Tok obliczeń dla cewki

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
Merki_1988
Użytkownik

Tok obliczeń dla cewki

Post autor: Merki_1988 » 20 lis 2011, 13:04

Witam, mam pytanie odnośnie algorytmu dobierania magnesu do cewki, tak, aby dzięki indukcji otrzymać na cewce założone napięcie indukowane. Wpadł mi do głowy pewien pomysł, ale za wcześnie aby o nim więcej pisać.

Generalnie chciałbym umieścić magnesy na obwodzie koła, a na zewnątrz magnesów również na obwodzie koła cewki. I tu jest problem, bo potrzebne są określone magnesy, żeby uzyskać wymagane napięcia na cewkach. Magnesy byłyby jednego rodzaju, cewki również jak najbardziej zbliżone parametrami do siebie (najlepiej identyczne, ale zawsze troszkę się będą różnić). Przeglądając sklepy z magnesami widziałem, że podają indukcję jaką ma dany magnes-należy więc chyba policzyć ją dla potrzebnego nam napięcia. Po szybkiej lekturze podręcznika do elektry, policzyłem takie coś.

1. Zakładam potrzebne napięcie na cewce 12 V. Ze względu, że cewka nie będzie zawsze prostopadle do linii pola wytworzonego przez magnes a posługuję się uproszczonym wzorem na obliczenie strumienia (E=strumień/czas), zakładam potrzebne napięcie na 24 V( za dużo, za mało?) Tak na zapas, potrzebne napięcie uzyskam później na stabilizacji, byle nie trzeba było bezsensu przewymiarowywać magnesu.

2. Liczę czas w jakim pole magnetyczne wytworzone przez pojedynczy magnes wykona pełny obrót na obwodzie koła. Zakładam promień koła równy 4 cm, a prędkość obrotową 100 obr/min czyli jakieś 0,42 m/s(najpierw liczę prędkość kątową omega=(2 * pi * obr/min)/60s a następnie ze związku v=omega * r liczę v w m/s)

V=s/t

t=s/v= (2*pi*0,04)/0,42=0,6 s

3. Mając czas ze wzoru E=strumień/czas wyliczam potrzebny strumień wyindukowany w cewce.

E*t=24*0,6=14,4 Wb

4. Zakładam jakieś wymiary jednej z cewek. Załóżmy, że jej długość to 1,5 cm a średnica 1 cm.Wyliczam z tego pole cewki.

S=(pi*d*d)/4=0,0000785 m*m

5. Wyliczam potrzebną wartość indukcji magnesu ze wzoru:

B=strumień/pole

B=183 439 T :>

Jak widać dane dobrałem mocno abstrakcyjne, ale chodzi mi o sam tok rozwiązywania.

Pytania:

Czy sensowne będzie, żebym miał ciasno upakowane magnesy na planie koła? Wtedy praktycznie pole magnetyczne chyba będzie stałe i poza początkowym wyindukowaniem napięcia w cewce, nic więcej nie zaindukuje się w późniejszym czasie. Wobec tego czy wymagana będzie choćby minimalna przerwa między magnesami?

Poniżej jeszcze zamieszczam szkic modelu o jaki mi chodzi, byłbym wdzięczny za wskazanie mi błędów.

Zamieszczam również magnesy jakie zamierzałem zastosować:Sklep
Załączniki
1.jpg

ODPOWIEDZ