Arduino jako prymitywny falownik samoróbka

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
xyz
-

Arduino jako prymitywny falownik samoróbka

Post autor: xyz » 09 wrz 2018, 9:34

Mam zamiar zrobić sterowanie prędkościami obrotowymi silnika jednofazowego . Jaki to silnik i jaka moc jeszcze nie wiem . tyle tylko że powinien być tani ,małej mocy tak strzelam do ok 100W .
Wydumałem coś takiego że za pomocą Arduino mogę uzyskać prąd przemienny z prądu stałego . Załóżmy że będę miał zasilacz dający napięcie stałe ok 100V .
Z Arduino będą wychodziły sygnały prostokątne . Wyjście planuję z dwóch pinów .Jedna ze ścieżek będzie prowadziła do opcji plusowej natomiast druga do opcji minusowej tak jak by to miało działać na na dwie diody świecące a sygnał szedł raz na diodę zieloną a raz na czerwoną .
Reasumując programowo mogę narzucić częstotliwość która może wpłynąć na obroty .
W związku z powyższym chciałbym zapytać o realność takiego podejścia oraz gdzie mogą być zagrożenia praktyczne?
Jakiego rodzaju silnik powinienem zastosować żeby najłatwiej dał się sterować . Na chwilę obecną jeszcze nie wiem jakie mozgą być obroty wentylatora ponieważ to ma być projekt niemal pionierski . ( Pan Jerzy Orzeł na YT prezentuje spalanie w piecach dodatkiem wody zakupiłem już nawilżacz i chcę wdmuchiwać mgłę wodną do pieca )
Pozdrawiam
xyz
Ze względu na fajny"zwiastun wypowiedzi w układzie tego forum w tematach po prawej stronie umieściłem pierwsze "nawiązujące" poniżej :
Jestem kompletnie zielony w elektrotechnice , elektronice . Jedyne co wiem to tyle że wiem że niewiele wiem.

ODPOWIEDZ