Jakie studia wybrać?

Tutaj jest możliwa wymiana informacji na temat wszystkich szkół, w których prowadzone sa zajęcia z elektroniki, nawet jesli byłyby to tylko zajęcia dodatkowe. Można również dzielić się swoimi wrażeniami z nauki w takich szkołach, może to ułatwić innym podjęcie decyzji o wyborze szkoły.
Awatar użytkownika
GAVRON
Użytkownik

Post autor: GAVRON » 01 wrz 2006, 21:58

Możesz sprawdzić w moich linkach, jeżeli chodzi o ten kierunek prowadzony na Politechnice Ślaskiej. Sam kończę Elektrotechnikę powiem tak:

Co prawda nie wychodzisz z dyplomem Mgr inż. Elektronik tylko po pięciu latach lub 3,5 odpowiednio Mgr inż. lub Inż. Elektryk (w przypadku studiów stacjonarnych - dziennych) i Inż. Elektryk po 4 latach (w przypadku studiów wieczorowych), ale z elektroniką będziesz miał styczność, jak zaczynałem do wyboru było 5 specjalizacji (i dalej jest):

1 - Automatyka i metrologia elektryczna
2- Elektroenergetyka
3 - Maszyny i urządzenia elektryczne
4 - Przetwarzanie i użytkowanie energii elektrycznej
5 - Inżynieria elektryczna w transporcie

Na tym drugim to elektroniki jako tako jest mało ale, nie znaczy że jej nie ma, układy automatyki zabezpieczeniowej, sterowania itd. Co prawda nikt się nie będzie tam rozwlekał nad BC107 i jakimiś wzmacniaczami tam masz wykorzystywać elektronikę (energoelektronikę) łącząc ją z klasyczną elektrotechniką w celach jakościowego wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej.

1, 4 i 5 tam będziesz miał duża styczność układami elektronicznymi, osobiście na pierwszym miejscu stawiam jako przyszły PUE-wiec specjalizację PUE (Przetwarzanie i użytkowanie energii elektrycznej). Masz tam energoelektronikę, elektronikę i elektrotechnikę przemysłową no i nierzadko w połączeniu z napędem elektrycznym, prostowniki, falowniki… , sterowniki programowalne, programowanie mikrokontrolerów też przerobisz (Ach ten SAB80C535 :grin: ).

Twoja wiedza elektroniczna nie zniknie. O reszcie przeczytasz TU, wg. Mojego elektronicznego rankingu obierałbym:

1 - Przetwarzanie i użytkowanie energii elektrycznej
2 - Automatyka i metrologia elektryczna
3 - Inżynieria elektryczna w transporcie
4 - Maszyny i urządzenia elektryczne
5 – Elektroenergetyka

:arrow: I powiem tak nie studiuje się źle, ale to są STUDIA, a nie szkółka niedzielna i trzeba się wysilić i włożyć w to, co się robi wysiłek, nic tylko trwać i stawiać kolejne kroki…

monq
-
Kontakt:

Post autor: monq » 25 mar 2007, 13:13

gogo4 pisze:Przed podjęciem studiów warto przeczytać dokładnie tzw sylwetki absolwentów na danym kierunku (opis danego kierunku nauczania) ponieważ niektóre specjalności przygotowują Inżynierów do pracy naukowej a to oznacza, że twoja wiedze i umiejętności praktyczne mogą być po ukończeniu studiów niewystarczające do podjęcia sensownej pracy w zawodzie. Odnośnie decyzji jaką wybrać uczelnię moje zdanie jest takie: Elektronika to jest na tyle skomplikowany zawód, że dobrym elektronikiem jest tylko człowiek, który autentycznie interesuje się tą dziedzina nauki a wszyscy elektronicy "na pokaz", którzy studiuja elektronikę dla szpanu, bo mamusia kazała, bo chciałby miec dyplom elektronika i z jeszcze innych wymyślnych powodów o prawdziwej elektronice nie mają bladego pojęcia i nie pomoże tu nawet ukończenie najbardziej prestiżowej uczelni. W dzisiejszych czasach w przypadku typowo technicznych zawodów (elektryka, mechanika, elektronika, informatyka itp.) od tego jaką ukończyłeś uczelnie bardziej istotne jest to co umiesz w rzeczywistości a wierz mi, że spotkałem się z przypadkiem, kiedy uczeń Zasadniczej Szkoły Zawodowej ( zwykłej zawodówki) w zawodzie elektronika, który interesuje się elektroniką, potrafił zagiąć swojego nauczyciela będącego świeżo po studiach.
Całkowicie się z tobą zgadzam. Co prawda jestem po tej drugiej stronie barykady, ale nie dostawałem się na Elektronikę i Telekomunikację "dla szpanu" tylko dlatego, że chcę czegoś się nauczyć. Niestety rzeczywistość jest brutalna i przedmioty typowo elektroniczne są dla człowieka po liceum strasznie ciężkie. Poza tym studia nie uczą rzeczy praktycznych, tylko samej teorii - radzę przemyśleć wybór przyszłych studentów. Być może ponowię starania na Informatykę, więc zwolni się miejsce dla kogoś na przyszłym III roku.

Z przypadkiem "zagięcia" prowadzącego też się ostatnio spotkałem. Kumpel z roku (laureat olimpiady elektronicznej z ogromną wiedzą informatyczno-elektroniczną) zagiął jednego doktora przy okazji pisania kolokwium ze wzmacniaczy w konfiguracjach OE i OS.

Przydatne linki: www.eaie.agh.edu.pl / www.eit.agh.edu.pl

miki789
-

Re: Jakie studia wybrać?

Post autor: miki789 » 19 lip 2021, 7:53

Świetną uczelnię niepubliczną mają w Żarach – Łużycka Szkoła Wyższa. Świetne miejsce miedzy innymi z bogatą ofertą jeśli chodzi o propozycje kierunków o charakterze pedagogicznym. Do tego również sporo propozycji jeśli chodzi o kierunki podyplomowe. Uczelnia reklamuje się jako miejsce równych szans dla wszystkich i faktycznie czuć, że ten duch funkcjonowania uczelni jest faktycznie świetny.

ODPOWIEDZ