Kontrola głośności oddzielna dla każdego z kilku kanałów

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
Kichaa
-
Posty: 1
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:50
Lokalizacja: Dom

Kontrola głośności oddzielna dla każdego z kilku kanałów

Post autor: Kichaa » 21 kwie 2016, 0:18

Witam
Posiadam trzy zestawy głośnikowe: Logitech X-230, 2 głośniki podłączone do wzmacniacza Technics SU-810, głośniki w telewizorze. Wszystkie te zestawy mają własne sterowania głośnością (no w telewizorze to przy pomocy pilota lub panelu w telewizorze). Wszystko to jest podłączone do komputera oraz dekodera TV i głośność jest kontrolowana bezpośrednio z tych urządzeń, głośniki nie są w ogóle ruszane.

Nie zawsze mam pod ręką pilot od dekodera lub nie zawsze mogę zmniejszyć głośność w PC. W związku z tym chce skonstruować urządzenie, do którego podłącze wszystkie głośniki (jackami) oraz wszystkie źródła dźwięku (analogowe, stereo) i za pomocą tego urządzenia będę mógł regulować głośność każdego podłączonego źródła dźwięku oddzielnie.

Najprostszym rozwiązaniem dla laika jakim jestem było użycie potencjometrów stereo. Próbowałem znaleźć czy będę potrzebował do tego jakieś konkretne potencjometry, ale przeczytałem, że zastosowanie potencjometru może uszkodzić wzmacniacz. W związku z tym nie wiem czego mam użyć w tej konstrukcji, by móc kontrolować głośność dźwięku na linii: źródło dźwięku --> wzmacniacz/zestaw 2.1/głośniki w TV. Wszystko to leci analogowo i jest podłączane przez chinche/jacki.

Dodaje też schemat obrazujący co chce osiągnąć.
http://i.imgur.com/VRnHZp1.jpg

ODPOWIEDZ