Przerzutnik w roli bramki Schmitta

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
solark
-

Przerzutnik w roli bramki Schmitta

Post autor: solark » 26 maja 2018, 6:12

Witam wszystkich ponownie

Mam problem z układem jak poniżej z książki Pana Piotra Góreckiego "Układy Cyfrowe".
Chodzi o to że nie rozumiem jak działa ten przerzutnik w roli bramki Schmitta.
Wydaje mi się że wejście zegarowe jest zablokowane a tym samym zablokowane jest wejście D i przerzutnik działa jako przerzutnik RS.
Ale nie podoba mi się to że na wejście R podajemy wysoki stan ponieważ zwiększając napięcie na wejściu S w pewnym momencie otrzymujemy stan wysoki na wejściu R i S a to znaczy że mamy stan zabroniony i nie wiadomo jak zachowa się przerzutnik.
Stąd właśnie mój dylemat dlatego proszę o wyjaśnienia

pozdrawiam
Arek
Załączniki
Schemat_12.png
Schemat_12.png (38.85 KiB) Przejrzano 185 razy

Jony130
Moderator

Re: Przerzutnik w roli bramki Schmitta

Post autor: Jony130 » 26 maja 2018, 16:05

solark pisze:
26 maja 2018, 6:12
Wydaje mi się że wejście zegarowe jest zablokowane a tym samym zablokowane jest wejście D i przerzutnik działa jako przerzutnik RS.
Tak, przerzutnik D jest zablokowany (nieajtywny).
solark pisze:
26 maja 2018, 6:12
Ale nie podoba mi się to że na wejście R podajemy wysoki stan ponieważ zwiększając napięcie na wejściu S w pewnym momencie otrzymujemy stan wysoki na wejściu R i S a to znaczy że mamy stan zabroniony i nie wiadomo jak zachowa się przerzutnik.
Stąd właśnie mój dylemat dlatego proszę o wyjaśnienia
Ale zapomniałeś że Piotr pisz o układach serii CMOS a konkretnie o CD4013. Bo tylko z tym układem scalonym ten "trik" zadziała.

I wystarczy zaglądnąć do noty katalogowej układu CD4013. I tam odszukać tablicę prawdy
http://www.cedmagic.com/tech-info/data/cd4013.pdf

Interesujący nas wycinek z tablicy prawdy
Obrazek

Jak widać gdy na CD413 podasz stan wysoki na oba wejścia (S i R). Na wyjściu Q otrzymamy stan wysoki.
A gdy na wejściu S podamy stan niski a na wejściu R dalej mamy stan wysoki. Na wyjściu Q uzyskamy stan niski.

Czyli nasz układ działa jak nie odwracająca bramka (bufor). Stan wysoki na S do stan wysoki na Q. Stan niski na S da stan niski na Q.
Tak jak to pokazuje te schemat
23.png
23.png (12.2 KiB) Przejrzano 173 razy
Gdzie na dole pokazałem "schemat zastępczy" z wykorzystaniem bramek NOT (inwerter).
To jasne chyba jest?

Teraz dodanie rezystorów przekształca nasz układ w nieodwracający przerzutni Schmitta.

Ale o tym układzie pisałem tu
https://forum.elportal.pl/viewtopic.php ... 234#p95234

Jakieś pytania?

ODPOWIEDZ