Powielacz napięcia Pomocy!

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
solark
-

Powielacz napięcia Pomocy!

Post autor: solark » 29 lip 2017, 9:12

Witam Wszystkich ponownie

Mam problem z układem jak poniżej.
Dosyć długo już nad tym siedziałem ale nie mogę rozgryść jak ten układ działa
Skąd się biorą te powielone napięcia.
Wydaje mi się że prąd powinien płynąć zawsze w jakiś obwodach tak ja to rysuje Jony130 ale dochodzę do punktu gdzie napięcie jest dwukrotne i nie wiem co się dalej dzieje i nie wiem jak te obwody się zamykają np przy wysokim stanie na generatorze.
Nie wiem np czy napięcie między kondensatorami będzie np jednakowe.
Totalnie się pogubiłem w analizie tego układu.
Pomóżcie proszę :mrgreen:
Załączniki
Schemat.jpg

Jony130
Moderator

Post autor: Jony130 » 29 lip 2017, 11:50

Tu masz na szybko zrobiony rysunek

Obrazek

Chyba nie wymaga komentarza?
W rzeczywistszy trochę cykli musi minąć zmani układ osiągnie te napięcia.

solark
-

Post autor: solark » 29 lip 2017, 17:38

Dziękuję bardzo Jony130 Bez Ciebie nie dałbym rady. Czasami tak się zatnę na analizie jakiegoś układu że nie umiem przejść dalej bez zrozumienia zasady jego działania.
Zastanawiam się tylko jak działa ten generator że przy wysokim stanie na generatorze nie jest podawane napięcie od bateri do kondensatora tylko obwód zamyka się bez udziału baterii?

Jony130
Moderator

Post autor: Jony130 » 29 lip 2017, 18:25

solark pisze:Zastanawiam się tylko jak działa ten generator że przy wysokim stanie na generatorze nie jest podawane napięcie od bateri do kondensatora tylko obwód zamyka się bez udziału baterii?
W stanie wysoki dolne kondensatory "przekazują" zgromadzony (w poprzednim cyklu) ładunek do górnych kondensatorów. A potem w stanie niskim dolne kondensatory odzyskują utraconą energie z zasilacza.
https://www.youtube.com/watch?v=ep3D_LC2UzU

ODPOWIEDZ