Wzmacniacz operacyjny

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
student113
-

Wzmacniacz operacyjny

Post autor: student113 » 04 kwie 2016, 18:48

Witam,
mam kilka pytań dotyczących wzmacniacza operacyjnego:

Po pierwsze, nie wiem już co to jest częstotliwość graniczna bo znalazłem kilka definicji:
- to częstotliwość przy której wzmocnienie jest równe 1
- największa częstotliwość przy której wzmocnienie różnicowe jest równe wzmocnieniu maksymalnemu, powyżej tej częstotliwości wzmocnienie zaczyna spadać
- częstotliwość dla której wartość wzmocnienia WO zmniejsza się o 3dB
Więc nie wiem która jest właściwa, przeszukując różne materiały zanlazłem oznaczenia fT i fg ale tak mi się wszystko pomieszało że już nie wiem czym to się różni

Po drugie współczynniki CMRR i PSRR jakoś przystępnie wytłumaczyć, bo to co jest na wikipedii jakoś do mnie nie trafia.

Najlepiej jakby ktoś miał jakieś przystępne materiały o wzmacniaczu operacyjnym, tak żeby taki laik jak ja to zrozumiał :mrgreen:

Awatar użytkownika
Artyliusz
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Artyliusz » 04 kwie 2016, 21:36

Powiedziałbym, że wszystkie są dobre. Przyjrzyj się tej charakterystyce, która jest dość ogólna dla wzmacniaczy. Jak widać druga i trzecia definicja jest dość jasna. Po przekroczeniu fg wzmocnienie zaczyna dość drastycznie spadać. Tak samo fg jest wyznaczane w miejscu przecięcia się obwiedni pasma przenoszenia z pasmem -3dB co widać na obrazku, a więc w tym miejscu zmniejsza się wzmocnienie o 3dB.
Co do pierwszej definicji to też jest ona poprawna, ale musiałbyś sobie przedłużyć linię, żeby przecięła się z osią poziomą. I w miejscu przecięcia wzmocnienie będzie wynosić 1 V/V (0dB). Na osi pionowej jest wzmocnienie, na poziomej częstotliwość. Jak widzisz wzmocnienie będzie równe 1 dla częstotliwości powiedzmy 10^9. Chyba właśnie na takiej zasadzie dla WO jest definiowana fg - częstotliwość, przy której wzmocnienie maleje do jedności.
Jak zobaczysz wykresy w katalogu np. dla uA741 (http://www.ti.com/lit/ds/symlink/ua741.pdf) to na figure no. 7 zobaczysz, że pasmo kończy się na 1MHz, gdzie też fg dla tego wzmacniacza jest przyjmowana jako 1MHz i w tym miejscu wzmocnienie wynosi 0dB.

Obrazek

ODPOWIEDZ