Przechowywanie elementów SMD

Czyli wszystko co dotyczy wyposażenia elektronika: multimetry, oscyloskopy, generatory, zasilacze, lutownice itp. Również tutaj można zadawać pytania co, jak i czym można mierzyć. Porady dotyczące montażu układów, lutowania, wykonywania obwodów drukowanych itp.
ODPOWIEDZ
Spleens
-
Posty: 1
Rejestracja: 27 lis 2021, 16:33

Przechowywanie elementów SMD

Post autor: Spleens » 27 lis 2021, 16:42

Witam
Po nierównej walce z wyszukiwarką chciałbym zadać takie oto pytanie: Jak koleżanki i koledzy przechowują elementy SMD?

Chciałbym wzbogacić swój warsztat właśnie w elementy małych rozmiarów. Mam małe doświadczenie z tym rozmiarem: otóż dopiero i może już udało mi się bezboleśnie zmontować tylko zegar BIG z oferty AVT, a tam były elementy rozmiaru 0603. Na początku byłem przerażony, ale potem okazało się, że nie taki diabeł straszny, choć przyznam, że na początek zakupić zamierzam elementy nieco większych rozmiarów, czyli 1206.
No i tu jest problem. Zwykłe przewlekane trzymam w tzw. szafce z szufladami wiszącej na ścianie. Ale jak trzymać te maleństwa? Oczywiste jest, że nie chcę mieszać małych z dużymi, żeby nie wprowadzać bałaganu.

Zdrowy rozsądek podpowiada, że są przynajmniej trzy sposoby na ich przechowywanie:

1. Zamówione taśmy z elementami (rezystory, kondensatory, inne bierne) przechowujemy w taśmach opisanych wartościami. Czyli nie wyjmujemy z taśm, ale to powoduje, że mamy np. pudło taśm z 20 wartościami np. rezystorów (0-100Ω i potem następny zakres 101-1000Ω i tak dalej https://showbox.bio/ https://tutuapp.uno/).

2. Otrzymane (kupione) taśmy wypruwamy z elementów i trzymamy pogrupowane w szeregi wartości we wspólnych przegrodach np. w szufladach podobnych lub takich samych, jak przewlekane. Sposób moim zdaniem dobry, ale pojemniki muszą chyba być dość małe.

3. Sposób typu wszystko razem, a więc kupuję cały zestaw np. rezystorów i wszystko trzymam w np. kartonie. Jak potrzebuję, to szukam w rezystorach lub kondensatorach trzymanych oddzielnie.

Proszę Was o poradę, jak Wy przechowujecie elementy smd. Jeszcze ich nie zamówiłem, tylko dlatego, że nie mam sprecyzowanego pomysłu na ich przetrzymywanie. Mile widziane będą zdjęcia ogarnięcia tego tematu.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

misiek_86
-
Posty: 4
Rejestracja: 01 lis 2019, 10:49

Re: Przechowywanie elementów SMD

Post autor: misiek_86 » 21 gru 2021, 15:14

Ja wydrukowałem taki pojemnik:
https://www.thingiverse.com/thing:2144041
Pociąłem taśmę na mniejsze kawałki, z przodu etykiety, więc wiem co w jakiej szufladce, albo pomyśl o np.
https://www.aliexpress.com/item/1005001592428552.html

ODPOWIEDZ