Tranzystory PNP

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
Laik
Użytkownik

Tranzystory PNP

Post autor: Laik » 09 maja 2009, 17:14

Witam. Tranzystory NPN umiem podlaczac, nie mam z tym problemu gdy podaje prad na baze zaczynaja przewodzić i dioda się zapala. W PNP powinno być odwrotnie ze dioda swieci caly czas a gdzy podaje prad na bramke powinna sie gasic. Dobrze rozumiem ? Dlaczego tak nie jest? Moze ktos w crocodile clips dac jakis prosty przyklad?

roman21
Użytkownik

Post autor: roman21 » 09 maja 2009, 18:45

Oba typy tranzystorów działają identycznie tzn. po podaniu napi ęcia na bazę zaczynają przewodzić. Różnica jest między nimi ta że przy NPN układ wykonawczy (u Ciebie dioda) podłanczasz między kolektor a plus zasilania, a w PNP między emiter a minus zasilania. To tak najprościej.

MiW
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: MiW » 09 maja 2009, 19:20

roman21, wstydź się tak mącić Laikowi w głowie!
W tranzystorze PNP obciążenie podłączamy między kolektor a minus zasilania.
Podsumowując:
W npn baza+, emiter -, kolektor +
w PNP baza-, emiter +, kolektor -
By zrozumieć działanie tranzystora PNP, zaznacz strzałkami prądy płynące w NPN, odwróć strzałki i gotowe.

Awatar użytkownika
joon
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: joon » 09 maja 2009, 19:29

Weź kartkę i ołówek. narysuj jakiś układ z tranzystorami, tylko taki który Tobie działa następnie narysuj taki sam układ z "odwrotnymi" tranzystorami, narysuj z odwrotnie podłączonymi diodami i zasilaniem, no i odwrotnie elektrolity jak masz. Zluż to i będzie działało ;) ja w ten sposób zaczynałem

ODPOWIEDZ