Odbiornik detektorowy a uziemienie

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
rubesom
-

Odbiornik detektorowy a uziemienie

Post autor: rubesom » 21 sie 2014, 12:38

Hej

Chciałem zrobić odbiornik detektorowy ale mam problem z uziemieniem. Nie wiem gdzie je umieścić. Widziałem poradnik na youtubie gdzie uziemienie zostało podłączone do kontaktu.
Da się to rozwiązać jakoś inaczej?

UL1211N
-

Post autor: UL1211N » 21 sie 2014, 17:26

Witam. W pierwszej klasie technikum robiłem coś takiego na zaliczenie przedmiotu technicznego i podłączałem się pod kaloryfer, w domu podczas testów tak samo, było najprościej. :D

rubesom
-

Post autor: rubesom » 21 sie 2014, 17:36

UL1211N pisze:Witam. W pierwszej klasie technikum robiłem coś takiego na zaliczenie przedmiotu technicznego i podłączałem się pod kaloryfer, w domu podczas testów tak samo, było najprościej. :D
A co się stanie jak nie uziemię takiego odbiornika, jakie mogą być następstwa?

Awatar użytkownika
joon
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: joon » 21 sie 2014, 18:05

Jak nie uziemisz nie zadziała- taka zasada tego odbiornika. A podłączanie do "bolca" w gniazdku stanowczo odradzam!

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Post autor: KrzysiekK » 21 sie 2014, 18:26

Można też podłączyć się do rury wodociągowej. We współczesnym budownictwie stosowane są w instalacjach wodnych i niekiedy CO plastikowe rury. Nie muszą być to wszystkie plastikowe rury. Wystarczy, że część instalacji będzie miała rury z plastiku np. po remoncie i uziemienia nie będzie. Podłączanie się do uziemienia w gniazdku sieciowym 230V AC może zakończyć się porażeniem prądem.

rubesom
-

Post autor: rubesom » 21 sie 2014, 18:46

Myślałem, że jak nie uziemię to mnie coś "kopnie", na pewno nie uziemię do kontaktu.

Mam jeszcze pytanie co do podłączenia słuchawek, czy mogą być takie zwykłe za kilka złotych z kiosku? Chodzi mi o to, że jak wezmę jedną słuchawkę to nie będę miał co uziemić bo będzie tylko jeden przewód, chyba, że mam zrobić "rozgałęzienie" z tej jednej na dwie końcówki? Czytałem, że najlepsze są słuchawki wysokoomowe ale widzę, że ciężko je dostać.
Zawsze mogę zrobić głośnik z magnesu i cewki ale przez to stracił bym jeszcze więcej na jakości. Poradźcie proszę jak podłączyć takie zwykłe słuchawki.

A wracając jeszcze do uziemienia, jeżeli dobrze rozumiem to w układach, które są zasilane takimi najprostszymi bateriami uziemieniem jest podłączenie do minusa?

000andrzej
Użytkownik

Post autor: 000andrzej » 22 sie 2014, 22:26

A gdzie w baterii masz galwaniczne połączenie z potencjałem ziemi?
Poczytaj najpierw w jaki sposób powstaje fala radiowa. Odbiór to odwrotność nadajnika. Czyli musisz mieć układ LC, w którym C to pojemność między anteną a ziemią. To w skrócie. Zwracam uwagę na dobrą antenę i porządne uziemienie. Dioda powinna być germanowa lub o podobnych parametrach (spadek napięcie na A-K). Spadek napięcia na diodzie krzemowej może uniemożliwić zdekodowania słabego sygnału.

Słuchawki tylko wysokoomowe (np stare słuchawki telefoniczne). Jest to tak słaby sygnał, że niskoomowe od razu go wytłumią.

rubesom
-

Post autor: rubesom » 23 sie 2014, 18:25

Tak jak są uziemiane radia na baterie?

000andrzej
Użytkownik

Post autor: 000andrzej » 24 sie 2014, 14:01

Normalnie do ziemi, jeśli jest taka potrzeba. Ale jeśli chodzi Ci o zwykłe przenośne radia - one nie wymagają uziemienia.

Awatar użytkownika
Ertew
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Ertew » 26 sie 2014, 18:24

Radio bateryjne działa na innej zasadzie od prostego odbiornika detektorowego.

- Odbiornik detektorowy potrzebuje 2 długich anten albo jednej nieco krótszej (dalej kilkanaście m) i uziemienia by odebrać składową elektryczną sygnału. Dalej jest detektor z obwodem rezonansowym i opcjonalnie wzmacniacz wyjściowy.
- Odbiorniki przenośne AM odbierają składową magnetyczną fali. W środku mają pręt ferrytowy i na nim nawiniętą cewkę lub dwie* które służą do strojenia i odbioru sygnału.

*cewka lub dwie na jedno pasmo. Dwa pasma zazwyczaj dublują tą ilość.

Awatar użytkownika
joon
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: joon » 26 sie 2014, 22:55

Ertew, bateryjne mogą też być detektorowe i w tedy wymagają uziemienia ;)

ODPOWIEDZ