Stabilizacja napięcia z regykacją na trafie

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
DarkSoul2016
-

Stabilizacja napięcia z regykacją na trafie

Post autor: DarkSoul2016 » 25 lut 2018, 13:12

Dobry, mógłby ktoś podrzucić schemacik stablizacji napięcia ? Chodzi dokładnie o to, że wygrzebałem w rupieciach stare trafo, które posiada możliwość regulacji napięcia wtórnego do 30V 5A . Biorąc pod uwagę, że regulację mam z głowy, chciałbym dorzucić mu układzik, który wyrównywałby napięcie wyjściowe do nastawionego poziomu. Pomyślałem o zastosowaniu tranzystora, jednak nie bardzo mam pomysł jak można by ugryźć wysterowanie stopnia otwarcia... :/ Wiem, mógłbym po prostu podać na wejście konkretne napięcie i zastosować LM317, jednak wydaje mi się to słabym pomysłem zbijać np. 30V do przykładowo 3V, dlatego wolałbym wykombinować jakiś układzik, który by mi tylko pilował zeby napięcie nie przysiadało zbyt mocno.

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Re: Stabilizacja napięcia z regykacją na trafie

Post autor: KrzysiekK » 25 lut 2018, 14:26

Najlepiej w tym przypadku zbudować zasilacz impulsowy, np. na LM2576ADJ, lecz jego maksymalny prąd wyjściowy to 3A. Lepszym rozwiązaniem wydaje się mi skorzystanie z gotowego rozwiązania jakim jest zestaw AVT1522. Jest to regulowany zasilacz impulsowy 0-25V, 0-5A.

DarkSoul2016
-

Post autor: DarkSoul2016 » 25 lut 2018, 19:30

Wolałbym nie pchać do niego przetwornicy impulsowej... Uważam, że do zasilania chociażby CB to jest kiepski pomysł. Wiem, że są gotowe przetwornice, dlatego jakby mi nie zależało wrąbałbym od razu DPH3205 od chinola i nie byłoby tego tematu...

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Post autor: KrzysiekK » 25 lut 2018, 21:28

Jak zbudowana jest ta regulacja napięcia na tym transformatorze? Jest to regulacja elektroniczna, czy np. przełączane odczepy uzwojenia wtórnego? Przykładowy stabilizator masz na schemacie poniżej. Schemat pochodzi z EdW 9/01.

Obrazek

DarkSoul2016
-

Post autor: DarkSoul2016 » 26 lut 2018, 1:35

Lepsze jak przełączanie odczepów... Polega to na tym, że trafo jest nawinięte tak, aby dawało 30V i nad uzwojeniami jest suwak ze szczotkami, który przemieszcza się po uzwojeniach. O coś takiego jak podrzuciłeś by mi chodziło, ale jak widzisz tutaj jest podane stałe napięcie i jest zbijane do zadanego potencjometrem. Ja wolałbym taki układ, że od razu bez dodatkowego potencjometru podaję z trafa interesujące mnie napięcie , które zostaje ustabilizowane przez układ i wysłane na wyjście i zeby działał elastycznie, czyli potrzebuję 12V to podaję z trafa 12V i układ stabilizuje do 12V, chcę 20V to podaję z trafa 20V i utrzymuje mi ładnie 20V. Chyba, że cięzko taki efekt osiągnąc. :(

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Post autor: KrzysiekK » 26 lut 2018, 11:41

Czyli jest to rodzaj autotransformatora. Ma on separację galwaniczną od napięcia sieciowego? Jeśli nie to jest większe ryzyko porażenia prądem.

Wracając do tematu. Napięcie wejściowe stabilizatora musi być nieco wyższe od napięcia wyjściowego. Dla popularnych stabilizatorów LM78xx ta minimalna różnica napięć pomiędzy wejściem i wyjściem to około 3V, która jest niezbędna do stabilizacji napięcia. Istnieją też stabilizatory LDO (low drop out) czyli o niskim spadku napięcia na stabilizatorze.

Tutaj potrzebny byłby tak zwany układ nadążny, który bywa stosowany w niektórych zasilaczach warsztatowych z symetrycznym napięciem wyjściowym. Zobacz do tego linku jest tam schemat takiego zasilacza z opisem. W tym przypadku interesujący fragment schematu to ten zbudowany na układzie U2 - TL081 i współpracujących z nim elementów. Trzeba by go dostosować do własnych potrzeb.

Również w "Praktycznym Elektroniku" nr 3/95 i 4/95 był opisany wstępny stabilizator tyrystorowy obniżający straty mocy w zasilaczu liniowym. Zapewne i on po dostosowaniu do własnych potrzeb mógłby pełnić podobną rolę. Link do tematu, gdzie jest opis tego stabilizatora.

DarkSoul2016
-

Post autor: DarkSoul2016 » 26 lut 2018, 12:43

Dziękuję Ci... Dobrze wiedzieć, że moje oczekiwania nie odbiegają od realiów i są w użyciu tego typu układy stabilizacji. Widzę, że ten zasilacz symetryczny nie jest arcy skomplikowany i autor bardzo pracyzyjnie rozpisał rolę poszczególnych elementów, więc raczej nie będzie dla mnie problemu go przerobić...

ODPOWIEDZ