Usprawnienie dużych latarek ledowych.

Tutaj będą przenoszone tematy, którymi dalej nie warto się zajmować, co jakiś czas zawartość tego forum jest kasowana.
Zablokowany
keram2
-

Post autor: keram2 » 13 paź 2007, 8:27

Latarka ledowa powinna mieć wskaznik rozładowania bateri lub akumulatorów i ograniczenie
prądu świecenia LED, czyli do tego zasilacz prądowy co zapewnia pewniejszą ich prace.
Sensem jest nie jaśniejsze światło latarek ale takie aby było przydatne i ekonomiczne i nie
raziło oczu, szczególnie w pomieszczeniu i wskazane są na przeróbke latarki z profilowanymi
lustrami małe i o dużej ilości luster.
Są to moje informacje własne.

Podam ciekawe prądy świecenia LED o mocy Pd=0,1W (dla Pd=0,2W prądy są dwa razy większe):
-mały prąd świecenia i nie rażący wzroku Id=0,45---1,3mA
-najmniejszy prąd dobrego świecenia Id=1,8mA i nie niszczący LED na świecenie przy jeszcze
mniejszym prądzie.
-duży prąd świecienia niszczący troche LED Id=3,5mA
-duży prąd świcenia z konieczności aby światło miało moc Id=5,5mA.
Przykład:
Jeśli kupić małą latarke i odciąć plusy zasilania LEDów aby w to miejsce wlutować małe
rezystoy to mają wartość Rd=1kohm i wtedy Id=0,45---1,8mA i to bez specjalnego zasilacza
prądowego.
Jeśli kupić większą latarke na więcej luster co daje to tyle samo większą ilość światła ile
jest luster to lepiej jest stosować zasilacz prądowy aby latarka świeciła większą siłą światła
np dla Id=1,8mA lub z konieczności Id=5,5mA.
Zasilacz prądowy jest podany na schemacie
W latarce są do odcięcia plusy wszystkich LED a w to miejsce dodane rezystory szeregowe
aby wyrównać ich prądy świecenia bo różne jest ich napięcie świecenia i jest w granicach
Uf=(2,7--3)V i dla wybranego prądu np. Id=5,5mA/1 LED trzeba przyjąć jedno
wspspólne napięcie zasilania wszystkich LED które jest równe Udo=3V+minmalny spadek
napięcia na rezystorze szeregowym czyli Ur=0,1V [0,1V:0,0055mA=Rd=18R, czyli jest to
najmniejsza użyta wartość rezystancji szeregowej a wszystkie inne rezystancje mają wartość
(Udo=3,1V-Uf):5,5mA=Rdx]

Podane na schemacie programowane źródło prądowe nie tylko jest do sterownia LED ale
również może posłużyć do ładowania akumulatorów.
Programowanie polega głównie na dobraniu rezystancji Re=3,9R i jak trzeba Re=300R, Rb=8,2k
i tranzystor mocy.
Płytka mniejsza jest taka sama i można na niej kombinować bo po jednej stronie płytki jest układ
wskaźnika rozaładowania bateri a po prawej samo źródło prądowe.
Załączniki
LED.gif
(54.48 KiB) Pobrany 710 razy

Awatar użytkownika
joon
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: joon » 13 paź 2007, 10:33

Hmmm ale po co to wszystko? Jeśli latarka ma pracować ekonomicznie tzn. mieć dużą sprawność to należy zastosować przetwornice impulsowa a nie źródło prądowe... No i na drugim schemacie dioda led sterowana przez tranzystor powinna być podłączona odwrotnie jeśli ma kiedyś zaświecić :razz: :mrgreen:

Guzer
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Guzer » 13 paź 2007, 11:10

Właśnie, przetwornica impulsowa ze stabilizacją prądu. W którymś EdW był taki projekt, lampka z LEDami mocy, ale równie dobrze po zmniejszeniu prądu można zastosować zwykłe LEDy.
keram2 pisze:-duży prąd świecienia niszczący troche LED Id=3,5mA
-duży prąd świcenia z konieczności aby światło miało moc Id=5,5mA.
Nie wydaje mi się, aby prąd mniejszy niż 10mA miał jakiś specjalnie szkodliwy wpływ na zwykłą diodę świecącą (oczywiście w kierunku przewodzenia ;) ).
Ostatnio zmieniony 13 paź 2007, 20:28 przez Guzer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Brzozza93
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Brzozza93 » 13 paź 2007, 17:30

Z białych ledów można spoko wyciągnąć 15 mA, a nawet 20 jak ktoś się uprze. Zmiana i tak długiej żywotności leda nie ma znaczenia, bo pewnie za te ileś lat ledy będą tanie jak barszcz. Chociaż nie wiem, może Chińczycy (na 95 % latarki są made in china) stosują jakieś "wynalazki" (naprawdę można spodziewać się absolutnie wszystkiego) które rozkładają się przy takim prądzie. To się nazywa redukcja kosztów.

----------
Po co tyle emotów? ZbeeGin
Ostatnio zmieniony 14 paź 2007, 9:04 przez Brzozza93, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
joon
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: joon » 14 paź 2007, 13:18

Jedna taka latarkę Chińską mam w domu i oprócz 12 Ledów ma tylko przycisk ! Diody połączone równolegle i wszystko prosto do 3 paluszków AAA. Po paru dniach niektóre diody świeciły ledwo ledwo...

keram2
-

odpowiedź

Post autor: keram2 » 22 paź 2007, 13:29

Fajnie jest jakieś zainteresowanie i są uwagi.
LED rzeczywiście spla się na większym prądzie świecenia i potem tylko baterie się
szybko wyczerpują a mocnego światła nie ma jak było i jedynie można ograniczyć
prąd co ma duże zalety bo latarka świeci ekonomicznie i jej stabilność na zużycie jest
dobra.
Zakresy prądów jako odniesienie do obliczeń podałem dobre i jedyne i potwierdzam to i
łatwo można sprawdzić jak się LED spala, jeśli potem podłączyć go przez rezystor kikaset
kilo lub zasilić podanym mną prądem Id=5,5mA z czujnikiem na fotorezystorze i od razu
widać postępujące zużycie się LED.
W sprawie latarek na LED nie można wierzyć łatwo w to co piszą producenci i jedyna
pewność przynajmniej tego co piszą to przerobić latarke.

Wiele latarek ma bardzo cienki chrom przez które to lustro światło przechodzi podobnie
jak dla płyt komputerowych CD.
Nie wolno pocierać lustra ale tylko płukć w spirytusie i można wtedy delikatnie pocierać
zabrudzenie zamoczoną watą.
Nie wskazane jest płukć lustro wodą z kontaktem naczynia metalowego lub wogóle wodą
bo wiem z praktyki w tej samej chwili chrom się rozpuszcza i nie ma co wnikać
czy jest to prawdą bo i tak się od razu lustro niszczy.
Są różne latarki na 61x luster/61x LED ktoóre dobrze zasilić jest prądem Id=1,8--2mA i
nawet dać zakres zmiany prądu dodatkowym zbiorczym rezystorem lub zmienić
prąd rezystorem źródła prądowego.
Są dobre latarki starszego typu jedne z pierwszych na 8 LED -8 luster i dobrze jest dać
prąd Id=5,5mA i ustawić troche LED w lustrach.

Awatar użytkownika
joon
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: joon » 22 paź 2007, 18:10

Zobacz note jakiekolwiek diody LED a zobaczysz że jesteś w błędzie... Przykro mi ale nie mogę zgodzić sie z twoimi wnioskami które są błędne.... Przy nowych diodach które mają soczewkę dyfuzyjną żadne lustro nie jest potrzebne ponieważ to nie żarówka która świeci w każdym kierunku... Diody mają wbudowany w większości reflektor który skupia promień świecenia do na przykład 25 stopni.. Polecam google i wikipedie :P

[ Dodano: 2007-10-22, 19:12 ]
A prąd typu 5,5 mA to śmiech czasem diody są zasilane maksymalnym prądem i nic im sie nie dzieje :P

keram2
-

odpowieź

Post autor: keram2 » 23 paź 2007, 7:35

Ja nadal podtrzymuje to co napisałem a takie cuda nie spalają się LED przy dużych
prądach zasilających to takie jak w głośnikach w których dziwnie wydziela się ciepło na
rezystancji czynnej cewki i nie spala głośnika i aż z tego najbardziej chce mi się śmiać.
Same soczewki nic dają i np przy halogenie zawsze musi być lustro i to jest fakt tak samo
ważny i dla LED.
Nie wszystko jest prawdą co można wyczytać i często tak jest nawet w szkołach dla
młodych uczących się.
Spalone LED mocy P=0,1W owszem świecą jak ktoś napisał przy prądzie Id=20--30mA
ale nie jaśniej jak nie spalone LED przy prądzie Id=5,5mA.

Awatar użytkownika
Koppel
Użytkownik

Post autor: Koppel » 23 paź 2007, 9:22

keram2 pisze:łatwo można sprawdzić jak się LED spala, jeśli potem podłączyć go przez rezystor kikaset
kilo lub zasilić podanym mną prądem Id=5,5mA
Te opisy w ogóle brzmią bardzo dziwnie. Rezystor kilkaset kilo?? Podstawowe prawo Ohma pozwala obliczyć, że aby przez rezystor 100k przepuścić prąd 5,5mA potrzeba 550V.
I diody działające na 5,5mA?? To tylko chyba jako kontrolki. Mam trochę doświadczeń z projektowaniem oświetlenia LED i u nas zwykle diody się dość "żyłowało". Jeśli producent pisał, że parametry są zapewnione dla prądu 30mA (to akurat jedne z FLUXów które używałem). To zasilaliśmy jest prądem 27-28mA. Działały, działają do dziś.
Diody mocy to zupełnie inna historia. Te łatwo uszkodzić przez:
1. Przegrzanie
2. Odwrócenie polaryzacji

Biała dioda o mocy 0,1W (jeśli to dane producenta), powinna działać prawidłowo do prądu 30mA. I nikt nie wmówi mi, że ten prąd ją uszkadza... pewnie... jej jasność spadnie do połowy po 100'000 godzin. Jeśli zasilimy ją prądem 2x mniejszym może będzie to trwało 2x dłużej. Nie ma to dla mnie znaczenia, 100'000 godzin to ponad 11 lat ciągłego świecenia.

keram2
-

odpowiedź

Post autor: keram2 » 23 paź 2007, 18:26

Po prostu jeśli zasili się LED poprzez kilkaset kilo choćby z małej bateryjki 9V to już
wogóle nie świeci na tak bardzo mały prąd a wiele młodych ludzi może sobie
sprawdzić tanim przyrządem cyfrowm na zakresie testu diody świecenie nowego LED
i wtedy nawet troche oślepia wzrok.
Sprwdzenie LED fotorezystorem na prądzie Id=5,5mA jest przykre dla ludzi jak
szybko maleje siła światła tzn. rośnie rezstancja na zakresie omomierza w sposób
wyraźny.
Nie ma co tak wierzyć producentom bo mają na swoje rzeczy programy jak wogóle
w całym tym kosmosie są tylko same programy ktoóre działają ciągle bo normalnie
nic jest.
Każdy człowiek wie po co dawać duży prąd jeśli dobrze i ciągle świeci latarka przy
mniejszym prądzie i samemu można zrobić to dla siebie bo nic jest gotowe, w
taki sposób dla ludzi.
Są też ludzie co kryją biznes solidanie i też robią tak aby nic zmieniać jak jest.
Przekazuje informacje a nie opisuje sobie i pamiętam będąc młodym nie raz
coś czytałem w książce pare razy aby zrozumieć co ktoś przekazał aby wiedzieć
jak najwięcej.
Polecam dzieciom i młodym latarke do przeróbki którą jeszcze można zakupić i
ma srednice lustra 80mm i tylko 3 LED P=0,2W i zasilanie 3x AA i jest typu kampingowa i
nie radze wysuwać w niej lustra bo potem można uszkodzić LED i sam tą funkce
zablokowałem wkręcając w nawierty dwie śrubki a wcześniej trzeba ściągnąć z
głowicy osłone gumową i dać tylko 3 rezstory w miejscu odcięcia plusów zasilania LED o
wartości Rd=300ohm każdy.
Usunąć podkładke korekcyjną z otworami dla LED i ustawić LED aby dobrze był widoczny
na lustrze tzn. troche więcej LED podnieść nad płytką montarzową i dopiero wtedy
dobrze latarka ogniskuje.
Taka latarka to nic lepszego dla ludzi aby długo i dobrze świeciła i uwaga: lustra nie wolno
myć wodą.
Ale jeśli młodzi nie mają pomocy są proste latarki na Allegro na 3 LED i 3 lustra i mają
metalowo plastikowy korpus na 3 paluszki AA i tanie nie całe 7zł. i łatwo jest je przerabiać,
dla orientacji dodam takie same są dłuższe latarki na baterie 3x D.
Jak każde latarki trzeba je też przerobić na ekonomiczne świecenie i pomyśleć na farmie
są przydatne najbardziej i wtedy akumulatorów stosować nie potrzeba.
Dobre są też latarki mocniejsze na 19 LED i 19 luster i na 61 LED 61 luster -to można
zrobić latarki medyczne i awaryjne dla oświetlenia w domu dla Id=1,8---2mA.
Sam odciąłem pojemnik latarki 6 1 LED/luster aby była na paluszki AA i lekka i nie duża.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2007, 23:33 przez keram2, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Koppel
Użytkownik

Re: odpowiedź

Post autor: Koppel » 23 paź 2007, 18:36

keram2 pisze:Po prostu jeśli zasili się LED poprzez kilkaset kilo choćby z małej bateryjki 9V to już
wogóle nie świeci na tak bardzo mały prąd a wiele młodych ludzi może sobie
sprawdzić tanim przyrządem cyfrowm na zakresie testu diody świecenie nowego LED
i wtedy nawet troche oślepia wzrok.
Sprwdzenie LED fotorezystorem na prądzie Id=5,5mA jest przykre dla ludzi jak
szybko maleje siła światła tzn. rośnie rezstancja na zakresie omomierza w sposób
wyraźny.
Aż muszę to sprawdzić... w tej chwili nie mam możliwości... ale nie wierzę, po prostu nie wierzę, że dioda podłączona przez rezystor 100kohm do 9V może "trochę oślepić". Śmiem podejrzewać nawet, że w ogóle jej światła nie będzie widać...
A z tym zasilaniem diod większymi (znaczy - normalnymi 20-30mA) prądami nie piszę od tak sobie tylko z własnego doświadczenia.
Ostatnio zmieniony 24 paź 2007, 16:44 przez Koppel, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany