Ruska gwiazda

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
leech10
Użytkownik

Ruska gwiazda

Post autor: leech10 » 24 lis 2018, 11:17

Hej

Mam taka oto "gwiazdkę" choinkową. Niestety nie świeci. Wiem, że będe musiał wymienić bebechy ale ciekawi mnie jak to działa a właściwie. Zasilacz to 3 kondensatory 2 połączone równolegle plus jeden w szereg. No ok to ogranicza prąd. Rezystor je rozładowuje jak w zasilaczu beztransformatorowym. Ale nie wiem co to jest w środku gwiazdy. Niestety nie ma żadnego opisu. Taki jakby foliowy cylinder, plus coś co wygląda jak wyłącznik termiczny ale ma nóżki zwinięte wokół siebie. Ma ktoś pojęcie co to tam jest? Dziwne bo napięcie na wyjściu kondensatorów to 180V a na tym ustrojstwie w gwieździe jest 0, czasem skacze na 1 może 2 wolty. 2 żarówki sa przepalone. Nie wiem jakie to i pewnie tego nie kupie bo gwiazda jest z 1981 roku.

Pozdrawiam
Piotrek
Załączniki
Gwiazda 2.jpg
Gwiazda.jpg

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Re: Ruska gwiazda

Post autor: KrzysiekK » 24 lis 2018, 12:30

Ten element we wnętrzu gwiazdy wygląda jak zapłonnik bimetaliczny do świetlówki tylko ze zdemontowaną obudową. Link do opisu zapłonnika - startera.

leech10
Użytkownik

Post autor: leech10 » 24 lis 2018, 14:49

Hej

No rzeczywiście, nie pomyślałem o ty wogóle. Zreszą nawet nie pamietam czy widziałem starter bez obudowy :D

A wiesz może po co on tam jest?

Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Post autor: KrzysiekK » 24 lis 2018, 16:11

Zapłonnik ten pełni rolę przerywacza dzięki temu żaróweczki w tej gwieździe migały.

leech10
Użytkownik

Post autor: leech10 » 24 lis 2018, 19:00

Hej

No u mnie to nie migało( no i nie mogło bo nogi były poskręcane, pewnie kogoś to drażniło, albo coś nawaliło). Dlatego się zastanawiałem po co to( zresztą w sumie myślałem, że to jakiś wyłącznik termiczny czyli nie wiele się de facto pomyliłem ;-) tak mi to wyglądało na bimetal). OK Wszystko jasne. Dzięki. Resztę sobie przerobie.

Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Post autor: KrzysiekK » 25 lis 2018, 12:41

Może po prostu ktoś chciał mieć świecącą, a nie migającą gwiazdkę. Można by ją zreanimować stosując diody LED i wtyczkowy zasilacz niskonapięciowy. W zależności od upodobań gwiazdka może migać lub tylko świecić.

leech10
Użytkownik

Post autor: leech10 » 26 lis 2018, 11:44

Hej

Tak , jest zabawna więc reanimacja bedzie. Ale zamiast LED dam żarówki. Bedzie bardziej oldschoolowo. LEDy to teraz ma kazdy ;-)

Ale zasilacz na kondensatorach jest do wywalenia. Niebezpieczne cholerstwo. Szczerze, myśłałem, że tam jest zwykły transformator! Mam pełno starych zasilaczy na przerózne napiecia i prądy, coś się znajdzie. Kupie 5 żarówek na 2,5V 0,5A. Jasnośc sobie dostosuje i będzie git

Pozdrawiam
Piotrek

ODPOWIEDZ