Obwody półzdegenerowane, OC, PL

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
michalstec1
Użytkownik
Kontakt:

Obwody półzdegenerowane, OC, PL

Post autor: michalstec1 » 25 kwie 2012, 21:56

Witam.
Na ćwiczeniach z teorii obwodów zostało rozwiązane zadanie: wyznaczyć napięcie na elementach LC w obwodzie który składa się z połączonych szeregowo: źródła prądowego (i = sin t * 1 ), rezystora, kondensatora i cewki, w stanie stabilnym.
Aby rozwiązać to zadanie należało dodać napięcia na L i C zapisane w postaci Ldi/dt, 1/C∫i(t)dt, wynik: 1/C + (L-1/C)cost więc cosinus plus składowa stała.
Zadania tego nie da się podobno rozwiązać metodą symboliczną ponieważ takie połączenie źródła prądowego i pojemności sprawia, że jest to obwód półzdegenerowany. Wiem jeszcze, że degeneracje obwodów to: oczka pojemnościowe i pęki indukcyjne.
Czy ktoś wie o co w tym chodzi? Z tego co mam z wykładów wiem, że PL i OC to po prostu cewki połączone ze źródłami prądowymi w jednym węźle lub kondensatory i źródła napięcia w jednym oczku, zmniejszają rząd obwodu i mogą generować delty diraca przy komutacji. Zupełnie nie rozumiem o co chodzi z obwodami półzdegenerowanymi. Jak je rozpoznać? Google odpowiadają tylko stronami pana J. Czosnowskiego z którym mamy te ćwiczenia. Może te pojęcia występują jeszcze pod innymi nazwami?

Awatar użytkownika
andrzejzis
Użytkownik

Post autor: andrzejzis » 26 kwie 2012, 16:34

Ja ci nie odpowiem na te pytania, jestem praktykiem i myślę intuicyjnie, ale odpowiedzi na te pytania też i mnie interesują. A w ogóle piszę bo wrzucam link na ten temat, nie da ci odpowiedzi, ale pomoże zrozumieć takim jak ja o co biega.
http://zasoby1.open.agh.edu.pl/dydaktyk ... dow/sd.htm

Jony130
Moderator

Post autor: Jony130 » 27 kwie 2012, 17:38

Z tym pytaniem to tylko na elektrodę. Bo tam jest jeden użytkownik który na pewno zna odpowiedzi na te pytania.
My Hobbiści nie mamy o tym zielonego pojęcia.

Awatar użytkownika
michalstec1
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: michalstec1 » 28 kwie 2012, 17:43

Znalazłem coś więcej na stronie:
http://home.agh.edu.pl/~czos/elektryka/ ... idalny.pdf
strona 5, 6, 7.
Półdegeneracja typu przekrój pojemnościowy to z tego co zrozumiałem np. kondensator połączony szeregowo ze źródłem prądu sinusoidalnego (np. w kolektorze tranzystora)- jeśli nie ma dodatkowych elementów ustalających napięcie na kondensatorze to rzeczywiście trudno powiedzieć ile ono może wynosić - może się zmieniać na dowolnym potencjale względem masy; w praktyce pewnie ustalą je niedoskonałości elementów. I chyba analogicznie jest z idealną cewką podłączoną do idealnego źródła napięcia sinusoidalnego. Obliczenia dotyczące idealnego przypadku pozwalają określić np. jak wpłynie na napięcie/prąd w stanie ustalonym stan początkowy (np. faza sygnału).

Awatar użytkownika
GrzesiekG
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: GrzesiekG » 02 maja 2012, 14:15

Witam. Nie rozumiem jednej kwestii: mamy szeregowe połączenie R,L,C oraz źródła prądu harmonicznego, całość w stanie ustalonym. Jeżeli chcesz kolego dostać rozwiązanie z postaci całkowej to dostaniesz rozwiązanie na obwód rezonansowy z wymuszeniem. Jeżeli zaś chcesz liczyć symbolicznie to też nie ma problemu, bo L i C reprezentują sobą "irojone" rezystory Xc=1/(wC) oraz XL=wL. Tutaj Z=R+j(XL-Xc) Uc=Xc*I a UL=XL*I gdzie I jest0,707 (wg tego co piszesz) a w=1.
Powiem szczerze, że będąc na 2 roku elektroniki i szczęśliwie zamkniętych sesjach (bez poprawek) nie miałem tej przyjemności rozważać układów zdegenerowanych (jakoś tak wychodziło że nie było potrzeby).

Z tego co rozumiem to problem oczek pojemnościowych (brak prądów oczkowych) i pętli indukcyjnych (płynący prąd nie miałby na czym wywołać spadku napięcia) dotyczy prądu stałego. Wszystkie inne są odmianą harmonicznego i jest tak jak pisałem wcześniej.

Pozdrawiam
GrzesiekG

ODPOWIEDZ