Zasilacz impulsowy do lamp, a zmiana napięcia wyj.

Czyli wszystko co dotyczy wyposażenia elektronika: multimetry, oscyloskopy, generatory, zasilacze, lutownice itp. Również tutaj można zadawać pytania co, jak i czym można mierzyć. Porady dotyczące montażu układów, lutowania, wykonywania obwodów drukowanych itp.
ODPOWIEDZ
krótkozwarty
-

Zasilacz impulsowy do lamp, a zmiana napięcia wyj.

Post autor: krótkozwarty » 09 cze 2017, 20:07

Witam.
Nie jestem zbyt biegły w elektronice, ale co nieco wiem, szczególnie w "starszej" transformatorowej.
Czy ktoś może próbował przerobić sieciowy zasilacz impulsowy do lamp halogenowych 12V /60W, na inne napięcie. Konkretnie potrzebuję 18-20V i ok. 2,5A. Dostałem takie fabryczne, robione na "piechotę" tzn. dostęp do elementów, niezalany żywicą, z malutkim trafo i 6 zwojami wyjściowymi. Czy dołożenie 2 zwojów i zmiana rezystorów dzielnika sprzężenia da zmianę napięcia?

Awatar użytkownika
tom5555
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: tom5555 » 10 cze 2017, 10:00

Teoretycznie powinno dać radę. W "transformatorach" bez sprzężenia zwrotnego wystarczy tylko przewinąć uzwojenie wtórne. Czasami taki "transformator", jeżeli nie pracuje pod stałym obciążeniem lub obciążenie to jest za małe, może nie działać prawidłowo, nie będzie się włączał. Wystarczy wtedy na stałe do wyjścia podłączyć żarówkę (lub rezystor) o mocy około 1/10 mocy przetwornicy i odpowiednim napięciu.

Ganz
-

Post autor: Ganz » 11 cze 2017, 22:09

Może się okazać, że wystarczy tylko sama zmiana dzielnika, często takie trafa są nawinięte na dużo większe napięcie wyjściowe przy pełnym wypełnieniu sygnału sterujacego. Zdarza się też nieco bardziej skomplikowane sprzeżnie zwrotne polaczone z ograniczeniem pradowym, calosc oparta o podwojny wzmacniacz operacyjny, wtedy jest nieco wiecej dziobania w szukaniu, ktore to zmienić, szczegolnie jak elementy są w jednych z najmniejszych obudow smd. :mrgreen:

ODPOWIEDZ