Jak to działa- generator o regulowanym współczynniku wypełnienia?

Jesli jesteś początkującym elektronikiem, to tu z pewnością znajdziesz pomoc. Miejsce dobre do dyskusji nad podstawami elektroniki w zakresie teorii i praktyki.
ODPOWIEDZ
comet.pl
-

Jak to działa- generator o regulowanym współczynniku wypełnienia?

Post autor: comet.pl » 19 paź 2018, 12:30

Witam Szanownych FORUMOWICZÓW , a ponieważ jest to mój pierwszy post, pozdrawiam również serdecznie elektry czną brać
Temat stary, podobno odgrzewany wiele razy niemniej mimo szczerych chęci odpowiedzi na niego nie znalazłem. Jedynie szczątkowe informacje, a dotyczy on sterowania silnikiem nawiewu w samochodach francuskich marek np Citroen itd. Problem ten zdarza się dość często, a przepaleniu ulega końcówka mocy pracująca na darlingtonach FW26925A, zamienniki ulegają szybkiemu uszkodzeniu, a zakupione końcówki na npn-ach nie działają poprawnie.
Chciałbym aby ktoś pokusił się o wytłumaczenie mi jak działa ten sterownik, jaką rolę pełni tam termistor, włącza czy też wyłącza, Jakie powinny być poprawne napięcia sterujące z potencjometru dla
zatrzymania silnika i pracy pełną mocą?
Załączniki
schemat sterownika s-ka nawiewu.jpg
schemat sterownika s-ka nawiewu- stany.jpg

Jony130
Moderator

Re: Jak to działa- generator o regulowanym współczynniku wypełnienia?

Post autor: Jony130 » 20 paź 2018, 16:12

A ten schemat to poprawny w ogóle jest ? Bo nie widzę jak by to mogło działać. Jeszcze ta część z Darlingtonem PNP i potencjometrem i termistorem ma sens. Ale ta cześć z NPN-ami to już zagadka.

I czemu za pomocą nicku prowadzi kolega kampanię reklamową?

ODPOWIEDZ