Programowany sterownik zegarowy

Miejsce dobre do dyskusji nad własnymi projektami - pochwal się wszystkim co samodzielnie stworzyłeś.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mariusz_edw
Użytkownik
Kontakt:

Programowany sterownik zegarowy

Post autor: mariusz_edw » 10 lip 2006, 11:24

Urządzenie przedstawione w artykule pozwala programować w trybie rocznym pracę czterech urządzeń. Dzięki wbudowanej nieulotnej pamięci nastaw, konsekwencje awarii zasilania zostały ograniczone do minimum. Rekomendacje: urządzenie szczególnie przydatne dla śpiochów lubiących celebrować wczesnoranne wstawanie...

Odnośnik do tego tematu jest integralną częścią strony https://elportal.pl/mariusz.ciszewski.

Tutaj możemy podyskutować na temat zaprezentowanego układu.

tasza
Użytkownik

Post autor: tasza » 10 lip 2006, 14:04

mariusz_edw pisze:Tutaj możemy podyskutować na temat zaprezentowanego układu.
Mariusz,
miło mi niezmiernie że w W01 Nasze Strony jest nowy i wyglądający ciekawie materiał autorski ale:
Elektronika Praktyczna / Logowanie pisze: Wyślij sms o treści: MP 1361 na numer: 7316 (koszt 3 PLN + VAT)
Otrzymany kod wpisz tutaj:
Jak dobrze wiesz na Elportalu obowiązuje zasada, że wszelkie materiały
jeżeli już są udostępniane, to są udostępniane bezpłatnie.
Tego się trzymamy i to dotyczy także działu W01.

W tym momencie jako opiekunka W01 jestem zmuszona postawić sprawę tak:
proszę o wynegocjowanie z Redakcją EP możliwości przeglądania wskazanych linkami
dokumentów dla wszystkich użytkowników i gości Elportala bez żadnych opłat
lub umieszczenie pełnej treści artykułów na stronach Elportala.
Jeżeli nie będzie to możliwe - prosze uzgodnić dopuszczalność takiego sposobu
prezentacji materiałów z Redakcją EdW. Za umieszczenie mnie na CC/DW mejla
z ewentualnym potwierdzeniem będę zobowiązana.
Jeżeli w/w sytuacja nie zostanie wyjaśniona w jakimś realnym horyzoncie czasowym
(2 tyg. od teraz biorąc pod uwagę trudności w sezonie urlopowym)
będę zmuszona docelowo zablokować kontenty zawierające linki do płatnych artykułów.

Przykro mi to pisać, ale takie są realia i proszę powyższe potraktować poważnie
pozdrawiam,
tasza

@post poniżej
bardzo dziękuję.
Ostatnio zmieniony 10 lip 2006, 14:28 przez tasza, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mariusz_edw
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: mariusz_edw » 10 lip 2006, 14:17

Nie ma problemu. Postaram się załatwić sprawę z EP.

[ Dodano: 2006-07-10, 16:11 ]
List do EP został już w tej sprawie wysłany. Czekam na decyzję, i posłusznie melduję, że jeśli coś się nie uda, wówczas "niedozwolone treści" zostaną grzecznie skasowane.

tasza
Użytkownik

Post autor: tasza » 11 lip 2006, 12:49

mariusz_edw pisze:i posłusznie melduję
hihi, a co to? pobór 2006? :razz: a autoresponder pisze, że PZb na urlopie....takiemu to dobrze...

słuchaj, czy ten Twój zegarko-sterownik to ma jakąś obudowę?
nie ukrywam - te wielkie śrubska wyglądają...inspirująco... :roll:
może dałoby się to cudo rozdzielić na dwa moduły - zasilacz i część mikroprocesorową
i na przykład zapakować do pudełek montowanych na szynie DIN...
o takich :arrow: http://www.kradex.com.pl/z101.htm

wrzuć może jakiś schemat, co? przecież nikt się nie dowie... :wink:

a co do 'śrubek'...wiesz, w marketach typu Castorama czy Praktiker można dostać
takie rurki z tworzywa...wewnętrzna średnica jakieś 3..4mm, czarne lub białe...
z tego się robi całkiem fajne tulejki dystansowe...tylko trzeba śrubki dłuższe...
ale takie M3 też można upolować...

tasza

Awatar użytkownika
mariusz_edw
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: mariusz_edw » 11 lip 2006, 13:24

tasza pisze:
mariusz_edw pisze:i posłusznie melduję
hihi, a co to? pobór 2006?
Może nie pobór, ale cóż... Ty tu jesteś administratorem, więc wypadałoby rzeczywiście posłusznie, prawda? :)
tasza pisze:a autoresponder pisze, że PZb na urlopie....takiemu to dobrze...
No... Też to zauważyłem ;)
tasza pisze:słuchaj, czy ten Twój zegarko-sterownik to ma jakąś obudowę?
Mój stacjonarny (i posłusznie działający już od kilku lat) sterownik ma obudowę, ale raczej nietypową, od jakiegoś niemieckiego zasilacza chyba. Obecnie leży sobie we Wrocławiu, więc fotkę, jeśli nie zapomnę, podeślę popiero jakoś z początkiem października :)

A tak w ogóle, to był mój pierwszy projekt publikowany w EP, i tak na dobrą sprawę, jest już trochę leciwy (powstał gdzieś na przełomie 2001/2002 r.). Prezentowałem go jeszcze w szkole średniej na kilku pokrewnych lekcjach (dosyć wcześnie przejąłem rolę wykładowcy :D).
tasza pisze:nie ukrywam - te wielkie śrubska wyglądają...inspirująco... :roll:
może dałoby się to cudo rozdzielić na dwa moduły - zasilacz i część mikroprocesorową
Jak już wspomniałem, był to mój pierwszy poważniejszy projekt. Gdybym go robił dzisiaj pewnie wyszłoby mi to dużo lepiej, a już na pewno płytki wykonał bym w laboratorium AVT :). Na razie jednak nie planowałem zabierać się za to, gdyż na jego miejsce, w niedalekiej przyszłości, przyjdzie o wiele potężniejszy następca - Mikroprocesorowy sterownik MAX. Ale o tym pssssst... Na razie cisza :-)
tasza pisze:i na przykład zapakować do pudełek montowanych na szynie DIN...
o takich :arrow: http://www.kradex.com.pl/z101.htm
Jeszcze kilka lat temu, przy projektowaniu urządzeń elektronicznych nie przywiązywałem wystarczająco dużej uwagi do standaryzacji PCB celem dopasowania do konkretnej obudowy np. z terii KM-XX. Jednak od tamtego czasu wiele się zmieniło :)

Rzeczywiście, możnaby było spróbować wtórnie dobrać teraz jakąś obudowę. To nie powinno być bardzo trudne (poza wycięciem otworu na LCD). Obie płytki można przymocować do tylnego panelu, lub podstawy obudowy, za pomocą przedłużenia "trzech wielkich śrubsk". Powstała w ten sposób konstrukcja wydaje się nawet masywna :)
tasza pisze:wrzuć może jakiś schemat, co? przecież nikt się nie dowie... :wink:
a co do 'śrubek'...wiesz, w marketach typu Castorama czy Praktiker można dostać
takie rurki z tworzywa...wewnętrzna średnica jakieś 3..4mm, czarne lub białe...
z tego się robi całkiem fajne tulejki dystansowe...tylko trzeba śrubki dłuższe...
ale takie M3 też można upolować...
Z tymi tulejkami to też jest jakiś pomysł, choć dzisiaj pewnie wykorzystałbym typowe dystansowniki do PCB.

Schemat, powiadasz, a niech stracę. Mam nadzieję, że nikt mnie z tego powodu nie zje.

O rajuśku... Ja wtedy jeszcze nie używałem Protela... ;)
Załączniki
sterownik-schemat.gif
(16.05 KiB) Pobrany 1199 razy

tasza
Użytkownik

Post autor: tasza » 11 lip 2006, 14:02

mariusz_edw pisze:Jak już wspomniałem, był to mój pierwszy poważniejszy projekt.
Gdybym go robił dzisiaj pewnie wyszłoby mi to dużo lepiej, a już na pewno płytki
wykonał bym w laboratorium AVT
hmm, schemat jest bardzo ok...przynajmniej jak dla mnie...
zastanawiam się tylko czy ten EEPROM jest tak naprawdę tam potrzebny
skoro używasz RTC 8583 to przecież zostaje Ci jeszcze 240 bajtów na
setup urządzonka... a to dość sporo.

A co do płytek i labu AVT....termotransfer Mariusz...naprawdę.
Jednostronne płytki robi się błyskawicznie i przy odrobinie wprawy wychodzą całkiem i owszem.
A tak to co....trzeba się prosić...potem tyle czekać...no nie wiem.
mariusz_edw pisze:Rzeczywiście, możnaby było spróbować wtórnie dobrać teraz jakąś obudowę.
To nie powinno być bardzo trudne (poza wycięciem otworu na LCD). Obie płytki można przymocować do
tylnego panelu, lub podstawy obudowy, za pomocą przedłużenia "trzech wielkich śrubsk".
Te obudowy z Kradexu są też w wersjach z przednim otworem...to właśnie na takie okazje
wyświetlacze i inne świecidełka na front-panelu
a do kompletu jest przezroczysta (transparentna) maskownica zielona lub czerwona...
mariusz_edw pisze: Ja wtedy jeszcze nie używałem Protela...
a widziałeś Kicad..? ( http://www.lis.inpg.fr/realise_au_lis/kicad/index.html )

hmm, zrobiłam kiedyś taki czterokanałowy sterownik...
załączał lampki w ogrodzie i pompkę od fontanny...to było na bazie modułu AVT222,
dorobiłam tylko płytkę z przekaźnikami, na niej też był zasilacz...a RTC wisiał na kabelkach
przyklejony wewnątrz obudowy wraz z baterią...to pracowało na zewnątrz, w ogrodzie...
grzał się troszkę i w sumie obawiałam się jak przetrzyma letnie upały...
z wilgocią był spokój, ponieważ wszystko zapakowałam do takiej kroploszczelnej obudowy, na bezpieczniki...
no, a on paskudnik zimy nie przetrzymał...coś się ciągle wieszało...załączał jak chciał...
aż w końcu trzasnął wyświetlacz LCD...i to był koniec zabawy...
zaczęłam go remontować ostatnio...choć jakoś bez przekonania
jak chcesz to jakieś fotki wrzucę...ale się specjalnie nie upieram.

tasza

Awatar użytkownika
mariusz_edw
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: mariusz_edw » 11 lip 2006, 14:26

tasza pisze:hmm, schemat jest bardzo ok...przynajmniej jak dla mnie...
zastanawiam się tylko czy ten EEPROM jest tak naprawdę tam potrzebny
skoro używasz RTC 8583 to przecież zostaje Ci jeszcze 240 bajtów na
setup urządzonka... a to dość sporo.
240 bajtów to wcale nie jest dużo, zwłaszcza, jeśli chcesz wprowadzić ze 30 cykli załącz wyłącz, na określoną godzinę, minutę, dzień, miesiąc... Urządzenia ma dosyć duże możliwości, aż dziw, że udało mi się to wpakować w 4kb flash! :)

Ponadto. Zegar PCF podtrzymywany jest bateryjnie, i ewentualna awaria akumulatorka / wymiana baterii wiązałaby się z utratą ustawień załącz wyłącz. Zastosowanie dodatkowej pmięci EEPROM rozwiązuje ten problem. Ja nastawy wprowadziłem tylko raz, parę lat temu. Do dziś korzystam z tych samych, i nigdy nie ingerowałem ponownie w setup urządzenia.

W uzupełnieniu, im więcej pamięci EEPROM, tym więcej równoległych cykli załącz / wyłącz będzie można zaprogramować.
tasza pisze:A co do płytek i labu AVT....termotransfer Mariusz...naprawdę.
Jednostronne płytki robi się błyskawicznie i przy odrobinie wprawy wychodzą całkiem i owszem. A tak to co....trzeba się prosić...potem tyle czekać...no nie wiem.
Ostatnio z ciekawości bawiłem się żelazkiem i papierem kredowym. Rzeczywiście, jak potrzebna jest szybka płytka, to metoda jest ok. (może opublikuję efekty w elportalu). Gorzej, kiedy potrzebna jest płytka dwustronna i to w dodatku np. ze ścieżkami prowadzonymi gęsto i pomiędzy wyprowadzeniami scalaków ok 10 milisów. Wolę wysłać PCB-a do labu AVT, a z prototypami nigdy nie miałem problemów, przychodziły nawet szybciutko.
tasza pisze:Te obudowy z Kradexu są też w wersjach z przednim otworem...to właśnie na takie okazje
wyświetlacze i inne świecidełka na front-panelu
a do kompletu jest przezroczysta (transparentna) maskownica zielona lub czerwona...
Hmm... Najlepsza byłaby przezroczysta. Zerknę i pooglądam.
tasza pisze:hmm, zrobiłam kiedyś taki czterokanałowy sterownik...
załączał lampki w ogrodzie i pompkę od fontanny...to było na bazie modułu AVT222,
dorobiłam tylko płytkę z przekaźnikami, na niej też był zasilacz...a RTC wisiał na kabelkach
przyklejony wewnątrz obudowy wraz z baterią...to pracowało na zewnątrz, w ogrodzie...
grzał się troszkę i w sumie obawiałam się jak przetrzyma letnie upały...
z wilgocią był spokój, ponieważ wszystko zapakowałam do takiej kroploszczelnej obudowy, na bezpieczniki...
no, a on paskudnik zimy nie przetrzymał...coś się ciągle wieszało...załączał jak chciał...
aż w końcu trzasnął wyświetlacz LCD...i to był koniec zabawy...
zaczęłam go remontować ostatnio...choć jakoś bez przekonania
jak chcesz to jakieś fotki wrzucę...ale się specjalnie nie upieram.
Wrzuć, czemu nie :). Bardzo chętnie pooglądam.

No to mnie troszeczkę podbudowałaś :). Mój od paru lat chodzi niezawodnie, co prawda pracuje wewnątrz budynku, może dlatego :)

W tym projekcie, jednak, najlepszy jest, wg mnie program. Długo się nad nim męczyłem, (przez ograniczoną pamięć flash, której bardzo mi wtedy brakowało), ale się uporałem :)
I wyszło całkiem sprytnie! A układ realizuje sobie kilka... kilkadziesiąt równoległych cykli załącz / wyłącz w trybie rocznym, na czterech urządzeniach :)

Krótko mówiąc, nieskromnie sobie powiem, fajna rzecz :D

tasza
Użytkownik

Post autor: tasza » 11 lip 2006, 22:13

No więc tu są zdjęcia...
ma póki co wymieniony display...no i jednego gniazdka sieciowego brakuje...
przypiekło się nieco i jest do wymiany...o ile to jeszcze w ogóle ma sens
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

tasza

Awatar użytkownika
mariusz_edw
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: mariusz_edw » 12 lip 2006, 8:42

Dzięki za fotki, Tasza. Z zewnątrz, przyznam, że sterownik wygląda całkiem imponująco.
A tak swoją drogą, to chyba zachęciłaś mnie, by zapewnić mojemu leciwemu sterownikowi drugą młodość, czyli dopracować PCB, dobrać obudowę, może procka z większym flashem wstawić. Ale to w dalszej przyszłości. Teraz buduję 'smoka', MAX-em zwanego ;)

A jakby ktoś potrzebował, mogę zamieścić PCB do sterownika, może program wrzucę, tylko, na dzień dzisiejszy pojęcia nie mam co na to EP. W zasadzie to muszę się jeszcze raz, dokładnie zorientować, jakie przysługują mi prawa do mojego 'dzieła' po opublikowaniu w dziale "Projekty czytelników" w EP.

akp44
-

Post autor: akp44 » 30 gru 2006, 14:01

czy mógłbym dostać schematy tego wspaniałego urządzonka
- schemat płytki drukowanej
- spis części
- i jaki wyswietlacz
pozdrowionka dla wszystkich z góry dzięki za pomoc

mathieiov
Moderator

Post autor: mathieiov » 30 gru 2006, 14:55

Części to sobie możesz spisać ze schematu, a wyświetlacz to zwykły LCD 2x16.

Awatar użytkownika
mariusz_edw
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: mariusz_edw » 01 sty 2009, 18:18

Witam.

W załączniku zamieszczam materiały do projektu.
Załączniki
Programowany sterownik zegarowy - Schemat ideowy.gif
Schemat
(14.87 KiB) Pobrany 799 razy
sterownik_v2.1.zip
Program dla uP
(3.18 KiB) Pobrany 786 razy

ODPOWIEDZ