwisie PayPal i AllPcb użyłem tego samego adresu mailowego założonego w domenie Gmail. Późniejsza płatność odbywa się właśnie w oparciu o adres mail.

Rejestracja w AllPcb

Po wejściu na stronę www.allpcb.com w jej lewym górnym rogu zobaczymy prosty formularz pozwalający na wstępną wycenę płytki. Wystarczy podać jej wymiary, ilość warstw, grubość laminatu i ilość i kliknąć przycisk Quote now, aby poznać koszt wykonania płytek. Tutaj muszę zaznaczyć, że minimalna ilość zamawianych płytek wynosi pięć sztuk. Konto w serwisie AllPcb zakładamy klikając w prawym górnym rogu strony na odnośniku Join Free. W formularzu który się otworzy podajemy adres mail (ten sam który użyliśmy w serwisie PayPal), hasło wraz z jego potwierdzeniem oraz kod weryfikacyjnych captcha i klikamy przycisk Create Account. Po zarejestrowaniu się w serwisie AllPcb logujemy się do nowo utworzonego konta. Po lewej stronie okna naszego konta odszukujemy ramkę My Profile widoczną na rysunku 1, a w niej odnośnik Delivery Adress, gdzie podajemy swój adres pod jaki zostaną wysłane płytki.
rys_01.jpg
rys_01.jpg (7.75 KiB) Przejrzano 3375 razy

Pomimo, że mieszkam w małej miejscowości system bez problemu ją odnalazł na podstawie kodu pocztowego. Można podać dwa adresy, domowy i firmowy i przy składaniu zamówienia wybrać pod jaki mają zostać doręczone płytki. Należy podać prawdziwe dane gdyż w przeciwnym wypadku nie otrzymamy płytek, które wrócą do nadawcy, a my możemy zostać obciążeni kosztami. W ramce My Profile warto jeszcze uzupełnić odnośnik My Information. Przy rejestracji zostanie nam nadany numer który nas identyfikuje, który ma przykładową postać A12345B, a który potem dodawany jest do numeru naszych zamówień.

Składanie zleceń

Po zarejestrowaniu się możemy przystąpić do składania zleceń wykonania płytek drukowanych. W tym celu przy górnej lewej krawędzi strony serwisu AllPcb klikamy odnośnik Instant Quote co przeniesie nas do kreatora online widocznego na rysunku 2 pozwalającego na zdefiniowanie parametrów naszego zlecenia i obliczenia kosztu wykonania. Kreator ten pozwala na zdefiniowanie następujących parametrów płytki zamawianej drukowanej.

rys_02.jpg

Order Type: jak mają być wykonane płytki drukowane. W postaci pojedynczych płytek lub panelu własnego projektu lub projektu AllPCB. Wybieramy pojedyncze płytki. Panele płytek stosuje się między innymi przy automatycznym montażu elementów.

Dimensions: wymiary płytki drukowanej zaokrąglone w górę do pełnych milimetrów. Pierwszą podajemy wysokość płytki.

Quanity: ilość płytek drukowanych. Minimalna ilość to 5 szt. Najczęściej dla 5 szt. małych płytek wysyłka jest darmowa, ale już dla 20 szt. tych samych płytek może być konieczne pokrycie kosztów wysyłki.

Layers: ilość warstw na zamawianych płytkach drukowanych.

PCB Type: rodzaj laminatu na jakim chcemy wykonać nasze płytki. Domyślne jest to laminat szklano-epoksydowy FR-4. Możliwe jest też wykonanie płytek na innym rodzaju laminatu np. z podłożem aluminiowym. Są to płytki stosowane dla diod LED i sterowników dużej mocy i są to płytki jednostronne.

PCB Kinds: ilość płytek drukowanych w jednym projekcie.

Thickness: grubość laminatu. Standardowo 1,6 mm.

Finished Copper: finalna grubość warstwy miedzi. Standardowo 1 oz czyli 0,035 mm.

Min Spacing: minimalna odległość i szerokość ścieżek. Standardowo od 6 milsów czyli od 0,1524 mm.

Min Hole Size: minimalna wielkość otworów. Domyślnie od 0,4 mm.

Solder Mask: kolor maski lutowniczy. Domyślnie zielony.

Silkscreen Color: kolor warstwy opisowej. Domyślnie biały. Kolory maski lutowniczej i warstwy opisowej powinny ze sobą kontrastować. Wybór tych samych kolorów dla soldermaski i warstwy opisowej jest niemożliwy.

Surface Finish: sposób wykończenia pól lutowniczych. HASL – cynowanie z wyrównaniem na gorąco cyną ołowiową Lead lub bezołowiową HASL LeadFree. Dostępne jest też złocenie chemiczne całej płytki oraz OSP czyli pokrycie miedzi na płytce powłoką organiczną do czasu lutowania elementów.

Golden Finger Beveling: w przypadku złocenia czy chcemy aby złącza krawędziowe płytki zostały sfazowane jak na przykład karty rozszerzeń do komputerów.

Via Process: sposób traktowania przelotek. Wynika on z ustawień zapisanych w plikach Gerber i zmiana w kreatorze nie ma wpływu na wykonanie przelotek.

Test Method: metoda testowania wykonanych płytek. Są one bezpłatnie testowane na tak zwanej maszynie szpilkowej czy wszystkie połączenia na płytce są sprawne. Czyli czy nie ma przerw w ścieżkach i przelotkach.

Impedance Control: kontrola impedancji. Dla prostych i amatorskich projektów nie ma potrzeby przeprowadzania tej kontroli.

Jeśli mamy uwagi co do produkcji zamawianych płytek to możemy je wpisać w pole tekstowe widoczne na rysunku 3. Obowiązuje język angielski lub chiński o ile ktoś zna ten język.

rys_03.jpg
rys_03.jpg (38.45 KiB) Przejrzano 3375 razy

Po prawej stronie kreatora zamówienia w ramce PCB Cost (Product Cost): widocznej na rysunku 3 wyświetlane są w czasie rzeczywistym informacje o koszcie wykonania płytki i kosztach wysyłki. Mogą się one zmienić w zależności o ustawień wybranych w kreatorze zamówienia niekiedy znacznie podwyższając koszt wykonania płytek. Przesyłki o wadze do 1 kg realizowane są za pośrednictwem firmy kurierskiej DHL i czasami są darmowe, co oczywiście może się zmienić. Po dobraniu paramentów wykonania płytek jeśli cena nam odpowiada klikamy na przycisku Add to Card widoczny na rysunku 3. Kreator ustawień zamawianych płytek zmieni się w okno składania zamówienia widoczne na rysunku 4.

rys_04.jpg
rys_04.jpg (48.24 KiB) Przejrzano 3375 razy

W oknie tym klikając na przycisku ze znakiem „+” dodajemy pliki produkcyjne zamawianych płytek w formacie Gerber. Pliki te należy spakować do postaci archiwum na przykład ZIP. Dodatkowo za pomocą „ptaszków” zaznaczamy jakiego rodzaju pliki z rysunkami warstw znajdują się w archiwum z przesłaną dokumentacją. Po dodaniu pliku z dokumentacją produkcyjną wystarczy kliknąć na przycisku Submit order now. Zostaniemy przeniesieni do serwisu PayPal widocznego na rysunku 5 za pomocą którego dokonamy płatności za zamawiane płytki. Najczęściej do kwoty zamówienia doliczana jest prowizja pośredników i banku.

rys_05.jpg
rys_05.jpg (28.64 KiB) Przejrzano 3375 razy

Na tym etapie możemy wybrać adres pod jaki zostaną wysłane płytki na przykład domowy lub firmowy. Od tej chwili opłacone zamówienie powinno się pojawić na na liście zamówień w profilu zamawiającego z napisem Auditing co oznacza, że pracownik AllPcb sprawdzi nasze pliki. Później status ten zmieni się na Fabricating widoczny na rysunku 6 co oznacza, że zamówione przez nas płytki są w produkcji.

rys_06.jpg
rys_06.jpg (45.01 KiB) Przejrzano 3375 razy

Klikając na odnośniku view more widocznym na rysunku 6 możemy śledzić postępy w wykonywaniu zamówionych płytek co przedstawione jest na rysunku 7 po wybraniu odnośnika Flow Progress. Gdy zamówione płytki będą gotowe status zamówienia zmieni się na Completed. Gdy przesyłka z płytkami trafi do wysyłki w nagłówku będzie widoczny numer przesyłki kurierskiej dzięki czemu można śledzić jej przebieg.

rys_07.jpg


Zamówienie w praktyce

Na potrzeby tego tematu zamówiłem 15 szt. jednostronnych płytek drukowanych do zasilacza opisanego w „EdW” nr 4/2018 str 59 widocznych na rysunku 8. Płytka jest nieco zmodyfikowana w stosunku do tej z „EdW” 4/2018 i ma wymiary 68x122 mm.

rys_08a.jpg

Opłata wyniosła 28 $, ale otrzymałem symboliczny rabat i opłata ta wyniosła 27,23 $. Z konta bankowego za pośrednictwem serwisu PayPal została pobrana kwota 104,90 zł. Zamówienie zostało złożone i opłacone w dniu 29.09.2018r. Cztery dni później zamówienie zostało zrealizowane i zostało skierowane do odprawy celnej i doręczenia firmą kurierską DHL. Przewidywany termin 7 października uległ niewielkiemu wydłużeniu. Przez Frankfurt i Lipsk w Niemczech przesyłka trafiła do Katowic, gdzie przeszła odprawę celną. Tutaj nastąpiła niemiła niespodzianka. Załapałem się na darmową wysyłkę, lecz firma DHL widząc zerową kwotę wysyłki przyjmuje z automatu zryczałtowaną, średnią kwotę przesyłki z Chin, wynoszacą 55$. Zapłaciłem więc 104,90 zł za płytki i 62 zł które doliczył mi DHL. Choć te 62 zł to znacznie mniej niż te 55$. Wiec tak do końca nie wiem za co i na jakiej podstawie firma DHL dolicza tą opłatę nie wystawiając żadnej faktury tytułem tej płatności. Firma kurierska DHL pobiera opłatę za tak zwaną obsługę celną czyli reprezentowanie nas przed Urzędem Celnym w formalnościach związanych z ocleniem i naliczeniem podatku VAT. Opłata za tą usługę na wynosiła 2,5% wartości przesyłki, ale nie mniej niż 69 zł. W moim wypadku nie wiem czemu naliczona opłata wyniosła 62 zł czyli 69% wartości zamawianych płytek! Jak już wspomniałem trudno powiedzieć za co jest pobierana ta opłata. Gdyby zostało doliczone cło i podatek VAT opłata ta była by znacznie wyższa niż wspomniane 69 zł, a w moim przypadku 62 zł. W przypadku kiedy wysyłka odbywała się wcześniej za pośrednictwem firmy kurierskiej TNT nie była pobierana tego rodzaju opłata. Niestety wybierając darmową wysyłkę kurierem DHL nie ma możliwości uniknięcia tej opłaty. Jeśli termin doręczenia płytek nie jest sprawą priorytetową można wybrać darmowe doręczenie płytek za pośrednictwem Poczty Chińskiej. Nie chroni nas to co prawda przed naliczeniem cła i podatku VAT, ale unikniemy opłaty za usługę obsługi celnej firmy DHL, która w przypadku drobnych zamówień znacząco podwyższa koszty zamówienia. Jeśli wybierzemy Pocztę Chińską być może sami będziemy musieli się rozliczyć przed Urzędem Celnym. Wówczas najbardziej wiarygodnym dokumentem będzie wyciąg z konta bankowego z którego dokonaliśmy opłaty za zamówienie. Obsługa celna DHL nieco wydłużyła termin doręczenia płytek, które otrzymałem w dniu 10.10.2018r w dwunastym dniu od złożenia zamówienia. Nieuregulowanie opłaty za obsługę celną oraz ewentualnego cła i podatku VAT, może spowodować odesłanie zamówienia do nadawcy lub nawet przekazanie paczki do zniszczenia w kraju odbiorcy. Może się to wiązać z kolejnymi kosztami dla nas. Również długie składowanie płytki w magazynie może spowodować naliczenie dodatkowych kosztów. Po rozpakowaniu przesyłki widocznej na fotografii 1 była też miła niespodzianka.

foto_1a.jpg

Mianowicie otrzymałem trzy sztuki więcej zamawianych płytek drukowanych. Oprócz płytek w paczce znajdziemy dokument odpowiednik faktury za zrealizowane zamówienie. Dokument też może być przydatny w przypadku naliczenia opłat celnych i podatku VAT. Odebrane płytki po rozpakowaniu z folii możemy zobaczyć na fotografii 2.

foto_2a.jpg

Po odebraniu przesyłki i jej sprawdzeniu logujemy się na stronie allpcb.com i klikając na odnośniku Confirm Received potwierdzamy otrzymanie płytek. Status zamówienia zmieni się na Completed i pojawi się odnośnik New Comment czyli wystawiamy naszemu kontrahentowi komentarz w języku angielskim, który warto uzupełnić zdjęciami otrzymanych płytek jak również zmontowanego na nich urządzenia. Za wystawiony komentarz możemy otrzymać rabat na przyszłe zamówienia. Chińczycy przywiązują dużą wagę do jakości świadczonych usług i w przypadku ewentualnych usterek płytek przed wystawieniem komentarza warto rozwiązać spór za pomocą konsultantki, którą każdy klient ma do dyspozycji. Wymagany jest oczywiście język angielski lub chiński.

Podsumowanie

Do tej pory dwukrotnie zamawiałem płytki drukowane w firmie AllPcb.com i nie było żadnych problemów z realizacją zamówienia, jak również usterek w wykonaniu płytek. Termin realizacji i wysyłki zamówienia też jest dość szybki, a często szybszy niż w przypadku krajowych firm wykonujących płytki drukowane. W niektórych przypadkach jak święta narodowe w Chinach termin realizacji zamówień może ulec wydłużeniu o czym znajdziemy informację na stronie internetowej allpcb.com. Jakość płytek trudno mi ocenić w porównaniu z krajowymi zakładami wykonującymi płytki, ponieważ nie korzystałem z usług krajowych zakładów wykonujących płytki drukowane. Jednak w warunkach domowych trudno o uzyskanie takiej jakości ścieżek, nie wspominając o przelotkach, soldermasce i masce opisowej, których wykonanie w warunkach domowych jest trudne. To wszystko w cenie zbliżonej do ceny surowego laminatu w kraju czasami z darmową wysyłką. Oczywiście trzeba się liczyć z możliwością zapłaty cła i podatku VAT, a także opłatami jakie pobierają niektóre firmy kurierskie. Mimo to ceny płytek drukowanych z Chin są mocno konkurencyjne w porównaniu z cenami w kraju. W przypadku moich płytek drukowanych zamówionych głównie na potrzeby tego artykułu na cenę płytek złożyła się cena samych płytek 104,90 zł, opłata pobierana przez firmę DHL – 62 zł co daje łączną kwotę 166,90 zł. Przy uwzględnieniu trzech darmowych płytek czyli w sumie 18 sztuk otrzymujemy cenę 9,27 zł za jedną płytkę. Gdyby odliczyć opłatę pobieraną przez firmę kurierską DHL cena końcowa pojedynczej płytki wyniosła by 5,82 zł. Krótko podsumowując zamawianie płytek drukowanych w firmie allpcb.com jest dobrą alternatywą do domowego wykonywania płytek drukowanych. Szczególnie jeśli czas nie jest dla nas priorytetem i nie mamy odpowiedniego zaplecza do wykonania płytek w warunkach domowych. Wspomniana firma allpcb.com nie jest jedyną Chińską firmą wykonującą tanie i stosunkowo dobrej jakości płytki drukowane. Takich firm jest znacznie więcej i możemy wybrać inną niż wspomniana w tym temacie firma.

ODPOWIEDZ