Arduino - OCB?

Czyli wszystko co dotyczy wyposażenia elektronika: multimetry, oscyloskopy, generatory, zasilacze, lutownice itp. Również tutaj można zadawać pytania co, jak i czym można mierzyć. Porady dotyczące montażu układów, lutowania, wykonywania obwodów drukowanych itp.
ODPOWIEDZ
maryjane
-

Arduino - OCB?

Post autor: maryjane » 24 maja 2019, 9:17

O co biega z Arduino? W temacie elektroniki jestem póki co bardziej zielony niż dorodna trawka :mrgreen: ale mam zamiar szybko się uczyć. No i właśnie spotkałem się z opinią, że dla początkujących majsterkowiczo-inżynierów właśnie Arduino może być odpowiednie. Raz że to zestawy podzespołów https://diolut.pl/zestawy-startowe-ardu ... 9_451.html, a dwa jakieś proste oprogramowanie.
Może ktoś z Was też zaczynał w podobny sposób?
Ostatnio zmieniony 03 cze 2019, 7:29 przez maryjane, łącznie zmieniany 1 raz.

es2
-

Re: Arduino - OCB?

Post autor: es2 » 24 maja 2019, 17:15

maryjane pisze:
24 maja 2019, 9:17
O co biega z Arduino?
Arduino, jest tak samo "złe" jak Basic czy Bascom.
maryjane pisze:
ale mam zamiar szybko się uczyć.
To nie polecam filmów na YT, najpierw nauka C, później poznanie architektury uC (Arduino IDE obsługuje nie tylko przestarzałe AVR, ale także inne uC, jak np ARM LPC, STM32 i wiele innych).
maryjane pisze:
No i właśnie spotkałem się z opinią, że dla początkujących majsterkowiczo-inżynierów właśnie Arduino może być odpowiednie. Raz że to zestawy podzespołów, a dwa jakieś proste oprogramowanie.
Z tą prostotą to mit. Aby programować jakieś bazy danych, wystarczy znać się na programowaniu, w przypadku Arduino, nie dość, ze owo programowanie jest bardziej zaawansowane (w pewnym sensie sterowniki), to trzeba znać się na elektronice a to wiąże się z posiadaniem odpowiedniego (niekonieczne drogiego) sprzętu.

Owszem, na pierwszy miesiąc, popularny klon UNO za ok 30zł wystarczy, później może być różnie. Z tego powodu, polecam płytki NUCLEO od STM (ok 50zł i to z programatorem/debugerem ST-LinkV2-1) ale raczej po poznaniu UNO. Arduino obsłuży większość z NUCLEO nie ma problemu z brakiem RAM (za to będą inne dlatego najpierw UNO).

Największa wada ArduinoIDE - brak debugera. Coś tam w tym temacie robiono, z tego co widziałem tylko na AVR ale tylko w ASM a w tym raczej nikt nie chce pisać (czasy Z-80 czy 8051 minęły, 68k też a tam, w asm pisało się bardzo przyjemnie). Inny problem, debugery dla AVR sa drogie. Dla Mega328 z UNO chyba najtańszy jest Dragon za ponad 400zł, dla porównania ST-Link V2 - 13zł, V2-1 65zł.
Ostatnio zmieniony 24 maja 2019, 18:30 przez es2, łącznie zmieniany 3 razy.

es2
-

Post autor: es2 » 24 maja 2019, 17:15

maryjane pisze:
ale mam zamiar szybko się uczyć.
To nie polecam filmów na YT, najpierw nauka C, później poznanie architektury uC (Arduino IDE obsługuje nie tylko przestarzałe AVR, ale także inne uC, jak np ARM LPC, STM32 i wiele innych).

Jeśli więc 6..12 miesięcy to szybko, to będzie szybka nauka. Miesiąc to stanowczo za mało. Proponowałbym nastawić się na kilka lat nauki.

Jony130
Moderator

Post autor: Jony130 » 24 maja 2019, 17:25

es2 pisze:
24 maja 2019, 17:15
Jeśli więc 6..12 miesięcy to szybko, to będzie szybka nauka. Miesiąc to stanowczo za mało. Proponowałbym nastawić się na kilka lat nauki.
Haha...Nie ma jak kubeł zimnej wody. Ale niestety taka jest Brutalna Prawda. Choć teraz wszyscy chcą szybciej i szybciej i najlepiej w tydzień, góra w miesiąc.

es2
-

Post autor: es2 » 24 maja 2019, 18:01

Jony130 pisze:
24 maja 2019, 17:25
es2 pisze:
24 maja 2019, 17:15
Haha...Nie ma jak kubeł zimnej wody. Ale niestety taka jest Brutalna Prawda. Choć teraz wszyscy chcą szybciej i szybciej i najlepiej w tydzień, góra w miesiąc.
Dodatkowo, sytuacji nie poprawiają źle napisane biblioteki, tak jakieś 90..99% i brak komentarzy w nich. Kręcenie się w kółko w delay, nieużywanie sprzętu (np UART dla 1-Wire), nieużywanie przerwań, DMA (jak jest), nadużywanie liczb zmiennoprzecinkowych, klasy string. Długo można by pisać.

Odnoszę wrażenie, ze Arduino stworzył ktoś (jak pamiętam były to dwie osoby), kto nigdy nie miał komputera z mniej niż 1GB RAM a w przypadku Megi8 (pierwsza wersja Arduino) przydała by się wiedza nabyta z 8051 - typowo 128b (BAJTÓW) RAM. Wnioskuję też, ze twórca (twórcy) Arduino nie potrafią posługiwać się debugerem, bo go w IDE nie obsługują (w praktyce) do dziś.

ODPOWIEDZ