Wzbudzanie sie wzmacniacza- pytanie

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
leech10
Użytkownik

Wzbudzanie sie wzmacniacza- pytanie

Post autor: leech10 » 07 lip 2014, 17:27

Hej

Zostałem zapytany, czym różnią się nastepujące sposoby podłączenia kondensatora, właściwie czy układ będzie działał tak samo. Nie chodzi tylko o ten konkretny przypadek ale o wpięcie kondensatora przed i za tranzystor. Jak dla mnie układ powinien działać tak samo ( patrzyłem i na innych schematach w sieci kondensatory były też wpinane za tranzystor), ale pewny nie jestem, dlatego proszę o pomoc.

Pozdrawiam
Piotrek
Załączniki
10c_136.png
10c_136.png (17.66 KiB) Przejrzano 6200 razy
10c_136m.gif
(31.23 KiB) Pobrany 4701 razy

Awatar użytkownika
timo66
Moderator
Kontakt:

Post autor: timo66 » 07 lip 2014, 17:54

Na pewno nie jest to samo. Zwiększasz pojemność bramki, przez co zmniejsza się częstotliwość działania. Przeładowanie, czy rozładowanie pojemności trwa dłużej niż bez tej pojemności.

Drugi przypadek stanowi chyba filtr RC?.

Przy stałym napięciu na wejściu nieodwracającym jest to mało znaczące, jednak przy zmiennych przebiegach wprowadza to już różnicę do układu.

leech10
Użytkownik

Post autor: leech10 » 07 lip 2014, 18:35

Hej

No tak ale czy jak odpowiednio dobierzemy rezystor i kondensator, tak aby odpowiednio przeładować bramkę czy różnica będzie?

Może też są jakieś zasady gdzie stosuje się jeden a gdzie drugi układ, hmm tego nie wiem, może ktoś wie

Pozdrawiam
Piotrek

Tak sam rozważałem i może ten układ z kondensatorem wpiętym z wyjścia OPAMPa na wejście nadaje sie dobrze do tego źródła prądowego bo wysokie częstotliwości nie pòjdą praktycznir na bramke FETa.Znowu to wpięcie kondensatora za tranzystor powoduje że każdy sygnał wyląduje na bramce FETa więc będzie taki układ pracował dobrze z sygnałami szybkozmiennymi.

Swoją drogą powinien być inny schemat dany bo ten wybitnie sugeruje prąd stały zresztą ten z kondensatorem wpiętym od wyjścia OPAMPA do jego wejscia to przeróbka schematu przez Jony130 jak mi się źródło prądowe wzbudzało. Mnie chodzi o idee ale schemat może być troche mylący

Jony130
Moderator

Post autor: Jony130 » 14 lip 2014, 19:57

Witam. Nie bardzo rozumiem pytania. Jak działa tak samo? Chodzi o skutek? Czyli, że też może zapobiec oscylacją?

W tym konkretnym przypadku wątpię by tak wpięty kondensator pomógł w usunięciu oscylacji.
W oryginalnym układzie C1 wraz z R4 i WO tworzą filtr dolnoprzepustowy. A przez to zaczyna zmniejszać wzmocnienie WO już od F=0.16/RC = 34KHz. Dzięki temu wzmocnienie WO maleje poniżej jedności wcześniej niż przesunięcie fazowe zdąży osiągnąć 180.

A w twojej propozycji nic takiego się nie dzieje. Już lepszym pomysłem jest włączenie obwodu RC miedzy wejściami WO.

leech10
Użytkownik

Post autor: leech10 » 15 lip 2014, 8:38

Hej

Tak, chodzoło o redukcje oscylacji. Szczerze mówiąc to mnie się zapytano o ten drugi typ ukladu. Nigdy się jakoś wcześniej nad tym nie zastanawiałem.

Pozdrawiam
Piotrek

Jony130
Moderator

Post autor: Jony130 » 15 lip 2014, 9:34

Na jakimś konkretnym schemacie ?

leech10
Użytkownik

Post autor: leech10 » 15 lip 2014, 20:34

Hej

Nie mam dokładnie tamtego schematu ale weźmy tą część w czerwonym polu np. tutaj C1 jest równolegle do R5 jako układ antywzbudzeniowy.

Pozdrawiam
Piotrek
Załączniki
schemat.png
schemat.png (2.88 KiB) Przejrzano 6024 razy

Jony130
Moderator

Post autor: Jony130 » 15 lip 2014, 21:12

Aha teraz to widzę, generalnie masz racie. C1 może zapobiec niepożądanym oscylacją.
Czyli skutek jest ten sam, ale sam sposób osiągnięcia tej stabilności jest inny. Bo w układzie ze źródłem prądowym C1 jest wewnątrz pętli (pętla w pętli). I z tej racji C1 to tzw kompensacja z dominującym biegunem. A na tym schemacie wzmacniacza audio C1 modyfikuje transmitancję (wzmocnienie) obwodu sprzężenia zwrotnego (dzielnika napięć utworzonego z C1||R5 i R6).

leech10
Użytkownik

Post autor: leech10 » 15 lip 2014, 23:48

Hej

No to mój błąd, wspomniałem wcześniej że zmienilem twój schemat a jednak trzeba było dać oryginał. Ale spoko, dzięki za informacje.

Jak można jeszcze trochę pomarudzić. Chodzi o to stwierdzenie pętla w pętli. Na schemacie jest to doskonale widoczne ale nie bardzo wiem na jakiej zasadzie ten filtr RC tam działa. No bo w sumie C1 sprzęga wyjście wzmacniacza z wejściem nieodwracającym poza główną pętlą. Czyli wpływ R4 na wysokie częstotliwości jest znikomy bo je "przepuszcza" C. I bez udziału MOSFETA przechodzą na wejście odwracające, ale właśnie nie bardzo kumam dlaczego wzmacniacz wtedy przestaje się wzbudzać. Bo o ile w wypadku układu audio wzmocnienie ulega zmianie przy pewnych częstotliwościach jest to dla mnie jasne. W układzie źródła prądowego, gdzie wzmacniacz de facto robi za wtórnik napięciowy to dla mnie szczerze mówiąc jasne nie jest.

Pozdrawiam
Piotrek

Jony130
Moderator

Post autor: Jony130 » 16 lip 2014, 12:54

C1 wraz z R4 wraz z WO tworzy integrator. Zobacz sobie na charakterystykę integratora w książce Góreckiego a konkretnie rys 1.35 na 50 stronie. Jak widać układ ten zmniejsza wzmocnienie WO z szybkością 6dB na oktawę (Ku = 1/(2*pi*RC)). I dodatkowo wprowadza stałe przesunięcie fazowe (90°). Oczywiście mowo tu o wzmocnieniu otwartej pętli sprzężenia zwrotnego.
Czyli gdy odłączymy R4 od MOSFET'a. Bo nie zapomnij że ten układ ma wzmocnienie równe JEDEN tylko gdy pętla jest zamknięta. I jest to jakby złudzenie bo tak naprawdę układ (głownie WO) ma ogromne wzmocnienie. Ale po zamknięciu pętli "obserwator" widzi tylko te małe wzmocnienia. A tego ogromnego, wewnątrz pętli w ogóle nie widzi. A to właśnie właściwości otwartej pętli decydują o tym czy układ będzie stabilny czy też nie. I żeby układ się nie wzbudził nasz integrator musi zmniejszyć wzmocnienie otwartej pętli poniżej jedności zanim przesunięcia fazowe w pętli zbliży się do 180°.

Albo może to rozumieć inaczej (w dziedzinie czasu).
Wzbudzenie spowodowane jest przez wszelkiego rodzaju opóźnienia występujące wewnątrz pętli. Opóźnienia te "generują" wszelkiego rodzaju pasożytnicze kondensatory i cewki. I teraz dodanie C1 powoduje że sygnał z wyjścia WO trafia bezpośrednio przez C1 na wejście odwracające bez żadnych opóźnień, co kompensuje opóźnienia w pętli .

leech10
Użytkownik

Post autor: leech10 » 16 lip 2014, 18:03

Jony130 pisze:C1 wraz z R4 wraz z WO tworzy integrator. Zobacz sobie na charakterystykę integratora w książce Góreckiego a konkretnie rys 1.35 na 50 stronie.
Hej

No i tego szczerze nie widziałem. Ja widziałem tu wtórnik ze wzmocnieniem równym 1 a ten integrator z rysunku 1.34 tutaj jest widoczny jak byk, a ja go nie widziałem :oops: . Ale ja się skupiałem na czymś innym. Dobra teraz już wiem. Dzięki

Pozdrawiam
Piotrek

rezasurmar
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: rezasurmar » 31 lip 2014, 8:31

Obrazek

Schemat pochodzi z strony http://www.fotonowy.pl/index.php?main_page=page&id=9 ?.
Mam aktualnie zrobiony dokładnie ten sam wzmacniacz do słuchawek.

Bardzo ważne jest jaki operacyjny pracuje. U mnie najbardziej stabilnie zachowuje się NE5532/34
Przy zasilaniu +-15V, oraz dosyć dużym prądzie ok 100-120mA.

Resztę elementów musiał bym sprawdzić, bo wzmacniacz zrobiony w sumie na pająka ;), działa już 3lata.

leech10
Użytkownik

Post autor: leech10 » 31 lip 2014, 13:43

Hej

No tutaj to dali nawet TL082, a mogli dać TL072, ale u ciebie w sumie też klasyk pracuje :mrgreen: Najwazniejsze że działa. Ja tylko komuś podpowiadałem na temat tego wzbudzenia więc nawet nie składałem tego, mogłem w sumie na stykówce popróbować ale jakoś mi się nie chciało

Pozdrawiam
Piotrek

ODPOWIEDZ