Sztuczna cewka PKE 10

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
solark
-
Posty: 98
Rejestracja: 13 wrz 2011, 16:39
Lokalizacja: Zagórz

Sztuczna cewka PKE 10

Post autor: solark » 11 gru 2017, 19:12

Witam Wszystkich ponownie

Mam problem z obwodami jak poniżej.
Chodzi o to że układy te są podobne do prawdziwej cewki czyli przeciwstawiają się zmianą prądu ora napięcie jest przesunięte względem prądu, natomiast ta sztuczna cewka nie magazynuje energii.
Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego tak właśnie jest?

dzięki i pozdrawiam
Arek
Załączniki
2222.jpg
2222.jpg (31.87 KiB) Przejrzano 1524 razy
3333.jpg

Jony130
Moderator
Posty: 3156
Rejestracja: 11 sie 2005, 16:33
Lokalizacja: wrocław

Post autor: Jony130 » 12 gru 2017, 18:30

Reaktancja cewki rośnie liniowo wraz ze wzrostem częstotliwości XL = 2pi*F*L.

Dla składowej stałej reaktancja cewki jest równą 0 Om + rezystancja "drutu" za pomocą którego cewka została nawinięta.

I tak dla prądu stałego Xc = ∞ i rezystancja tego "symulatora cewki" wynosi R2 (wtórnik widzi 0V i "powtarza" 0V na swoim wyjściu).

Wraz ze wzrostem częstotliwości reaktancja kondensatora C1 maleje.
A oznacza wzrost napięcia na wejściu a tym samym i na wyjściu naszego wtórnika. Dlatego rezystancja naszego "symulatora cewki" też rośnie bo napięcie "wdziane na zaciskach" rezystor R2 jest coraz mniejsze. Co w bardzo dużym uproszeniu pokazuje ten rysunek. Dla dwóch rożnych częstotliwości mniejszej i większej. A jak wiadomo reaktancja cewki też rośnie wraz ze wzrostem częstotliwości. Dlatego układ symuluje zachowanie cewki w tym zakresie.

Można by też rozważyć sytuację w stanach nieustalonych.
Zaraz po podaniu "skoku jednostkowego" na wejście układu spowoduje że w pierwszej chwili całe napięcie wejściowe pojawi się na wejściu i wyjściu wtórnika (kondensator stanowi zwarcie). Dlatego żaden prąd nie popłynie przez R2 bo na R2 z dwóch stron mamy to samo napięcie (Uwe). Ale kondensator zaczyna się ładować co oznacza spadek napięcie na wejściu i wyjściu wtórnika a tym samym umożliwi to przepływ prądu przez R2.

Jak widać (a przynajmniej powinno) układ przeciwstawiają się nagłym zmianą prądu (w pierwszej chwili prąd nie płynie). Dokładnie tak jak w cewce.
Załączniki
2.png

ODPOWIEDZ