Zabawy z Przekaźnikiem Programowalnym / PLC.

Tu możemy wymieniać się swoimi opiniami na tematy książek i czasopism związanych z elektroniką oraz podawać interesujące adresy stron internetowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Posty: 2084
Rejestracja: 21 wrz 2008, 12:53
Lokalizacja: Poland
Kontakt:

Zabawy z Przekaźnikiem Programowalnym / PLC.

Post autor: kayron » 28 kwie 2017, 9:24

[center]Przedmowa[/center]
Wpadł mi w ręce za rozsądne pieniądze używany mały Przekaźnik Programowalny firmy TECO. Postanowiłem więć się nim pobawić i podzielić moimi spostrzeżeniami. Ponieważ nowe urządzenie tego typu jest dosyć drogawe ok 550zł, to ja w celach edukacyjnych pokarzę jak wygląda od środka, a i spróbuję go nieco przerobić.
Niniejszy tekst nie jest też żadnym kursem, raczej ciekawostką, która może się przydać komuś w praktyce. Tekst będzie uzupełniany na bieżąco z czasem, bo nie jestem w stanie zrobić wszystkiego na raz.

[center]TECO SG2 od środka[/center]
Obrazek
Na zdjęciu widać rozłożony sterownik TECO SG2 wersja 20HR-D. Jak widać sterownik nie jest jakoś nadzwyczaj skomplikowany, lepiej jest oparty o ogólnie dostępne podzespoły. Ale po kolei.
1. Płytka wyświetlacza 16x4 linie, klawiatury i złącza programowania (2). Co ciekawe wyświetlacz jest tak naprawdę graficzny 128x64 piksele, ale działa tylko w trybie znakowym.
3. Złącze zasilania. Tutaj 24V DC, ale są wersje 230V AC i 12V DC.
4. Złącza wejść cyfrowych. I1 do I8 oraz A1 do A3 (łącznie 12), są to wejścia Anlogowe 0-10V, ale mogą pracować jako cyfrowe.
5. Wyjścia przekaźnikowe. Q1-Q8
6. CPU. I tu niespodzianka, mamy standardowy procesor ARM, konkretnie STM32F100RC6. Ciekawostka. Sterowniki ZILLO mają na pokładzie ATMEGe128, więc nie są to urządzenia oparte o nie wiadomo co, a to też powoduje że mimo iż potrafią często wiele, szybko się staje pod ścianą ich możliwości przy bardziej ambitnych próbach ich wykorzystania. Dla tego też nie są klasyfikowane jako typowe PLC.
7. Superkondesator który podtrzymuje przez kilka dni stan RTC i pamięci RAM.
8. Złącze rozszerzeń dla kart I/O.
9. Znowu niespodzianka. Dobrze znany i lubiany stabilizator 7805.
10. złącze płytki wyświetlacza.
Z innych ciekawostek. Na PCB jest miejsce na wbudowanie konwertera sygnałów dla portu standardu RS485. Udało mi się już rozgryść, jakie elementy są potrzebne, i może niedługo spróbuję je wlutować. Może dzięki temu za prawie friko uzyskam model wyższy sterownika, choć wątpię że uzyskam pełną funkcjonalność programową, ale zobaczymy, gdyby działał tylko tryb SLAVE, to i tak byłoby super :)

[center]Eksperymenty, czyli SG2 bardziej od strony elektronicznej. [/center]
Pierwsze pytanie jakie sobie zadałem to czy da sterownik zasilany 24V da się w miarę łatwo przerobić tak aby pracował zarówno na 24V jak i na 12V ?
Wygodne rozwiązanie w aplikacjach mieszanych.
Szybko się okazało że nie jest to takie proste.
Pierwszy problem to przekaźniki które mają cewkę 24VDC. Po od należeniu noty katalogowej okazało się że minimalne napięcie pracy (załączenia) to 16.8V. Trochę za dużo, a wymiana 8 przekaźników byłaby kosztowna.
Drugi problem to widoczny na zdjęciu obwód detekcji zaniku napięcia zasilania, który usypia sterownik gdy napięcie zasilania spadnie poniżej 20V. Nie jest on co prawda jakoś przesadnie skomplikowany, i dało by się go przerobić, wymieniając jedną diodę Zernera, ale przekaźniki, musiałby działać w zakresie 10-14V oraz 20-28V, a na to nie ma szans, bez ich wymiany na coś pośredniego np. wersję z cewką 15V :(. Przekaźnik z cewką 15V powinien działać spokojnie na 12V, ale dostawałby po dupie na 24V, więc należałoby mu ograniczać prąd cewki opornikiem..
ObrazekObrazek
Trzecia rzecz to obwody wejściowe.
Na pierwszy rzut oka wydaje się że są galwanicznie izolowane, ale moje pomiary na PCB wskazują że tak nie jest ?
Po odnalezieniu Lupy i przy dobrym świetle, okazało się że moje obawy się potwierdziły. Wejścia sterownika nie są galwanicznie odizolowane, a tajemnicze układy to MC14050BG (4050) czyli bufory CMOS. Po rozrysowaniu wyszedł mi taki schemat pojedyńczego wejścia I sterownika.
Obrazek

Ale najpierw mała analiza danych katalogowych SG2.

Wersja 24VDC:
Natężenie prądu 3,1mA /24VDC
Stan włączenia ON (I1-I8) >1,875mA/15V
Stan wyłączenia OFF (I1-I8) <0,625mA/ 5V

Wersja 12VDC:
Natężenie prądu 3,2mA /12VDC
Stan włączenia ON (I1-I8) >1,875mA/7,5V
Stan wyłączenia OFF (I1-I8) <0,625mA/ 2.5V

Dla obu wersji MAX długość przewodu 100m.

Z powyższej analizy PCB sterownika wynika że przeróbka wersji zasilanej 24VDC na 12VDC jest możliwa, ale nie taka prosta jakby mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać, a na pewnio nie taka tania.
Co więc zrobić ? Zaprojektować galwanicznie izolowany układ wejściowy dla I1-I8 tolerujący tak logikę 12 jak i 24V i tak też zrobię. Najtańsze rozwiązanie i mające więcej zalet niż przerabianie samego sterownika.
Na razie możemy zmontować i zamknąć obudowę sterownika wiele na razie nie stworzymy w tej dziedzinie.

CDN.

JoshuaDof
-
Posty: 2
Rejestracja: 21 sty 2021, 0:34

-

Post autor: JoshuaDof » 23 lut 2021, 13:18

Bóg Wam zapłać, "dobre kobiety" Takie rzeczy zawsze się przydadzą.
A ma ktoś opisy do tańców integrazycjnych z pedagogiki zabawy? tych z Klanzy? Bo ja mam kasetę, ale nie wszystkie kroki dobrze pamiętam.
Nauczycielka z SP

ODPOWIEDZ