Dziwny problem z zasilaczem

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
Andrzej_:-)
-

Dziwny problem z zasilaczem

Post autor: Andrzej_:-) » 21 wrz 2005, 11:04

Czesc! Bylbym wdzieczny gbyby ktos inteligetny mi cos wyjasnił.

W zasilaczu projektu pana Zbigniewa Rabbe (kit 2001) (Edw 2,3 /96) napotkalem na dziwne zjawisko:
Jako element wykonawczy zastosowano tam tranzystor BD 911, ktory ma dopuszczalny prad =15A.
odłonczylem układ ograniczenia pradowego i obciąrzylem zasilacz 3,5A-wszystko bylo ok,
wiec właczylem ograniczanie pradu i co?
- tranzystor padł przy 2,7A :? DLACZEGO???? (załatwiłem juz tak kilka BD911-ek) :cry:

Dzięki za kazdą pomoc.

[ Dodano: 21-09-2005, 15:35 ]
Oj, oczywiscie miałem na mysli pana Zbigniewa RAABE - przepraszam za pomylke :oops:

Passage
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Passage » 21 wrz 2005, 19:44

witam, a czy przykreciles do niego odpowiednio duzy radiator? moze poprostu moc strat byla za duza. i te 2,7A przy jakim napieciu wyjsciowym mierzyles? i jakie napiecie jest na wejsciu zasilacza?

-

Post autor: Andrzej_:-) » 22 wrz 2005, 16:14

Radiator jest poteżny +wentylator. Napiecie wejsciowe to 30 - 32V (na kondensatorze)
A prąd mierzylem przy 12V.

Moze to przez wysoką częstotliwość włanczania i wyłanczania tranzystora, bo jak działa ograniczanie prądu to z tranzystora(chyba) wydobywa sie dziwny cichutki pisk.

Kupiłem dzis nowy BD911 sprobuje podpiać ale założe się że znowu go zamorduje :cry:

McKEE
-

Post autor: McKEE » 23 wrz 2005, 5:28

Andrzej sprawdz najpierw jak ci działa ograniczenie napiecia tzn. (wg.str. 8 cz.1 artykułu) odłącz wyjście układu ogranicznika R11/R12 od nóżki 2 U1(CL), sprawdź napięcie referencyjne na P6 (wyjście z U1- 6 VR) z i ustaw tak aby przy prądzie który chcesz ograniczyć (musi przepływać przez R6-0.1oma) stan wyjścia z 0 (R11) zmienił się na dodatni ( ustawiasz potencjimetrem P6) , będziesz wtedy miał pewność że układ ograniczenia reaguje na zbyt duży prąd. Dalej nie dołączając nic do U1-2(CL) podaj na to wejście 0 (masę) , obejrzyj sobie dokładnie schemat wewnętrzny LM723 , jeżeli tranzystor ograniczający NPN ma bazę podłączoną do masy czyli nie przewodzi i twój BD911 jest sterowany normalnie przez wz.wyjsciowy darlingtona z komparatora. Podłącz teraz + zasilania przez rezystor do U1-2 i sprawdź zachowanie wyjścia 10, powinno być na poziomie masy, czyli BD911 powinien się zatkać i ograniczyć prąd , po prawidłowym połączeniu wszystkiego i sparawdzeniu elektrycznie to tak na chłopski rozum układ powinien działać. Powodzenia

-

Post autor: Andrzej_:-) » 23 wrz 2005, 10:47

Dzieki!!! :D
Wlasnie biore sie do pracy, moze to rzeczywiscie ten układ ograniczania prądu...
Ale sprawdze wszystko pokoleji.

Zycze wszystkim miłego dnia!!!

Hej. :wink:

ODPOWIEDZ