Generator szumów wyższych częstotliwości, jak go zbudować?

Czyli wszystko co dotyczy wyposażenia elektronika: multimetry, oscyloskopy, generatory, zasilacze, lutownice itp. Również tutaj można zadawać pytania co, jak i czym można mierzyć. Porady dotyczące montażu układów, lutowania, wykonywania obwodów drukowanych itp.
ODPOWIEDZ
polak27
Użytkownik

Generator szumów wyższych częstotliwości, jak go zbudować?

Post autor: polak27 » 05 lip 2013, 9:36

Witam. Borykam się z pewnym problemem. Chciałbym zbudować generator szumów. Nie chodzi mi jednak o zwykły generator do szumów akustycznyc(różowych), a taki który pozwoli mi szumieć w paśmie około 600kHz z dość dużą mocą(na ten moment jeszcze nie wiem jak duża moc to ma być jednak chcę aby była jak największa przy zasilaniu z 12V). Ciekawą sprawą jest to, iż wtórnik który dodałem po prostu do końca układu wzmacnia mi sygnał bardzo mocno (więcej juz się nie da gdyż osiągnięta zdaje się została maksymalna wydajność prądowa WO). Trochę nie rozumiem skąd wtórnik wziął te wzmocnienie.

Mój pierwotny plan był taki: Zbudować generator szumu różowego, a natępnie wzmocnić sygnał w paśmie przy około 600kHz. Do głowy przychodzi mi coś takiego: http://www.google.pl/imgres?imgurl=http ... AQ&dur=459 . Wiem jak obliczać poszczególne elementy tylko niezbyt wiem co ma być tego obciążeniem, jeśli dalej chciałbym go wypromieniować np. anteną. Generalnie sygnał na oscyloskopie ma pokazywać w analizie FFT wysokie prążki w okolicach kilkuset kiloherców, a niskie przy innych częstotliwościach. Czy mój plan jest do zrealizowania i czy w ogóle dobrze się zabieram do tego zadania? Poniżej poglądowy schemat mojego urządzenia.

Jeszcze jedna kwestia. Czy gdybym chciał budować powyższy wzmacniacz do szumu to czy powinienem z niego za pomocą jakiegoś kondensatora (np. 470uF) usunać składową stała? Bo z tego co rozumiem posiada on ją nadal.
Załączniki
schematgenszumow.jpg

leech10
Użytkownik

Post autor: leech10 » 05 lip 2013, 10:09

Hej

Ja nie wiem jak taki LM358 radzi sobie z takimi czestotliwosciami. on ma wzmocnienie 1 przy 1MHz( tak wynika z noty katalogowej ) Raczej inny typ wzmacniacz musisz tu miec

Zobacz na zalacznik, czrwonym Ci zaznaczylem obszar pracy, do ktorego chcesz zmusic LMa . Jak widzisz raczej bedzie kiepsko............

Pozdrawiam
Piotrek
Załączniki
LM358.GIF
(91.78 KiB) Pobrany 120 razy

polak27
Użytkownik

Post autor: polak27 » 05 lip 2013, 10:30

To znaczy ja nie chcę budować wzmacniacza na WO bo jego wydajność prądowa jest moim zdaniem strasznie ograniczona. Wolałbym to zrobić na układzie z tranzystorem (wspólny emiter). Tylko mnie zastanawia fakt dlaczego zwykły wtórnik na WO wzmacnia mi sygnał.

Edit:
A jeszcze takie pytanie. Czy stworzenie urządzenia, które generowałoby przebieg sinusoidalny w okolicach kilkuset kiloherzów(z możliwością regulacji) byłoby równoznaczne z generatorem szumu właśnie w takim paśmie?

MiW
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: MiW » 10 lip 2013, 20:19

358 mógł Ci się wzbudzić. Wzbudzenie tego wzmacniacza w konfiguracji wtórnika wymaga jednak rozległych mocy nadprzyrodzonych.

Wracając do tematu. Jeśli masz analizator widma, podłącz do niego sam układzik (pierwszy stopień) generujący szum i zobacz do jakiej częstotliwości rzeczywiście szum wydziela. W razie potrzeby zmień punkty pracy tranzystorów, wymień je na szybsze albo pytaj o pomoc.
Nie bardzo będziesz mógł wzmocnić coś, czego nie ma.

Wzmacniacz-bufor na początku możesz zrobić na jakimś szybkim wzmacniaczu operacyjnym.

Prawdopodobnie zbudowanie wzmacniacza odwracającego (OPamp + 2 rezystory) i zwarcie mu wejścia przez kondensator do masy da Ci niezły generator szumów. Pamiętaj, że wzmacniacze mają zadany iloczyn wzmocnienia i szerokości pasma (GBW). Jeśli chcesz wzmacniać sygnały do 1MHz i masz opamp o GBW=20MHz, wzmocnienie nie powinno być wyższe niż 20 (lepiej 10).

Wszystko to ma sens w przypadku małych sygnałów (max dziesiątki ew, setki mV). Żeby uzyskać duże napięcia i prądy trzeba zbudować końcówkę mocy.
Cudny, dobrze opisany projekt jest w artykule "Wzmacniacz multimedialny HEXFET" w EdW 3/2002.

Jeśli zbudujesz przestrajany generator sinusa, to uzyskasz jedną szpilę na analizatorze, którą będzies mógł umieścić tam, gdzie zechcesz. Jeśli generator szumów, na analizatorze będzie cały kloc na raz. Nie ujawniając do czego układ ma służyć, ostatnie pytanie wydaje się niemądre.

ODPOWIEDZ