Pomiar napięcia zasilacza komputerowego interpretacja wyniku

Czyli wszystko co dotyczy wyposażenia elektronika: multimetry, oscyloskopy, generatory, zasilacze, lutownice itp. Również tutaj można zadawać pytania co, jak i czym można mierzyć. Porady dotyczące montażu układów, lutowania, wykonywania obwodów drukowanych itp.
ODPOWIEDZ
grzegorz74
-

Pomiar napięcia zasilacza komputerowego interpretacja wyniku

Post autor: grzegorz74 » 17 maja 2013, 20:29

Witam.

Kilka dni temu wykonałem pomiar napięcia zasilacza komputerowego Power Man IP-P300L7-2 multimetrem Alatron MU-02D. Wyniki pomiaru przedstawia film : http://www.youtube.com/watch?v=6XLik9zP ... e=youtu.be

Mam pytanie. Jak mam wynik pomiaru odnieść do błędu bezwzględnego multimetru ? W jaki sposób mam ten pomiar zinterpretować.

Może ktoś z bardziej doświadczonych kolegów będzie mi w stanie udzielić w miarę wyczerpującej odpowiedzi .

Przedstawię dla przypomnienia dane multimetru.

Pomiar napięcia stałego :
dla zakresów od 200 mV , 2 V ,20 V, 200 V ,1000 V dokładność podstawowa wynosi ± 1,0%+5 cyfr. Wyświetlacz 3½ cyfry ( max. 1999). Pomiaru dokonałem na zakresie 20 V.

mathieiov
Moderator

Post autor: mathieiov » 18 maja 2013, 12:03

Wartość zmierzona: 3,34V ± 1,0%+5 cyfr
Niepewność pomiarowa: 1% * 3,34V + 5 * 0,01V = 0,0834V
Wynik: (3,34 ± 0,08)V

Przy tym pomiarze obliczony błąd jest nieistotny. Poza tym to, co podałeś jest błędem względnym multimetru (wyrażony w % i ilości cyfr znaczących).

grzegorz74
-

Post autor: grzegorz74 » 18 maja 2013, 12:31

mathieiov pisze:Wartość zmierzona: 3,34V ± 1,0%+5 cyfr
Niepewność pomiarowa: 1% * 3,34V + 5 * 0,01V = 0,0834V
Wynik: (3,34 ± 0,08)V

Przy tym pomiarze obliczony błąd jest nieistotny. Poza tym to, co podałeś jest błędem względnym multimetru (wyrażony w % i ilości cyfr znaczących).
Czyli wynika z tego ,że multimetr który posiadam jest w miarę dobry i ma niewielki błąd pomiarowy. Na innych napięciach ( 5 V, 12 V ) też jest ten błąd jest nieistotny ? Dobrze rozumiem ?

Nawet nie spodziewałem się ,że ten zasilacz , który jest na czarnej liście zasilaczy komputerowych ma tak stabilne napięcia :) .

Awatar użytkownika
tom5555
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: tom5555 » 18 maja 2013, 13:04

grzegorz74 pisze:Nawet nie spodziewałem się ,że ten zasilacz , który jest na czarnej liście zasilaczy komputerowych ma tak stabilne napięcia .
Stabilne napięcie przy stałym obciążeniu to nie problem, co innego gdy obciążenie zmienia się w szerokim zakresie. O zasilaczu komputerowym świadczy też jego niezawodność.

mathieiov
Moderator

Post autor: mathieiov » 18 maja 2013, 14:07

grzegorz74 pisze:Czyli wynika z tego ,że multimetr który posiadam jest w miarę dobry i ma niewielki błąd pomiarowy. Na innych napięciach ( 5 V, 12 V ) też jest ten błąd jest nieistotny ? Dobrze rozumiem ?
Wystarczy podstawić wartość zmierzoną i odpowiedni zakres pomiarowy, obliczenie jest analogiczne.
Dobre mierniki mają błąd pomiaru napięcia DC rzędu 0,1% i mniej :)
grzegorz74 pisze:Nawet nie spodziewałem się ,że ten zasilacz , który jest na czarnej liście zasilaczy komputerowych ma tak stabilne napięcia .
Stabilność napięcia to brak jego wahań w czasie a nie mała różnica od wartości teoretycznej. Jest norma ATX, która określa jakie wahania napięć są dopuszczalne. Kiepski zasilacz od dobrego różni się jakością elementów i obwodów co przekłada się na awaryjność.

grzegorz74
-

Post autor: grzegorz74 » 18 maja 2013, 14:33

mathieiov pisze:
grzegorz74 pisze:Czyli wynika z tego ,że multimetr który posiadam jest w miarę dobry i ma niewielki błąd pomiarowy. Na innych napięciach ( 5 V, 12 V ) też jest ten błąd jest nieistotny ? Dobrze rozumiem ?
Wystarczy podstawić wartość zmierzoną i odpowiedni zakres pomiarowy, obliczenie jest analogiczne.
Dobre mierniki mają błąd pomiaru napięcia DC rzędu 0,1% i mniej :)
Stabilność napięcia to brak jego wahań w czasie a nie mała różnica od wartości teoretycznej. Jest norma ATX, która określa jakie wahania napięć są dopuszczalne. Kiepski zasilacz od dobrego różni się jakością elementów i obwodów co przekłada się na awaryjność.
Dzięki za wyczerpujące wyjaśnienie. Podstawię do wzoru i dokonam obliczeń.

Jak napięcia są w granicy normy ATX to jest to plus dla zasilacza. To jest wiadomo. Zasilacz ten mam w komputerze od 2009 roku i jak na razie nic się niepokojącego z nim nie dzieje. Komputer działa stabilnie :) .

Wiadomo ,że dobre mierniki są bardziej dokładne. Ale ten , który posiadam do moich potrzeb jest jak najbardziej wystarczający. Mam w planach kupić lepszy miernik.

Jeszcze raz dziękuję. Jak będę miał problem z obliczeniami to się zwrócę o pomoc.

ODPOWIEDZ