Przedwzmacniacz mikrofonowy PKE 09

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
solark
-

Przedwzmacniacz mikrofonowy PKE 09

Post autor: solark » 04 maja 2018, 10:37

Witam Wszystkich ponownie

Mam następujący problem z układem jak poniżej
Chodzi o to że nie mogę zrozumieć jak wysoki dzwięk powoduje świecenie diody sygnalizacyjnej tzn:
Przy wysokim dzwięku zatyka sie przecież T1 - pojawia się wysoki stan na kolektorze T1 a to powoduje zatkanie T2 a to z kolei powoduje powstanie niskiego stanu na jego kolektorze i w ten sposób nie pojawia się wysoki impuls na bazie T3 i dioda się nie zaświeca.
Po długiej analizie być może chodzi o to że przecież dzwięk to powiedzmy w uproszczeniu sinusoida więc może nie chodzi tu o wartość szczytową dodatnią sinusoidy tylko o wartość minimalną ale trochę nie zgadza mi się to z tym kondensatorem C1.
Nie wiem czy ten kondensator Podczas pracy bez wysokich dzwięków ładuje się do takiego napięcia że zatyka T1?
Ale wtedy wartość szytowa dodatnie z głośnika spowodowała by uszkodzenie tranzystora ponieważ zsumowało by się napięcie od kondensatora i głośnika?
Nie wiem. Nie rozumiem tego układu
Proszę pomóżcie czy dobrze dedukuję?
Załączniki
Schemat_1.png

Jony130
Moderator

Re: Przedwzmacniacz mikrofonowy PKE 09

Post autor: Jony130 » 04 maja 2018, 14:24

Niech się Kolega na spokojnie zastanowi się i spojrzy na schemat i odpowie sobie (jak i nam) na pytanie, jakie napięcie na rezystorze R8 spowoduje otwarcie tranzystora T3?

I na przyszłość nie używaj określenia "wysoki dźwięk". Bo to kojarzy się z częstotliwościową dźwięku. "Niski dźwięk" (bas) to "mała" częstotliwość. Wysoki dźwięk kojarzy się z "sopranem" i sygnałowe o "wysokiej" częstotliwości.
A tu w tym wypadku chodzi o amplitudę sygnału potoczne zwaną "głośnością" jeśli mowa o sygnałach audio.

solark
-

Post autor: solark » 04 maja 2018, 17:34

Wydaje mi się że tak jak zawsze czyli 0,6V na rezystorze R8 otworzy tranzystor T3 ale niestety nie widzę związku z otwarciem tranzystora T2

solark
-

Post autor: solark » 04 maja 2018, 17:37

Ale już chyba wiem o co chodzi :
Zamknięcie tranzystora T2 przy głośnych dzwiękach powoduje rozładowanie kondensatora przez R5 a to ściąga ujemną okładkę zwiększa jej napięcie czyli pojawi się impuls

Jony130
Moderator

Post autor: Jony130 » 04 maja 2018, 17:44

solark pisze:
04 maja 2018, 17:34
Wydaje mi się że tak jak zawsze czyli 0,6V na rezystorze R8 otworzy tranzystor T3
Bardzo dobrze. I co nic ci to nie mówi?
solark pisze:
ale niestety nie widzę związku z otwarciem tranzystora T2
Ale T2 bez sygnału jest otwarty.

solark pisze:
Zamknięcie tranzystora T2 przy głośnych dzwiękach powoduje rozładowanie kondensatora przez R5 a to ściąga ujemną okładkę zwiększa jej napięcie czyli pojawi się impuls
A to w czasie "normalnej" pracy wzmacniacza gdy sygnał z mikrofonu jest na tyle silny by dać 0.6V na wyjściu nie wystarczy?
A ty się na sile doszukujesz jakiś "dziwacznych powodów". Dodatkowo przy rozładowywaniu to napięcie na R8 jest ujemne.

solark
-

Post autor: solark » 05 maja 2018, 7:48

Dzięki Jony130 za wszystkie odpowiedzi
Po prostu nie wiem co bym bez Twojej pomocy zrobił
Jeżeli chodzi o układ to jednym słowem jest tak że w czasie normalnej pracy dioda świeci a gdy pojawiają się naprawdę głośne sygnały dioda przygasza się?

Jony130
Moderator

Post autor: Jony130 » 05 maja 2018, 8:41

solark pisze:
05 maja 2018, 7:48
Jeżeli chodzi o układ to jednym słowem jest tak że w czasie normalnej pracy dioda świeci a gdy pojawiają się naprawdę głośne sygnały dioda przygasza się?
Nie, zamysł autora schematy jest odwrotne do twojego. "Normalnie" dioda jest wygaszona ( napięcie na R8 niższe niż 0.6V) a dopiero silne sygnały (o wysokiej amplitudzie) powodują "zapalenie" diody LED. Oczywiście tak włączony tranzystor ograniczy dodatnią amplitudę do wartości ok 0.7V i spowoduje zniekształcenia sygnału.

ODPOWIEDZ