Przerzutnik Schmitta Pomocy

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
solark
-

Przerzutnik Schmitta Pomocy

Post autor: solark » 29 cze 2016, 20:44

Witam wszystkich
Mam następujący problem. Założyłem ten wątek ponieważ nie znalazłem podobnego na tym forum. Proszę o wyrozumiałość ponieważ jestem tu nowy.
Chodzi o przerzutnik Shmitta i zasadę jego działania. A dokładnie skąd się bierze ta histereza. Wiem że jest to zależne od stosunku któryś rezystancji ale nie wiem jak to działa. Próbowałem szukać wyjaśnień na elektrodzie ale tamte opisy były niejasne dlatego proszę uprzejmie o pomoc
Nie załączam schematu bo nie posiadam ale proszę użytkowników o zamieszczenie takiego schematu
Chodzi mi najbardziej o to dlaczego napięcie dolne zatkania tranzystora T1 jest mniejsze od napięcia przewodzenia T1 czyli właśnie o histerezę
pozdrawiam
Arek

Wojtek
Moderator
Kontakt:

Post autor: Wojtek » 30 cze 2016, 10:54

solark
-

Post autor: solark » 30 cze 2016, 11:08

Dzięki Wojtek za info
Czytałem wcześniej ten artykuł w młodym techniku ale tam jest prostszy układ
Chodziło mi o taki układ jak jest w pierwszym linku Nie musi być jakiś skomplikowanych wyliczeń (chyba że jest to niezbędne żeby zrozumieć zasadę działania), tylko jak te rezystory wpływają na to że te napięcia progowe są różne
pozdrawiam
Arek

leech10
Użytkownik

Post autor: leech10 » 30 cze 2016, 11:52

solark
-

Post autor: solark » 30 cze 2016, 12:39

Dzięki Piotrek Trochę mi się rozjaśniło szczególnie po tym pierwszym linku
Nie wiem jak Ci przyznać punkty jak możesz to napisz
Mam tylko małą wątpliwość kiedy T1 przechodzi w stan zatkania prąd płynie przez R1, T1 i RE ale z tego by wynikało że napięcie na emiterze przed RE powinno wynosić 1,24V a na bazie o te 0,7 więcej ale myślę że to napięcie 0,6 które jest według tego tutoriala na emiterze przed RE wynika z tego że przy zatykaniu tranzystora jego napięcie na kolektorze rośnie stąd mamy tylko 0,6 na emiterze przed Re
Jeżeli się mylę to proszę poprawcie mnie

Jony130
Moderator

Post autor: Jony130 » 30 cze 2016, 14:56

A ja proponuje przeczytać ten opis
https://forum.elportal.pl/viewtopic.php?p=44590#44590
I chętnie odpowiem na wszelkie pytania. Bo teraz nie wiem o który układ pytasz? Z którego linku?

solark
-

Post autor: solark » 30 cze 2016, 18:07

Johny130 Wieeeelkie dzięki
Nigdzie nie było tak wyjaśnione jak u Ciebie a wręcz wszystkie opisy są niejasne jakby Ci co je robią nie wiedzieli w ogóle jak działa ten układ. A chodzi właśnie o to żeby rezystancja na kolektorze T1 była większa od rezystancji na kolektorze T2. Wtedy cały układ ma sens. Jeszcze raz wielkie dzięki.
Tak w ogóle to muszę chyba zrobić wyszukiwanie postów według Twojego niku i czytać, czytać, czytać czytać twoje wpisy
pozdrawiam
Arek

ODPOWIEDZ