Ś.P. Zbigniew Raabe - ku pamięci!

Jeżeli masz jakieś uwagi dotyczące bieżącego lub archiwalnych numerów "Elektroniki dla wszystkich" lub zauważyłeś błędy czy nieścisłości to jest to odpowiednie miejsce aby o tym napisać.
Awatar użytkownika
NIEBO!
-

Ś.P. Zbigniew Raabe - ku pamięci!

Post autor: NIEBO! » 20 maja 2009, 18:22

Witam serdecznie!

Pamiętam kiedy przeczytałem tą straszną informację w jednym z numerów EP ... aż na chwilę zatrzymało się moje serce ... chyba nikomu z pasjonatów pism AVT nie trzeba tego tłumaczyć ... no właśnie - moja pamieć zawodna, a do przejrzenia byłoby już sporo roczników ... coś mi się kojarzy 2001-2003. Czy ktoś pamięta około, którego miesiąca zmarł nasz Wielki Mistrz? Albo chociaż konkretnie rok ... Za wszelkie informacje (nie tylko datę odejścia w stronę chwały) nt. Pana Zbigniewa Raabe będę wdzięczny. *

[center]Żegnam chwilą CISZY, ku pamięci...

†††
[/center]

Pozdrawiam serdecznie
NIEBO!

*Potrzebne do pracy inżynierskiej
Ostatnio zmieniony 21 maja 2009, 14:13 przez NIEBO!, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
przemotronik
Użytkownik

Post autor: przemotronik » 21 maja 2009, 8:48

Data śmierci była podana w Elektronice dla Wszystkich 02/02: 20 grudnia 2001

Ja również chciałbym przyłączyć się do apelu Kolegi NIEBO! : jeżeli ktoś ma informacje n.t. Ś.P. Zbigniewa Raabe, może nawet znał Go osobiście, proszę coś napisać. W sumie, nie wiemy prawie nic o naszym Wielkim Mistrzu, a myślę, że wiele osób chciałoby czegoś się na Jego temat dowiedzieć.

Awatar użytkownika
NIEBO!
-

Post autor: NIEBO! » 21 maja 2009, 9:28

Witam!

Pięknie dziękuję za tą wypowiedź przemotronik!!! Ja wiem tylko tyle, że był operatorem kamery filmowej i pomagał w realizacji filmów. ŹRÓDŁO Elektroniką nie zajmował się zawodowo, lecz traktował jako hobby. Być może dlatego że poruszał się w kręgu aktorów, władał z taką lekkością językiem polskim i podejrzewam, iż potrafiłby z konstrukcji cepa zrobić opowieść na miarę powieści. Być może kończył jakąś szkołę filmową. Miał w sobie to coś ... przede wszystkim otwarty umysł i wyrafinowane poczucie humoru. To, iż nie został wyuczony elektroniki sztandarowo na pewno pozwoliło na to, iż wpadał na pomysły może nawet nieracjonalne, które jak się okazało dało się zrealizować. No i o to chodzi! :-) Bawił i uczył ... dla mnie pozostanie Mistrzem i jemu dedykuję moją pracę inżynierską!

Można by nawet spróbować zrobić listę artykułów Mistrza Zbigniewa, dla zainteresowanych ciekawą lekturą na dobranoc (i nie tylko) :) ale trzeba trzymać się ustalonego przykładu.
Proponuję np. [tytul artykulu (najlepiej zalinkowany)][numer kitu AVT - o ile był] - [nazwa gazety][numer wydania/rok] [numer strony]

Oczywiście niezbędna byłaby pomoc moderatora żeby wypisywać to w jednej wypowiedzi np dopisywac do mojej listy poniżej - jak najbardziej zgadzam się na te modyfikacje mojej wypowiedzi... a nie rozrzucone po całym topiku. Ale to już tylko moja propozycja. Oto moja krótka lista:
Jak widać już same tytuły wywierają ogromne zaciekawienie i dreszczyk emocji na Czytelniku.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich miłośników Raabowozu i nie tylko!
NIEBO!™

P.S. Po napisaniu tej wiadomości odszukałem notatkę Prof. Wiesława Marciniaka w numerze 2/2002 i chyba się nieco powtarzam :) Ale jest to najlepszy dowód na to, iż wszyscy odbieraliśmy Go podobnie.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2009, 11:33 przez NIEBO!, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
przemotronik
Użytkownik

Post autor: przemotronik » 21 maja 2009, 10:48

Dzięki za odpowiedź!

To świetny pomysł, żeby zrobić taką listę projektów. A może, zamiast pisać na forum, zbudować nową podstronę na Elportalu, jako stronę pamiątkową Mistrza? To byłoby bardziej "oficjalne" i lepiej wyeksponowane, niż temat na forum. A ten wątek, który zacząłeś, byłby miejscem dorzucania nowych informacji przez użytkowników, które to informacje potem byłyby moderowane i dodawane do strony pamiątkowej. Można by również dodać linka do głównego menu, tego z lewej. Jak sądzicie?

Awatar użytkownika
NIEBO!
-

Post autor: NIEBO! » 21 maja 2009, 11:22

Masz rację przemotronik! To jeszcze lepszy pomysł!

W najbliższym czasie napiszę zatem do taszy z propozycją stworzenia w Elportalu takiej podstrony - chociażby w dziale Nasze strony autorskie - moze zacznę się tam udzielać? :) Podejrzewam, iż pomysł się spodoba. Ale to po inżynierce, bo teraz na to zbyt mało czasu.

Jeśli nie będzie zgody (w co wątpię, bo jak pisał Prof. Wiesław Marciniak redakcja zrobi wszystko, aby Mistrz stał się nieśmiertelny i dopóki istnieje EdW jego imię pozostanie w Naszych sercach) sam zrobię stronkę o naszym Bracie (taką z prawdziwego zdarzenia wraz z linkami do projektów itp), a linki do niej rozpropaguję na forum.

Tymczasem proszę wszystkich zainteresowanych o popmoc w wypisywaniu póki co tutaj wszelkich informacji jakie macie nt. Zbigniewa Raabe i jego twórczości.

Pozdrawiam serdecznie
NIEBO!™

Awatar użytkownika
przemotronik
Użytkownik

Post autor: przemotronik » 21 maja 2009, 12:21

W takim razie rozwińmy ten pomysł. Mogę na swoim serwerze, na którym jest moja strona, zrobić dodatkowy dział, stworzyć nową grafikę - ogólnie: całkiem nowy serwis, ale na moim miejscu serwerowym. Gdyby strona się rozrosła, zawsze można przecież przenieść pod samodzielną domenę, a póki co budujmy tam gdzie można. Bardzo chętnie pomogę.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2009, 12:22 przez przemotronik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
haterkmp
Użytkownik

Post autor: haterkmp » 21 maja 2009, 12:21

nie chcę robić awantury
uważam sam pomysł za ciekawy, w końcu p. Zbigniew stworzył wiele cennych i pouczających elektronicznych projektów ale takie nazywanie zmarłej osoby (chodzi o "mistrza" czy "brata") jest takie trochę pozerskie i odpustowe...
zróbmy stronę zawierającą projekty p. Raabe ale bez takich przydomków! z szacunkiem ludzie! wydaje mi się że to trochę nie w porządku nazywać nieboszczyka bratem... poza tym prawdopodobnie nikt (albo nieliczni) poznali p. Zbigniewa osobiście.
tak na marginesie to Piotr Górecki też ma na swoim koncie wiele oryginalnych układów i nikt nie nazywa go swoim bratem... ba! między nami na forum też jest duzo osób które popełniły jakieś nowatorskie układy i co? może utwórzmy taki kącik wzajemnej adoracji jak na elektrodzie?
wracając do tematu - jestem "za" ale w normalnej oprawie bez kwiatków i maryjek

Awatar użytkownika
przemotronik
Użytkownik

Post autor: przemotronik » 21 maja 2009, 12:23

Nie chodzi o tytuły czy nazwy, liczy się pamięć i zebranie w jednym miejscu wszystkiego, o czym musimy pamiętać. A samo określenie Mistrz jest moim zdaniem jak najbardziej na miejscu.

Awatar użytkownika
haterkmp
Użytkownik

Post autor: haterkmp » 21 maja 2009, 12:31

jak pisałem jestem "za"
może coś takiego:
1. strona pamiątkowa Zbigniewa Raabe
1.1 jakaś krótka biografia
1.2 projekty
1.2.1 analogowe
1.2.2 cyfrowe
1.2.3 teoria

daję przykład
widziałem kilka stron pamiątkowych o znanych osobach (w światku) i naprawdę aż się rzygać chciało za przeproszeniem od ilości jakichś dupereli przyczepionych do strony. ogólnie to bardziej chodziło o pokazanie jakichś wewnętrznych problemów założycieli tych stron niż o dorobku samego bohatera...
niech p. Zbigniew zostanie w pamięci jako Pan Zbigniew a nie jako jakaś różowa stronka z maryjkami i krzyżykami i "o jejku jak MI go brakuje..."
w takim przypadku sam chętnie pomogę

Awatar użytkownika
przemotronik
Użytkownik

Post autor: przemotronik » 21 maja 2009, 12:36

:arrow: haterkmp, masz rację - taki układ strony miałby jak najbardziej sens. Powiedz tylko, co widziałbyś w dziale Teoria? Czy chodzi Ci o artykuły edukacyjne itp.?

Zgadzam się, że strona musi być jak najbardziej na serio, zero kiczu i przesady. Dlatego (przynajmniej początkowo) możemy nie dawać opcji komentarzy, co najwyżej jakiś kontakt dla osób, które nie są userami naszego forum, a chciałyby coś dorzucić.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
haterkmp
Użytkownik

Post autor: haterkmp » 21 maja 2009, 12:39

tak! artykuły edukacyjne! źle się wyraziłem
możemy też poprosić redakcję EdW o udostępnienie dla celów związanych z tą stronką materiałów związanych z p. Zbigniewem
może w ogóle redakcja, zarówno EdW jak i EP, wzięłaby czynny udział w tym projekcie?
trzeba zapytać ale to najlepiej niech zrobią "bliscy" redakcji np. Natasza albo Wojtek. tzn. prosimy aby zabrali swój głos w tej sprawie

Awatar użytkownika
przemotronik
Użytkownik

Post autor: przemotronik » 21 maja 2009, 12:56

Postaram się skontaktować z Redakcjami :wink:

Awatar użytkownika
NIEBO!
-

Post autor: NIEBO! » 21 maja 2009, 13:34

Z całym szacunkiem haterkmp jeśli artykuły Zbigniewa Raabe nie wywierają na Tobie żadnego wrażenia i są tylko artykułami elektronicznymi, to Twoja sprawa. Ja jestem człowiekiem o wrażliwości humanisty, a nie mikroprocesorem i dlatego te artykuły tak sobie cenię - indywidualna i jakże charakterystyczna formie pisania nadaje im smak!

Nie zamierzam robić różowej strony z krzyżykami. W ogóle nie wiem czy ów strona wyjdzie spod mojej klawiatury skoro już pojawiają się dziwne (jak dla mnie) słowa krytyki. OK ... masz do krytyki prawo, ale nie mów, że nazwanie kogoś Mistrzem! po śmierci jest przejawem braku szacunku. Jeśli źle odebrałem Twoje intencje wybacz, ale z przeczytanymi słowami krytyki się nie zgadzam.

Zgadzam się jednak z Tobą :) co do treści strony - jak najbardziej. Można tez podzielić działy ze względu na ulubione dziedziny Zbigniewa - układy audio, robotykę, technikę mikroprocesorową. Ale decyzję w tej kwestii należałoby moim zdaniem podjąć po zgromadzeniu całego materiału

Robienie strony nt. Zbigniewa Raabe moim zdaniem nie umniejsza zasług Piotrowi Góreckiemu, ponieważ wnosi on ogrom wiedzy i widać, iż trzyma pieczę szczególnie nad młodymi adeptami sztuki. BTW może ma brata :)

Kończę ten offtopic i proponuję szacunek okazać przez brak dalszych sporów.

Pozdrawiam
NIEBO!™

P.S. W dalszych wypowiedziach postaram się nie używać słowa Mistrz, aby nie drażnić światopoglądu niektórych, ale nie zmienia to faktu, iż Zbigniew Raabe na zawsze pozostanie dla mnie Mistrzem!
Ostatnio zmieniony 21 maja 2009, 19:37 przez NIEBO!, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
przemotronik
Użytkownik

Post autor: przemotronik » 21 maja 2009, 14:19

:arrow: NIEBO!, zgadzam się - można podzielić menu na poszczególne działy, jednak wybranie właściwej struktury tegoż podziału będzie zapewne możliwe dopiero wtedy, gdy zgromadzimy odpowiednio sporą listę artykułów. Wtedy wydzielimy działy, na początku możemy zrobić wspólną stronę. Możemy tak skonstruować stronę, by możliwe było przeglądanie projektów wg głównej technologii wykonania (cyfrowe, analogowe), wg tematyki (robotyka, audio, uC...), być może dojdą jakieś dodatkowe kryteria. Spodziewam się, że baza artykułów będzie duża, więc mamy co robić :smile:

Awatar użytkownika
NIEBO!
-

Post autor: NIEBO! » 21 maja 2009, 14:41

:arrow: przemotronik, tak, Tak, TAK!!!

Widzę, że rozumiemy sie bez słów :) Pozostaje teraz polemikę odstawić na bok i zacząć gromadzić :) Dodaję od siebie:
Pozdrawiam!
NIEBO!™

ODPOWIEDZ