przełącznik gwiazda trójkąt

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
piotrbh
-

przełącznik gwiazda trójkąt

Post autor: piotrbh » 02 mar 2014, 16:28

Witam, mam problem z prawidłowym zrozumieniem dlaczego prąd pobierany przez silnik w gwieździe jest 3razy mniejszy od tego w trójkącie, wiem że napięcie uzyskiwane na odbiorniku jest równe napięciu fazowemu ( w gwieździe) i dlatego wiem że proporcjonalnie prąd powinien być √3 razy większy w trójkącie, ale wszędzie podają że jest 3 razy większy, więc nie wiem z czego to wynika, jedyne moje podejrzenie to połączenie równoległe odbiorników w trójkącie i wziązku ztym mniejsza rezystancja

Awatar użytkownika
Ertew
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Ertew » 02 mar 2014, 16:56

Z punktu widzenia jednego uzwojenia:

- napięcie rośnie pierwiastek(3)
- rezystancja nie zmienia się
- prąd również wzrośnie pierwiastek(3)

Jeśli napięcie i prąd wzrosły, jak wzrośnie moc? Dla rezystorów wzrośnie pierwiastek(3) razy pierwiastek(3) czyli 3-krotnie. Dla grzałek, silników i innych urządzeń zmiana nie będzie idealnie 3-krotna, ale na ten moment możesz przyjąć że będzie to coś koło 3.

simrowit
-

Post autor: simrowit » 03 mar 2014, 19:34

- napięcie rośnie pierwiastek(3)
- rezystancja nie zmienia się
- prąd również wzrośnie pierwiastek(3)
Przy przełączeniu z gwiazdy na trójkąt rezystacja zmniejsza się bo uzwojenie podłączone jest bezpośrednio pomiędzy dwie fazy.

piotrbh
-

Post autor: piotrbh » 03 mar 2014, 21:18

Moc to wiem że jest większa 3razy, ale mi chodzi o to czemu prąd jest więszy 3razy i bardziej wytlumaczeniem dla mnie jest zmniejszenie rezystancji w połączeniu w trójkąt, tylko jakby ktoś jeszcze by ten wątek bardziej rozwinął, a tak wogóle to we wzorze na moc s. Trójfazowego jest jeszcze jeden√3.

simrowit
-

Post autor: simrowit » 04 mar 2014, 8:10

piotrbh
-

Post autor: piotrbh » 05 mar 2014, 18:58

"Rozruch za pomocą przełącznika gwiazda - trójkąt polega na tym, że uzwojenia silnika w pierwszej fazie rozruchu łączy się w gwiazdę, a po osiągnięciu pewnej prędkości obrotowej - w trójkąt. Przy połączeniu w gwiazdę, uzwojenia każdej fazy zasilane są napięciem razy mniejszym od napięcia znamionowego. W tym stanie pracy silnik pobiera z sieci prąd

Iy=If=U / (√3 x Zf) (2)

gdzie: Zf - impedancja fazy uzwojenia.

Przy połączeniu w trójkąt uzwojenia każdej fazy są zasilane napięciem znamionowym w związku z czym

Itrójkąt=√3 x If = √3 x ( U / Zf) (3)

Z zależności (2) i (3) wynika, że

(4)

Zatem przy połączeniu w gwiazdę silnik pobiera z sieci 3 razy mniejszy prąd niż przy rozruchu bezpośrednim. Trzy razy mniejszy jest również moment rozruchowy,gdyż moment obrotowy jest proporcjonalny do kwadratu napięcia fazowego. Oznacza to, że przełącznik gwiazda - trójkąt może być stosowany tylko wtedy, gdy silnik uruchamiany jest bez obciążenia lub przy obciążeniu bardzo małym."

To niestety nadal nie odpowiada na moje pytanie, dlaczego zmniejszenie rezystancji w połączeniu trójkąt powoduje zwięszenie prądu o √3

cinepi
-
Kontakt:

Post autor: cinepi » 05 mar 2014, 20:27

Witam. Problem tkwi w odpowiednim zdefiniowaniu i nazwaniu prądów - istnieje prąd fazowy (płynący przez cewkę danego uzwojenia) If oraz prąd przewodowy Ip, płynący danym przewodem fazowym. W przypadku gwiazdy If=Ip. Natomiast w przypadku trójkąta Ip=√3If. Poprzez przełączenie z gwiazdy na trójkąt na każdej z cewek silnika napięcie jest√3 razy większe, a co za tym idzie prąd FAZOWY If wzrośnie również √3-krotnie. A w związku z tym prąd przewodowy wzrośnie 3 krotnie (√3*√3). Pozdrawiam

piotrbh
-

Post autor: piotrbh » 06 mar 2014, 18:59

A teraz rozumiem, potrafiłby ktoś wektorowo, na schemacie lub opisowo przedstawic dlaczego prąd przewodowy w trójkącie jest o √3 wiekszy od fazowego.

korfanty33
Użytkownik

Post autor: korfanty33 » 07 mar 2014, 2:30

piotrbh pisze:A teraz rozumiem, potrafiłby ktoś wektorowo, na schemacie lub opisowo przedstawic dlaczego prąd przewodowy w trójkącie jest o √3 wiekszy od fazowego.
Załączniki
p-fazowe.PNG
p-fazowe.PNG (1.2 KiB) Przejrzano 7875 razy

piotrbh
-

Post autor: piotrbh » 11 mar 2014, 19:23

A jakiś komentarz do tego wykresu wektorowego, który by wyjaśnił co jest co. A ten rysunek na pewno trójkąta dotyczy?

korfanty33
Użytkownik

Post autor: korfanty33 » 12 mar 2014, 21:36

piotrbh pisze:A jakiś komentarz do tego wykresu wektorowego, który by wyjaśnił co jest co. A ten rysunek na pewno trójkąta dotyczy?
a ty chcesz wszystko na dłoni , macie tam książki ?
dobra w wujek google wyświetlił taki link

1)
https://www.google.pl/search?q=wektory+ ... 66&bih=664

2)
to

ODPOWIEDZ