Stare radia

Czyli miejsce, w którym można poruszać tematy nie dające przyporządkować się do pozostałych działów ale uwaga tutaj również obowiązują przyjęte zasady na forum
ODPOWIEDZ
leaveit
-

Stare radia

Post autor: leaveit » 03 kwie 2019, 8:06

Są tutaj jacyś miłośnicy starych radioodbiorników?
Moim zdaniem nic nie może się równać z dawną jakością dźwięku - miałem nawet taki pomysł na biznes w rodzinnych Gliwicach, żeby zajmować się naprawą starych urządzeń, a może nawet budowaniem własnych zgodnie ze starymi schematami. Troszkę się znam na elektronice, ale okazało się, że mogę to robić co najwyżej hobbystycznie. Na stare radia chyba nie ma już niestety zapotrzebowania :(

Updt: O! Faktycznie z połączenia oldschoolowego designu i współczesnych "bebechów" faktycznie może wyjść coś ciekawego :mrgreen: Teraz "tylko" pogłębić jeszcze wiedzę, załatwić formalności urzędowe zakładając firmę, znaleźć gdzieś pod Gliwicami jakiś porządny "workshop", zapewnić sobie podzespoły, no i pomyśleć o promocji. Akurat o to ostatnie się nie martwię bo kolega wspominał mi kiedyś o Afterweb. Sam skorzystał z https://afterweb.pl/pozycjonowanie-stron/gliwice/ i bardzo sobie chwali efekty tej współpracy. No ale do myślenia nad marketingiem jak widać jeszcze daleka droga. Mam nadzieję że nic nie stanie mi na przeszkodzie...
A jeśli tak, to może WY zrealizujecie mój, ale udoskonalony przez WAS pomysł :idea: :roll:
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2019, 7:39 przez leaveit, łącznie zmieniany 1 raz.

es2
-

Re: Stare radia

Post autor: es2 » 03 kwie 2019, 10:12

Ze starymi radiami jest problem pod tytułem "selektywnośc". Jak były trzy stacje nadawcze "na krzyż" było ok, teraz, np ARCZ będzie powodowało przeskakiwanie stacji. Rozwiązaniem jest PLL ale to juz nie "stare radio".

Ten pomysł ma szanse bytu, jak przy okazji będziesz sprzedawał nadajniki.

Awatar użytkownika
tom5555
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: tom5555 » 03 kwie 2019, 16:37

Ja również mam sentyment do starszych radioodbiorników, głównie polskiej produkcji. Większość ludzi woli jednak nowocześniejszy sprzęt, a starych i mniej funkcjonalnych sprzętów się pozbywa. Dla tego trzeba zastanowić się nad opłacalnością tworzenia serwisu starego sprzętu elektronicznego. Większość popularnych odbiorników nie dość , jest na tyle łatwa w naprawie że każdy średnio ogarnięty początkujący elektronik da sobie z nią radę, to jeszcze jest w miarę tania i łatwo dostępna na różnych serwisach aukcyjnych. Raczej nikt się nie zgodzi na naprawę, której koszt dorównuje cenie naprawianego sprzętu. Z drugiej strony jest sprzęt unikatowy, drogi i o wysokiej jakości. Do naprawy takiego sprzętu potrzebna jest odpowiednia wiedza oraz dostęp do podzespołów wysokiej jakości, a nawet nie produkowanych obecnie części.
Przede wszystkim przy podejmowaniu się naprawy jakiegokolwiek sprzętu bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za ten sprzęt. Może się zdarzyć, że klient przynosi urządzenie i zgłasza jedną usterkę, serwisant w czasie naprawy odkrywa kolejne usterki podnoszące koszt naprawy, natomiast klient upiera się że "Kiedy oddawałem sprzęt to działało". Jeżeli klient jest "awanturujący się" to tracimy pieniądze albo oddając sprzęt za darmo, albo naprawiając go dalej na swój koszt. Dlatego też ja sam rzadko podejmuję się jakichkolwiek napraw powierzonego sprzętu, jeżeli już to tylko od zaufanych znajomych.

Jeżeli chodzi o budowę odbiorników według starych schematów, to według mnie nie ma to absolutnie sensu.

Awatar użytkownika
KrzysiekK
Użytkownik

Post autor: KrzysiekK » 06 kwie 2019, 8:13

Mógłbyś iść w kierunku wykonywania współczesnych odbiorników radiowych stylizowanych na odbiorniki radiowe retro. Czyli wewnątrz odbiornika radiowego mamy nowoczesny odbiornik radiowy. Natomiast jego obudowa wykonana z drewna stylizowana na wzór odbiorników radiowych sprzed kilkudziesięciu lat. O ile wykonanie części elektronicznej odbiornika radiowego nie powinno stanowić większego problemu, to wykonanie jego odpowiednio estetycznej obudowy z drewna może wymagać odpowiedniego zaplecza technicznego (stolarskiego). Trzeba też wykonać odpowiednie do epoki radia gałki potencjometrów, przyciski, skalę radia na szybie. To wszystko może być zarówno pracochłonne i kosztowne. Mimo to można spotkać współczesne "repliki" takich odbiorników radiowych. Tylko czy znajdziesz nabywców na odbiornik radiowy za kilkaset złotych? Przynajmniej w takiej cenie widziałem tego rodzaju odbiorniki radiowe.

kkwidzinski
-
Kontakt:

Post autor: kkwidzinski » 08 kwie 2019, 21:25

Moje oko również cieszy, kiedy widzę stare radioodbiorniki. Pan wyżej ma fajny pomysł:)

ODPOWIEDZ