Z czego zrobić filtr do rozlutownicy ZD-915 ?

Czyli wszystko co dotyczy wyposażenia elektronika: multimetry, oscyloskopy, generatory, zasilacze, lutownice itp. Również tutaj można zadawać pytania co, jak i czym można mierzyć. Porady dotyczące montażu układów, lutowania, wykonywania obwodów drukowanych itp.
luzik1980
-
Kontakt:

Z czego zrobić filtr do rozlutownicy ZD-915 ?

Post autor: luzik1980 » 12 sty 2012, 20:19

Chciałem się zapytać z czego są robione filtry do rozlutownic i czym można je zastąpić , muszę wymieć w ZD-915 , poza tym zastanawiam się czy nie dać jeszcze przed filtrem w zbiorniku tzw. waty stalowej (to do czyszczenia garów ) gdyż oryginalnie jest tam sprężyna która zatrzymuje lut ale na niewiele się zdaje , czy myślicie z tą watą stalową że to dobry pomysł ?

Awatar użytkownika
e-lektryk
Użytkownik

Post autor: e-lektryk » 13 sty 2012, 6:11

Jak dla mnie to on wygląda na bawełniany wacik, w zasadzie to wszystko zależy czy filtr ma bezpośredni kontakt z rozgrzaną cyną, a jeśli tak to do jakiej temperatury. Jeżeli cyna powiedzmy, że ma 300°C wlatując do rozlutownicy to po chwili ma już 200°C, aż uzyskuje temperaturę pokojową. Zapalić się to nie ma jak, chodzi o to, żeby filtr się nie nadtapiał nawet gdyby przylgnęła do niego jakaś cyna. Gdyby bawełna się nie sprawdziła to może wełna mineralna albo coś takiego. Sprężyna służy do czegoś jeszcze, czy tylko do zatrzymywania cyny? Jeżeli sprężyna ma zatrzymywać cynę to lepiej ją całkowicie wywalić i zastąpić watą stalową, ale stosowane gęstego filtra i wełny stalowej jednocześnie może mieć wpływ na przepływ powietrza, więc to też powinieneś wziąć pod uwagę.

kaliska5
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kaliska5 » 13 sty 2012, 17:53

U mnie w pracy w rozlutownicy zastosowany jest filc.

luzik1980
-
Kontakt:

Post autor: luzik1980 » 14 sty 2012, 15:01

Na zdjęciach przedstawiłem jak wygląda pojemnik z sprężyną do rozlutownicy , na razie nie testowałem nowych ustawień (wsadziłem czyścik ze stali nierdzewnej - popularna myjka do garów, i zamiast twardego filtra dałem filtr bawełniany z płatków do czyszczenia twarzy), zobaczymy jutro jakie będą efekty.
Ogólnie mówiąc filtr jest od tego aby cyna nie wpadała do kompresora ale czy też filtruje opary z kalafonii czy takie opary filtra dostały by się do kompresora ?

Kaliska5 - możesz mi powiedzieć czy przez filc powietrze przepływa dość swobodnie i jaki jest to filc , gdzie go kupujecie ?
Załączniki
1.JPG
2.JPG
4.JPG

Awatar użytkownika
e-lektryk
Użytkownik

Post autor: e-lektryk » 14 sty 2012, 15:17

A ten płatek nie jest trochę za gęsty i nie będzie tamował przepływu powietrza? Czyścik do garów się nie topi, bo są róźne?

luzik1980
-
Kontakt:

Post autor: luzik1980 » 14 sty 2012, 16:00

Co do czyścika do garów to jak pisałem jest on z stali nierdzewnej więc niema mowy żeby się stopił :mrgreen: zresztą sam przed chwilą przygrzałem go zapalniczką i nic się nie stopiło , poza tym słabo trzyma ciepło co jest zaletą , mam dokładnie taki jak pod spodem (a poza tym chyba sklepy elektroniczne sprzedają takie czyściki za 7 -9 zł jako czyścik do grotów).

Co do filtra z bawełnianych płatków do mycia twarzy to dałem kilka warstw sprawdziłem i sprawdziłem zasysając ustami przepływ powietrza , jest on wiele większy niż w oryginalnym filtrze , jedyne co to mnie zastawana czy bawełna wytrzyma temperaturę zasysanego powietrza, a jeżeli nie to spróbuje z innymi materiałami - ważne aby włókna z nich nie wpadały do przewodu zasysającego lub w ostateczności dam przed pistolet filtr paliwa do Simsona (mały tani a i tak zatrzyma wszystkie paprochy).
Załączniki
12279060384e75d9d639b01.JPG

rezasurmar
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: rezasurmar » 15 sty 2012, 8:38

W moim Pace też w filtrze jest filc, przez jakiś czas, myłem go w izopropanolu, można było myć kilka razy ;). Poszukaj, filcowych podkładek pod meble w obi, albo innym budowlanym sklepie.

luzik1980
-
Kontakt:

Post autor: luzik1980 » 15 sty 2012, 8:59

rezasurmar - a czy nadał by się filc z filcowych wkładek do butów ?

rezasurmar
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: rezasurmar » 15 sty 2012, 9:02

Pewnie to ten sam filc, ale przetestować musisz empirycznie ;). Jak już koledzy wyżej wspomnieli, ważna jest przepuszczalność, czy nie będzie zbyt zbity. W Pace stosowany jest dosyć gruby filtr ma prawie 1cm, oraz jest dosyć miękki. Najbardziej filtry zapychają się kalafonią, sam nauczyłem się myć płytę z topnika, przed rozlutowywaniem, czy usuwaniem lutowia z padów.

luzik1980
-
Kontakt:

Post autor: luzik1980 » 15 sty 2012, 12:31

Robiłem z 2 godziny temu próbę i przyznam że sprzęt działa ok :smile: (ogólnie to było pierwsze sprawdzenie jak działa), wsadziłem czyścik do garów i zanim filtr bawełniany z płatków do mycia twarzy ,odessałem ponad 120 podwójnych lutów (bardzo ładnie puszczały w 330C) a zatkane nic nie było cyna skupiała się na środku czyścika a obpryski były na bokach pojemnika, na bawełnie nie było żadnej wżartej cyny, bawełna nie jest zła lecz przeprowadzę próby z filcem gdyż bawełna się rozwarstwia, przyznam że jestem pod wrażeniem sprzęt jak na chinola - całkiem całkiem :grin:
Załączniki
1.JPG

luzik1980
-
Kontakt:

Post autor: luzik1980 » 17 sty 2012, 18:11

Kupiłem filcowe wkładki do butów , wykroiłem wsadziłem do pojemniczka lecz efekt nie był za dobry , filc dobrze przepuszcza powietrze lecz niestety opary z cyny, co spowodowało że filtr przy wejściu kompresora był pomarańczowy , więc będę używał bawełny z płatków do mycia twarzy jeżeli to będzie nie wystarczało to zrobię dodatkowy pojemniczek z filtrem z bawełny, co do zatykania pojemniczka cyną to chociaż po wielu odessanych polach w pojemniczku urósł klocek pod sam wylot uszczelki to i tak nie wykazywał oznak zatkania. To chyba tyle w tym temacie, czy ktoś ma jeszcze jakieś pomysły ?

Aha jeżeli już jestem w temacie to jaka powinna być temperatura rozlutownicy i przez ile można ją trzymać trzymać w polu lutowniczym w którym jest nóżka salaka ?

Awatar użytkownika
e-lektryk
Użytkownik

Post autor: e-lektryk » 19 sty 2012, 15:07

A to nie będzie lepsze?

luzik1980
-
Kontakt:

Post autor: luzik1980 » 19 sty 2012, 15:53

Może i byłaby lepsza lecz kiedyś schodziłem parę sklepów i nie dostałem jej , można kupić z allegro ale to może wyjść drożej z przesyłką niż w sklepie kupić będę miał szanse ją dostać to spruję lecz na razie myjka stalowa za 1,20 sprawdza się doskonale 1 kłębek wystarczy spokojnie na ponad 10 załadowań :grin:

Awatar użytkownika
e-lektryk
Użytkownik

Post autor: e-lektryk » 19 sty 2012, 16:17

Z tego też produkują czyściki mi. do "cygańskich patelni". :mrgreen:

Awatar użytkownika
tom5555
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: tom5555 » 20 sty 2012, 2:47

Watę stalową można dostać w sklepach narzędziowych i hipermarketach budowlanych. Najlepiej szukać gdzieś w pobliżu materiałów ściernych.
Można jeszcze wypróbować watę szklaną i wełnę mineralną (wygląda trochę jak rzadki filc, robi się z niej płyty do ocieplania ścian, jest nie palna i nie wchłania wilgoci).

ODPOWIEDZ