Dobieranie czujników Halla i magnesów

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
GrzesiekG
Użytkownik
Kontakt:

Dobieranie czujników Halla i magnesów

Post autor: GrzesiekG » 08 paź 2011, 13:08

Witam.
Pracuję nad systemem sterowania komputerem przez gesty dłoni (coś w stylu z filmu "Raport Mniejszości"). Jednym z jego elementów będzie wykrywanie zgięcia palca przez czujnik Halla przyczepiony do koniuszka palca oraz mały magnes neodymowy przymocowany w śródręczu (od wewnątrz). Nie jestem specjalistą w dziedzinie tych czujników, dlatego proszę o pomoc.

Mianowicie znalazłem na EBAYu takę propozycję: czujnik Halla oraz takie magnesy neodymowe: małe magnesy NIB.

Ten czujnik wg noty katalogowej reaguje na pole magnetyczne ±1000 Gaussów liniowo podając adekwatne napięcie na wyjściu.

Moje pytanie jest następujące: czy wskazane przeze mnie magnesy spełnią swoją rolę, jeśli nie, to w jakim kierunku mam szukać oraz na co powinienem zwrócić uwagę podczas dalszego projektowania?

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam
GrzesiekG

maxzwp
-

Post autor: maxzwp » 08 paź 2011, 14:21

Jeśli dobrze rozumiem to odległość między czujnikiem a magnesem będzie rzędy centymetrów (długość palca).
W takim razie może być problem z wykryciem przez czujnik pola magnesu, i nie chodzi tu o jakość czujnik halla.

Problem jest w układzie linii pola magnetycznego i odległości, ponieważ natężenie pola magnesu jest silnie nieliniowe i gwałtownie spada wraz z odległością.

Przykład:
Przesunięcie czujnika od 0 do 1 mm od powierzchni magnesu da Ci silne i precyzyjne wskazania.
Ta sama zmiana odległości z 100mm do 101mm może być już nie zauważalna, a wskazania będą bliskie zeru.

Najłatwiej problem rozwiązać zmieniając sposób detekcji (rodzaj czujnika).

Awatar użytkownika
GrzesiekG
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: GrzesiekG » 08 paź 2011, 16:18

Zdaję sobie z tego sprawę. Tutaj jednak chcę uzyskać informację binarną - otwarty/zamknięty. Chodzi mi głównie o to, czy magnes nie będzie za silny, tak, że np. przy otwartej dłoni czujniki będą zwracały wartości blisko końca skali, tak, że kiedy zegnę palce to nie będzie zauważalnej różnicy.

Tak jeszcze zapytam: jak wielki wpływ może mieć magnes NIB na np. pracę żyroskopu albo akcelerometru (wiem że pomiar odbywa się na przemieszczającym się wewnątrz struktury rozgrzanym gazie) elektronicznego?

maxzwp
-

Post autor: maxzwp » 08 paź 2011, 22:48

Jeżeli wystarczy czy informacja binarna, to wygodniej będzie użyć czujniki ze zintegrowanym wzmacniaczem i przerzutnikiem Schmitta i wyjściem cyfrowym. Łatwiej je obsłużyć i będą nawet tańsze niż liniowe.

Magnes nie powinien mieć wpływu na akcelerometry i żyroskopy.

ODPOWIEDZ