Fora o sterownikach PLC

Tu możemy wymieniać się swoimi opiniami na tematy książek i czasopism związanych z elektroniką oraz podawać interesujące adresy stron internetowych.
rob.mar
-

Fora o sterownikach PLC

Post autor: rob.mar » 18 wrz 2011, 10:54

Witam

Możecie polecić mi jakieś dobre fora o tematyce dotyczącej różnego typu sterowników PLC.

Pozdrawiam, Robert

Awatar użytkownika
joon
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: joon » 19 wrz 2011, 14:06

rob.mar
-

Post autor: rob.mar » 20 wrz 2011, 16:46

tak przeszukałem i znalazłem ich sporo. Bardziej chodziło mi o to czy może mi ktoś jakieś polecić, z których kiedyś korzystał lub jego znajomi i nie zawiódł się na poradach udzielnych na nich

igwa
-

Post autor: igwa » 28 wrz 2011, 11:20

Ja moge Ci polecić kurs online na stronie http://www.mepi.pl/plc/kurs-automatyki- ... -logo.html Ten kurs jest akurat o sterownikach siemensa ;] i tutaj może jeszcze coś znajdziesz http://mepi.pl/matlab/

karollpc
-

Post autor: karollpc » 01 kwie 2015, 0:10

Hej,

Widzę, że są osoby interesujące się PLC tak jak ja. Znalazłem nowego bloga o programowaniu PLC firmy Siemens. Zapowiada się ciekawie. Adres: Programowanie PLC

Ja używam S7-1200 a Wy?

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 01 kwie 2015, 14:49

karollpc pisze:Hej,

Ja używam S7-1200 a Wy?
Co popadanie, choć najczęściej to przekaźniki programowalne ABP, TECO czasem LOGO, co do PLC, to trochę MiTSHUBISHI, a w domu mam FATEK B1-20MJ - fajny sterownik PLC z zintegrowanym zasilaczem 24V / 400mA i darmowym softem.

karollpc
-

Post autor: karollpc » 15 maja 2015, 11:53

Ja na razie jednak opanuję sterowniki Siemens. Duże jest informacji, książek. Lepiej jest mi się uczyć. Dobrze, że pojawił się blog o sterowniku SIMATIC S7-1200. Zawsze coś ciekawego się dowiem. Jestem początkujący, więc taki blog jest dla mnie super. Lepiej zobaczcie sami....
Ostatnio zmieniony 15 maja 2015, 12:41 przez karollpc, łącznie zmieniany 1 raz.

mirator
-

Post autor: mirator » 08 cze 2015, 11:00

Nowy blog o sterownikach Siemens nie jest taki pomocny,ot można poczytać co nieco ale na pytania administrator nie jest w stanie odpowiedzieć,lepiej poczytać w fachowych podręcznikach.Jak dla mnie to kolejny kicz.

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 09 cze 2015, 7:23

mirator pisze:Nowy blog o sterownikach Siemens nie jest taki pomocny,ot można poczytać co nieco ale na pytania administrator nie jest w stanie odpowiedzieć,lepiej poczytać w fachowych podręcznikach.Jak dla mnie to kolejny kicz.
Wychodzi na to że klasyka, instrukcja obsługi przepisana z własnymi komentarzami. No ale zobaczymy, blog tak naprawdę dopiero powstaje.
Cytat z bodaj 5 odcinka/wpisu.
Składnia języka dzięki bazowaniu na Pascalu bardzo przypomina język C. S7-SCL pozwala szybko, wydajnie oraz efektywnie pisać i testować kod programu.
Każdy kto programował kiedykolwiek w PASCALu wie że jego składania ma się nijako do C a języki te się od siebie różnią, a tu Inżynier wypisuje takie głupoty. Przy czym składnia faktycznie przypomina bardziej PASCAL (DELPHI konkretnie), ale skąd te porównanie do C ?? Nie wiem.

Muszę kiedyś bardziej nad tym przysiąść, choć widzę jak ktoś nie miał styku z programowaniem, to SCL go przerazi, nawet ja mam mieszane uczucia choć programowałem Mikrokontrolery.

Z drugiej strony kto programuje w SCL jak nie musi ?? Najpopularniejszy jest LAD i FBD.
Tylko bardzo stare sterowniki trzeba programować w SCLu.

PS. Stronka ma nowy adres www.s7-scl.pl

mirator
-

Post autor: mirator » 17 cze 2015, 14:44

Wychodzi na to że jeżeli człowiek chce się nauczyć programowania sterowników a jest początkującym to pewnie najlepiej jest zapisać się na poważny kurs,bo z blogów i porad to naprawdę można zabrnąć w ślepy zaułek.Każdy ma swoje mądrości rady i skojarzenia a tak naprawdę to człowiek uczy się najlepiej na własnych błędach i doświadczeniach.

sstasinek
-
Kontakt:

Post autor: sstasinek » 17 cze 2015, 15:39

kayron pisze:Każdy kto programował kiedykolwiek w PASCALu wie że jego składania ma się nijako do C a języki te się od siebie różnią, a tu Inżynier wypisuje takie głupoty. Przy czym składnia faktycznie przypomina bardziej PASCAL (DELPHI konkretnie), ale skąd te porównanie do C ?? Nie wiem.
Z jakiego powodu konkretyzujesz Pascala do Delphi? Może wyjaśnić?

Nie znam SCL ale po krótkim zapoznaniu widać że ma możliwości zbliżone C lub BASICa . Porównanie chociaż dziwne to bliżej prawdy niż mieszanie w to Dephli. Delphi jest tak samo Pascalem jak C++ w Borland BCB To mieszanka Pascala i Borlandowskich udziwnień, później zmiksowanych i przeniesionych przez ich projektanta do C# np. property i events, interface.
Drobnostka jak komentarze SCL != Pascal wskazuje na C, aczkolwiek składnia zdecydowanie PASCAL, ograniczone możliwości BASIC lub właśnie C (brak klas, dziedziczenia, przeładowania operatorów itd.) Konkretyzować SCL do Delphi bardziej dziwaczne i niestosowne inzynierze co porównywać SCL do C.

Pascala można w prosty sposób naśladować w C przy użyciu makr preprocesora, tak na marginesie ;) Myk naśladowania Delphi nie przejdzie no chociażby z uwagi na komentarze { komentarz } ale również fakt że Delphi przy Pascalu jest tym samym co LLVM przy CLangu - całościowym zbiorem elementów w którym składnia jest jedynie elementem całości.

#define IF if (
#define THEN )
#define BEGIN {
#define END_IF }
#define VAR auto // C++11
#define CONSTRUCTOR __stdcall
#define PROCEDURE void __stdcall
itd.

BTW. Nie wiem czy PLC jest dobre dla poczatkujacego w programowaniu, skoro byle prosty sterownik to kilka stów, do tego oprogramowanie Siemensa jest płatne. Na start dla kogoś dla kogo problemem jest składnia niech liźnie BASCOM albo Arduino i sie pobawi. Bo jest tańszy(zarówno soft jak i zabawki) a pozwala zapoznać z programowaniem. Do budowania systemów na zlecenie dobra metoda to centralki alarmowe Satela(prosta kosztuje ok 200zl) nie dość że program za darmo to można dorobić z użyciem gotowców(sterowanie roletami, bramami, oświetleniem) i dopiero wtedy lizać drogie S7 bawić w zlecenia w przemyśle.

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 17 cze 2015, 21:12

mirator pisze:Wychodzi na to że jeżeli człowiek chce się nauczyć programowania sterowników a jest początkującym to pewnie najlepiej jest zapisać się na poważny kurs,bo z blogów i porad to naprawdę można zabrnąć w ślepy zaułek.Każdy ma swoje mądrości rady i skojarzenia a tak naprawdę to człowiek uczy się najlepiej na własnych błędach i doświadczeniach.
No zważywszy że taki podstawowy kurs w wydaniu SIEMENSA to koszt zaledwie 2500zł.
Co do porównania PASCAL => DELPHI, bo DELPHI to jest PASCAL tylko obiektowy (windosowy).
BTW. Nie wiem czy PLC jest dobre dla poczatkujacego w programowaniu, skoro byle prosty sterownik to kilka stów, do tego oprogramowanie Siemensa jest płatne. Na start dla kogoś dla kogo problemem jest składnia niech liźnie BASCOM albo Arduino i sie pobawi. Bo jest tańszy(zarówno soft jak i zabawki) a pozwala zapoznać z programowaniem. Do budowania systemów na zlecenie dobra metoda to centralki alarmowe Satela(prosta kosztuje ok 200zl) nie dość że program za darmo to można dorobić z użyciem gotowców(sterowanie roletami, bramami, oświetleniem) i dopiero wtedy lizać drogie S7 bawić w zlecenia w przemyśle.
Nie mylmy programowania PLC z mikroprocesorami, to inna bajka i zastosowania. Ten konkretny blog jest poświęcony językowi SCL. A zasady programowania są ogólnie takie same wszędzie. Koszt sterownika to tez trochę abstrakcja, bo programy można sprawdzać w symulacji, z pewnymi ograniczenimi, ale tak tez można.
Powiadasz 200zł centralka, darmowy program. PLC z darmowym oprogramowaniem też sa, choćby FATEK. Koszty to naprawdę rzecz względna, liczy się niezawodność, i prostota rozbudowy systemu, oraz nakłady pracy. Za te 200zł też można kupić używane LOGO serii 6, kabelek 50zł. Program niby płatny, ale znając życie większość i tak go na torrentach znajdzie za friko. No i różnica w logice Centralka 5-12V, a sterowniki i ich standardowe oprzyrządowanie mają 12-24V.
Ja za 540zł w moim FATEKu mam zintegrowany zasilacz 230/24V 400mA, 12 wejść cyfrowych z czego 4 szybkie do 10KHz (sprzętowe liczniki jak w AVR) i 8 wyjść PNP 500mA każde. Do tego 32 programowe liczniki 32 bitowe, system przerwań, PWMy obsługa enkoderów etc. etc. No i RS485 do komunikacji po MODBUS z falownikami, czujnikami ETC. Wszystko ładnie zapakowane w obudowie 9x9x6cm. Drogo ? Jak dla mnie nie, zważywszy że nowe głupie LOGO kosztuje 20% więcej, a umie 50% mniej. I tu S7-1200 wygląda nawet słabo bo podobny sterownik kosztowałby coś ok 1000zł S7-1215 bodaj., a zasilacz 230/24 trzeba sobie do niego jeszcze dokupić.
Mylisz kolego przeznaczenie i zastosowania, PLC to nie sa zabawki klasy ARDUINO, choć spadek ich cen spowodował że stały się dostępne dla przeciętnego Jaśia za miedzy, tylko przemysłowe rozwiązania, spełniające określone normy, standardy i wymogi.
Obrazek

mirator
-

Post autor: mirator » 18 cze 2015, 22:06

Niestety może czasami jest lepiej wydać 2500złotych na prawdziwy kurs programowania niż tkwić w martwym punkcie.Takie korzystanie z bloga o programowaniu nic nie daje,przynajmniej mnie,wszelkie sugestie i komentarze lub pytania są nieuznawane przez osobę prowadzącą blog.To jest tylko sucha teoria tak jakbym czytał podręcznik i do końca niewiele rozumiał.Jak coś mi nie wychodzi to tak naprawdę nie wiem co mam robić i do kogo się zwrócić.Dlatego lepiej jest zainwestować w siebie i skorzystać nie tylko z teorii ale i z praktyki.

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 19 cze 2015, 22:24

mirator pisze:Niestety może czasami jest lepiej wydać 2500złotych na prawdziwy kurs programowania niż tkwić w martwym punkcie.Takie korzystanie z bloga o programowaniu nic nie daje,przynajmniej mnie,wszelkie sugestie i komentarze lub pytania są nieuznawane przez osobę prowadzącą blog.To jest tylko sucha teoria tak jakbym czytał podręcznik i do końca niewiele rozumiał.Jak coś mi nie wychodzi to tak naprawdę nie wiem co mam robić i do kogo się zwrócić.Dlatego lepiej jest zainwestować w siebie i skorzystać nie tylko z teorii ale i z praktyki.
Ale jak chcesz jechać na jakiś kurs, do tego płatny, to lepiej mieć jednak jakieś podstawy, choćby teoretyczne z bloga, a jeszcze lepiej minimum praktyki, bo inaczej będziesz tam siedział jak mały baranek ze zdziwioną miną i próbował zrozumieć o czym do ciebie gadają.
Wiem to z praktyki choćby jak idę odnawiać uprawnienia SEP, jest grupa ludzi takich jak ja którzy w tym siedzą i jest to dla nich formalność, tudzież odwświeżenie sobie wiadomości lub pogawęntka o nowościach w branży, i reszta, która patrzy na nas jak na jakiś profesorów bo nie rozumieją o czym mówimy. I tak samo wygląda potem egzamin, my co zdajemy go na luzie, bo z tym robimy, i reszta która próbuje przeżyć pytanie jak podłączyć prawidłowo różnicówkę, czy nawet takie banały jak gniazdko 230V z uziemniem. A wież mi że bylem świadkiem takiej sytuacji że komisja, sama nie wiedziała o co spytać kolesia, żeby coś z siebie wydukał, bo firma kazała mu zrobić uprawnienia SEP, a on ani z zawodu elektryk, ani w życiu bezpiecznika nie wymieniał.
Możesz niby zadawać pytania na szkoleniu, ale... No właśnie żeby zadawać jakieś sensowne pytania, tez trzeba mieć jakąś podstawą wiedzę i doświadczenia na dany temat, a przynajmniej orientować się w nazewnictwie. To samo tyczy bloga. Jeżeli autor kieruje go do ludzi którzy już mają jakieś podstawy bądź są związani z daną dziedziną, a takie odnioslem wrażenie to nie będzie nikomu ich tłumaczył krok po kroku, pewnie dla tego echo z jego strony.
Prawda jest taka że PLC trzeba się pobawić w praktyce, a to kosztuje, i zmontowanie sobie samemu zestawu do nauki to niestety minimum 1300zł (700zł sterownik taki sensowniejszy, 100 - zasilacz też żeby miał sens, kabelek 50zl, jakieś czujniki z 200zł, przyciski, stycznik, szyna DIN zlaczki - 150-200zł), nawet na tanich Chińskich sterownikach takich jak TECO czy wspomniany FATEK. Przy czym w obu przypadkach mamy SOFT darmowy.
Takie rzeczy jak sterownik silnika krokowego i sam silnik enkoder czy nawet czasami prosty liniał, można wyszarpać z starej kserokopiarki czy skanera, bo da sie to ożenić z sterownikiem PLC, tylko musi mieć on wyjścia tranzystorowe.

xxx
-

Post autor: xxx » 14 sie 2015, 15:57

mirator pisze:Niestety może czasami jest lepiej wydać 2500złotych na prawdziwy kurs programowania niż tkwić w martwym punkcie.Takie korzystanie z bloga o programowaniu nic nie daje,przynajmniej mnie,wszelkie sugestie i komentarze lub pytania są nieuznawane przez osobę prowadzącą blog.To jest tylko sucha teoria tak jakbym czytał podręcznik i do końca niewiele rozumiał.Jak coś mi nie wychodzi to tak naprawdę nie wiem co mam robić i do kogo się zwrócić.Dlatego lepiej jest zainwestować w siebie i skorzystać nie tylko z teorii ale i z praktyki.
Najpierw trzeba mieć na taki kurs

ODPOWIEDZ