Działanie przekaźnika PKE06

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
solark
-

Działanie przekaźnika PKE06

Post autor: solark » 30 lip 2017, 13:42

Witam Wszystkich ponownie

Mam taki problem z tym schematem
Przede wszystkim wydaje mi się że ten kondensator powinien być odwrotnie wpięty ale może się mylę.
Ale załóżmy że ma być odwrotnie wtedy również dioda i rezystor powinny być u dołu.
Jeżeli jak dotąd moje rozważania są słuszne to mam problem z tym rezystorem wpiętym równolegle do diody - po co on tam w ogóle jest. Nie mogę doszukać się zasadności wpinania go w to miejsce?
Proszę o pomoc
Załączniki
Schemat_3.jpg
Schemat_3.jpg (27.71 KiB) Przejrzano 1738 razy

Jony130
Moderator

Post autor: Jony130 » 30 lip 2017, 17:28

solark pisze:Przede wszystkim wydaje mi się że ten kondensator powinien być odwrotnie wpięty ale może się mylę.
Niby czemu?

Generalnie idea miała być taka:
Kondensator "błyskawicznie" ładuje się przez diodę, a "wolno" rozładowuje przez rezystor.

solark
-

Post autor: solark » 30 lip 2017, 18:46

Niby czemu?
Ponieważ zasugerowałem się tym co jest napisane że włączenie przekaźnika czyli przepięcie będzie ładowało kondensator i rozumię że ta dioda po to tam jest żeby ułatwić przepływ dużego prądu tylko że pewnie błędnie myślę ale wydaje mi się że wyższy potencjał będzie na dole schematu czyli tam powinna się znalężź ta dioda?

Jony130
Moderator

Post autor: Jony130 » 30 lip 2017, 19:36

Generalnie to kondensator o "duże" pojemności i "duża" rezystancja cewki przekaźnika spowoduje, że żadnych przepięć nie będzie.

solark
-

Post autor: solark » 30 lip 2017, 20:02

Ok Już chyba wiem jak to działa:
Najpierw prad plynie w dwóch obwodach : jeden to obwód od baterii przez przekaźnik
drugi obwod to obwód ladowania kondensatora poprzez baterie
Natomiast gdy przekaźnik przełączy styki prad bedzie płyną od przekaznika po przez zestaw LED
a bedzie go wspomagal kondensator który bedzie się pomału rozladowywal przez rezystor i przekaźnik
Swoją drogą to bardzo sprytny układ :grin:

ODPOWIEDZ