Przekształcenie netlisty na macierz stanu

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
maszynaz
-

Przekształcenie netlisty na macierz stanu

Post autor: maszynaz » 13 mar 2013, 22:58

Witam,

Mam taki problem. Losuję sobie jakąś dowolną NetListę opisującą układ elektryczny z losowymi elementami R, L, C i węzłami, które nie określają kierunku rozpływu prądów np.
U 0 1
R1 1 2
C1 2 0
R2 3 1
L1 1 3
L2 4 3
C2 3 0
itd.
i chciałbym z niej otrzymać macierz która bezpośrednio umożliwi mi narysowanie obwodu elektrycznego i zaznaczenie na nim kierunków rozpływu prądów.
W związku z tym czy istnieją jakieś metody i algorytmy komputerowe do programowego wyznaczania macierzy kierunków prądów, macierzy stanu i macierzy wymuszeń?
Szukałem bardzo długo, ale nie znalazłem nic na ten temat. Wszędzie opisywane są tylko symboliczne obliczenia na piechotę. I mam drugie pytanie czy do wyznaczenia macierzy rozpływu prądów konieczne jest wcześniejsze posiadanie wartości elementów elektronicznych czy niepotrzebne? Bardzo proszę o pomoc.

MiW
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: MiW » 21 mar 2013, 18:02

Wybacz głupie pytanie, ale o co chodzi z kierunkiem rozpływu prądów?
Czy tylko dla prądu stałego?
Jeśli bliżej opiszesz problem, a zwłaszcza jeśli podasz przykład, jak to ma działać (co ma zrobić z zadanymi danymi wejściowymi), to jest szansa, że więcej osób Ci pomoże.

maszynaz
-

Post autor: maszynaz » 24 mar 2013, 20:18

Przykładowo mam taki obwód dynamiczny nieplanarny:
Obrazek
i teraz chciałbym z niego uzyskać równania stanu. Ale żeby je sformułować najpierw muszę jakoś zastrzałkować prądy w tym obwodzie. Jak to zrobić? Jak się strzałkuje prądy w obwodach dynamicznych nieplanarnych? Gdzieś przeczytałem, że strzałkowanie jest dowolne, ale czy to nie zmieni wyniku obliczeń na zły? Cały mój problem to jest poprawne zastrzałkowanie prądów.

ODPOWIEDZ