Dobór tranzystorów do układu z czujnikami analogowymi

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
Nati46
-

Dobór tranzystorów do układu z czujnikami analogowymi

Post autor: Nati46 » 20 lis 2015, 20:54

Hejka!

Potrzebuję rady... Praktycznie raczkuję jeszcze w dziedzinie elektroniki, dlatego mam trochę banalne pytanie. Otóż, buduję robota mobilnego, samochód samoparkujący. W projekcie chcę wykorzystać 3 czujniki analogowe na podczerwień Sharp, dwa z przodu i z tyłu o zakresach 3 - 40cm i jeden z boku karoserii o zakresie 10 - 80cm. Wykorzystuję mikrokontroler ATmega644. W tym momencie chcę zająć się testowaniem samych czujników, usłyszałam od bardziej doświadczonych magistrów że powinnam zastosować pomiędzy prockiem a czujnikiem tranzystor NPN, z tym że nie do końca jestem pewna jaki.. :)
Czujniki działają w zakresie napięć 4,5V - 5,5V, mikrokontroler też. Pobór prądu czujników o mniejszym zakresie - 33mA, drugiego czujnika - 30mA, procka - max 9mA.
Nie mam pojęcia czy zastosować tranzystory bipolarne czy unipolarne, na zdrowy rozum powiny być chyba sterowane napięciem ponieważ odległość otrzymam przez ciągłe podawanie napięcia z czujników na przetwornik analog/cyfra. Ale pewnie jestem w błędzie..
W ogóle co powinnam wziąć pod uwagę przy doborze takiego tranzystora? Nie chcę niczego zjarać...
Proszę POMOCY!! :)

Jony130
Moderator

Post autor: Jony130 » 20 lis 2015, 21:01

A jaki konkretnie typ czujnika masz?

Nati46
-

Post autor: Nati46 » 20 lis 2015, 21:06

Jony130
Moderator

Post autor: Jony130 » 20 lis 2015, 21:18

No to żaden tranzystor nie jest ci potrzebny. Śmiało możesz podłączać bezpośrednio do ADC.

Nati46
-

Post autor: Nati46 » 20 lis 2015, 21:23

Naprawdę? kurcze a na uczelni mi kazali dobrać tranzystor, w sumie nie za bardzo wiem dlaczego, też mi się wydawało że przy takich paramterach będzie zbędny. No dobra spróbuję bez.. :)

A mógłbyś mi powiedzieć w jakim przypadku byłoby konieczne zastosowanie tego elementu? Chciałabym to zaczaić :D

leech10
Użytkownik

Post autor: leech10 » 20 lis 2015, 22:23

Hej

Fajne pytanie :mrgreen:

Bo tutaj jest nie potrzebny ale kilka banalnych przykładów

1.Chcesz z atmegi zrobić steroanie np. przekaźnikiem. Do portu wyjścia podpinasz tranzystor i małym prądem podawanym na bazę sterujesz większym prądem kolektora, który załączy przekaźnik. Jest to zastosowanie Tranzystor jako klucz. Działa on na zasadzie 0/1 nasycony/zamkniety.

2. Wórnik emiterowy. Podajesz napięcie na baze i na emiterze otrzymujesz to samo napięcie -0,7V (spadek napięcia na przewodzacej diodzie). Masz dużą rezystancje wejściową( nie obciażasz źródła sygnału) i małą rezystancje wyjściową(możesz uzyskać duże prądy)

3. Tranzystor jako wzmacniacz napiecia. Poprostu potzrebujesz wzmocnić sygnał napięciowy. Obojętnie co, jakieś audio, sygnał z czujników itp.

Ogólnie trudne pytanie bo zastosowań mnóstwo- to mi tak przyszło na poczatek.

W twoim wypadku to teoretycznie jakbyś chciała zmienić zakres napięć wyjściowych czujnika to można by tranzystorki zastosować. O zasilasz czujnik +5V a chcesz na wyjściu zakres 0-10V bo jakoś tak potrzeba. Można na tranzystorach( ja bym dał wzmacniacz operacyjny ale tranzystory jak najbardziej moga być, zalezy od wymaganej dokładnosci)
Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
Ertew
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Ertew » 21 lis 2015, 12:50

Nati46 pisze:odległość otrzymam przez ciągłe podawanie napięcia z czujników na przetwornik analog/cyfra.
1. Zerknij w dokumentację czujników, pomiar i podanie napięcia na wyjście nie są zjawiskiem ciągłym. Czujnik robi pomiary co kilkadziesiąt ms, na upartego możesz odczytywać napięci z czujników 2x częściej. Częstsze odczytywanie stanu czujnika nie ma sensu, nie uzyskasz więcej informacji niż daje czujnik.
2. Każdy uC z serii ATmega i ATtiny ma max 1 przetwornik ADC. By mierzyć kilka napięć musisz programowo przełączać multiplekser na kolejne wejścia analogowe. Nie możesz powiedzieć że ADC dostaje ciągłe napięcie, gdy mówisz o przełączaniu wejść.
Tyle w kwestii czepiania się szczegółów.

Nati46 pisze:W tym momencie chcę zająć się testowaniem samych czujników, usłyszałam od bardziej doświadczonych magistrów że powinnam zastosować pomiędzy prockiem a czujnikiem tranzystor NPN, z tym że nie do końca jestem pewna jaki.. :)
Czujniki działają w zakresie napięć 4,5V - 5,5V, mikrokontroler też. Pobór prądu czujników o mniejszym zakresie - 33mA, drugiego czujnika - 30mA, procka - max 9mA.
Możliwe że chodziło o wyłączenie zasilania podawanego na nieużywane czujniki w celu zmniejszenia prądu pobieranego przez układ.
Zerknij tutaj: http://forum.arduino.cc/index.php?topic ... #msg778373
Tranzystor NPN lub N-mosfet pozwoli odłączyć czujnik od masy.
Inne zastosowanie tranzystorów nie ma sensu, wyjście analogowe czujnika ma wystarczającą wydajność by podać je bezpośrednio na wejście procesora.

Awatar użytkownika
edwacc
Użytkownik

Post autor: edwacc » 22 lis 2015, 2:10

Patrząc na charakterystykę napięcia wyjściowego w funkcji odległości dla tych czujników można zauważyć, że dla napięcia 0,7V odległość będzie wynosiła 40cm.
Można więc podawać na bazę tranzystora NPN napięcie z czujnika a do kolektora podłączyć pin procesora (Pull-Up). Wtedy ADC będzie zbędne a z kolektora można będzie uzyskać informację, że coś jest na drodze.
Bo tak na prawdę jest to informacja binarna - jest przeszkoda/nie ma przeszkody.
Jeśli robot porusza się w linii prostej i coś ma na drodze w odległości 70cm to już wtedy wie, że trzeba skręcać, bez dodatkowego mierzenia.

ODPOWIEDZ