Możliwość stworzenia lampy RTG o dużym skupieniu wiązki

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
Zablokowany
aktus
Użytkownik

Możliwość stworzenia lampy RTG o dużym skupieniu wiązki

Post autor: aktus » 19 sty 2009, 13:11

Chciałem zadać krótkie pytanie. Czy jest możliwe zrobienie strumieniowej lampy RTG o średnicy punktu z odległości rzędu 1cm?

Koppel
Wydzielone z tematu Lampa elektronowa jako rtg.
Ostatnio zmieniony 19 sty 2009, 13:19 przez aktus, łącznie zmieniany 1 raz.

Doktor
-

Post autor: Doktor » 20 sty 2009, 0:31

A czy w ogóle posiadasz lampę RTG? Ona wymaga dość szczególnych warunków pracy i odpowiedniej obudowy... Co do uzyskania punktu... W matematyce jest to pojęcie oznaczające obiekt nieskończenie mały, zakładam, że tobie chodzi o coś rzędu kilku milimetrów. Takie urządzenie zakłada się na wylot lampy i nazywa się to kolimator. Natomiast w praktyce nie istnieją kolimatory zapewniwjące zbieżność wiązki na poziomie pojedynczych milimetrów. Co nie oznacza,że czegoś takiego nie można stworzyć. Podaj dokładnie,co posiadasz,do czego to miałoby służyć, a ja mogę,być może podać próbę rozwiązania problemu.

aktus
Użytkownik

Post autor: aktus » 20 sty 2009, 8:32

Chwilowo nie posiadam tylko chęci. Zastanawiałem się nad czymś w rodzaju defektoskopii polutowanych płytek ( w tym i wielowarstwowych ). Urządzenie służyło by do detekcji zimnych lutów, mikropęknięć ścieżek, inspekcji międzywarstw w płytce. Po drugiej stronie płytki była by matryca ccd.

Awatar użytkownika
HV
-
Kontakt:

Post autor: HV » 22 sty 2009, 12:00

Jezeli chcesz robić zdjęcia na elemęcie CCD to nie uzyskasz dobrej jakosci zdjęc <mikropęknięc sciezek> :roll:

Awatar użytkownika
Kulpina
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Kulpina » 22 sty 2009, 15:49

pozatym, czy takie ogolnodostepne matryce wogle reagują na promieniowanie roentgena?

Awatar użytkownika
HV
-
Kontakt:

Post autor: HV » 22 sty 2009, 18:45

Większośc matryc CCD reaguje na promieniowanie roendgena, moze tez byc matryca z telefonu byle jakiego byle był w nim aparat :grin: Poza tym nie spotkałem takiej która by nie reagowała :neutral: http://www.danyk.wz.cz/rtg2.html To strona czeska własnie o robieniu zdjęć rtg na matrycy CCD

Awatar użytkownika
Alek
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Alek » 22 sty 2009, 19:49

Odnoszę cały czas wrażenie, że dyskutanci traktują lampę rentgenowską jak kierunkową latarkę, ot taką puszkę obitą ołowiem, z dziurką celem emisji w miarę mało rozbieżnej wiązki promieniowania.
Rzecz w tym, że to tak nie działa. Promieniowanie rozprasza się na cząsteczkach powietrza, ścianach itp. i panowie eksperymentatorzy otrzymają niezerową ekspozycję wynikającą właśnie z promieniowania wtórnego.
Jestem też ciekaw, czy wiecie co na temat wytwarzania promieniowania jonizującego mówią przepisy prawne. Nie? Oto króciuteńki tylko wyciąg z prawa atomowego:

Art. 62. 1. Kto bez wymaganego zezwolenia wytwarza, przetwarza, wprowadza do obrotu, przewozi, posiada lub stosuje materiały jądrowe, źródła lub odpady promieniotwórcze albo je porzuca, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 i grzywny.

2. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, orzeka się przepadek przedmiotów przestępstwa, choćby nie były własnością sprawcy.

elemaniac
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: elemaniac » 22 sty 2009, 20:08

Alek pisze: Art. 62. 1. Kto bez wymaganego zezwolenia wytwarza, przetwarza, wprowadza do obrotu, przewozi, posiada lub stosuje materiały jądrowe, źródła lub odpady promieniotwórcze albo je porzuca, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 i grzywny.

2. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, orzeka się przepadek przedmiotów przestępstwa, choćby nie były własnością sprawcy.
Pomijając przepisy - jest to szalenie niebezpieczna zabawa.
Koledzy, a wiecie czemu nie można robić sobie RTG np. złamania zbyt często? Nawet dawka powstająca podczas, krótkotrwałego "fotografowania" naszego ciała starcza na długo.
Na zakończenie polecam przeczytać to:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grej
Nie żebym straszył, ale... jaki to ma sens? Przecież to jest bardzo, bardzo ryzykowne, a i nie wiadomo jak się mogą zachować promienie z lampy DIY - także ja bym nie próbował :neutral:

Awatar użytkownika
HV
-
Kontakt:

Post autor: HV » 22 sty 2009, 20:49

Po pierwsze co do rozbieznosci promieniowania rtg jest to prawda ze promieniowanie się rozprasza czym dalej od lampy tym bardziej wiązka sie rozprasza. Po drugie promieniowanie z lampy dy86 przy 40 kV sięga ok 40-50 mSv/h w odległosci 0,5 m nie jest to aż tak duza dawka ale nie ma nigdy bezpiecznej dawki promieniowania.

Awatar użytkownika
Koppel
Użytkownik

Post autor: Koppel » 22 sty 2009, 21:23

Cóż... walczyłem chwilę o utrzymanie wątków o lampach RTG, miałem nadzieję, że temat rozwinie się w ciekawy sposób, i chciałbym w nich zobaczyć raczej informacje - jak zabezpieczyć pomieszczenie w którym bawimy się promieniowaniem RTG, przy jakim promieniowaniu wystarczy 20cm zbrojonego betony a przy jakim wypadałoby wyposażyć się w ołów. Miejsce zakupu i przybliżone ceny odpowiednich strojów zabezpieczających przed promieniowaniem... Widzę, że jednak oba tematy wciąż rozwijają się na zasadzie: "Jak to zrobić aby amatorsko wygenerować promieniowanie a reszta mnie nie interesuje, bo przecież dawka nie jest duża".

W związku z tym tematy zamykam. Odwołuję swój protest na stwierdzenie Alka, że powinny być zamknięte. To niebezpieczne zagadnienia, których na forum nie nauczymy się od podstaw.

Zablokowany