Połączenie równoległe rezystorów

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
Ko-mar
-

Połączenie równoległe rezystorów

Post autor: Ko-mar » 06 maja 2010, 20:45

Witam.

Buduję układ do ładowania akumulatorów żelowych. Prąd ładowania ustawia się za pomocą rezystorów połączonych równolegle. Dokładając kolejny rezystor zwiększa się prąd ładowania. Ponieważ chciałbym aby układ był uniwersalny, dobrze by było aby była możliwość zmiany prądu. Aby to zrealizować muszę dać przełącznik aby można było zmieniać ilość rezystorów. I teraz pytanie:

Czy ktoś może się spotkał z przełącznikiem obrotowym, który działa jak "I" a nie "LUB". Czyli najpierw zwiera 1 nóżkę - jak jest w pozycji 1, ale po przekręceniu na dwójkę zwiera i 1 i 2, na trójce zwiera 1 i 2 i 3 itd. Czy to jest przełącznik zwierający ??

A może jest jakiś inny sposób ??

Wiem że można zrobić tak:

Biorę taki przełącznik:
http://sklep.avt.com.pl/p/pl/71308/prze ... druku.html

i do 1 nóżki lutuję 1 rezystor do drugiej 2 do trzeciej 3 połączone oczywiście równolegle itd, ale nie jest to zbyt eleganckie rozwiązanie.

Proszę o sugestie

Awatar użytkownika
Koleszek
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Koleszek » 07 maja 2010, 12:01

Potrzeba Ci dowolny przełącznik, który ma więcej niż jedną sekcję, nawet ten wg. Twojego linku, bo z fotki wygląda na dwu sekcyjny. I zwróć uwagę na obciążalność prądową.

Ko-mar
-

Post autor: Ko-mar » 07 maja 2010, 15:35

Ale jak wtedy mam podłączyć rezystory aby zmieniać ich ilość w połączeniu równoległym, i co mi dadzą 2 sekcje ??

ODPOWIEDZ