10/07 Strażnik domowy

Jeżeli masz jakieś uwagi dotyczące bieżącego lub archiwalnych numerów "Elektroniki dla wszystkich" lub zauważyłeś błędy czy nieścisłości to jest to odpowiednie miejsce aby o tym napisać.
ODPOWIEDZ
sasha_amator
-

10/07 Strażnik domowy

Post autor: sasha_amator » 14 mar 2008, 14:40

W poszukiwaniu modułów do komunikacji na częst. 433MHz trafiłem na RT4 i RR3 z oferty sklepu AVT. Przejrzałem dokumentacje i wynika z niej, że do tych modułów potrzebny jest jeszcze koder i dekoder oraz parę elementów R,C. Przejrzałem również dziesiątki tematów na różnych forach elektronicznych i nie spotkałem się, aby ktoś nie używał kodera i dekodera. Tymczasem w projekcie strażnika domowego twórca podłączył bezpośrednio wejście i wyjście obu modułów do mikrokontrolerów. W projekcie "Regulator głośności IR & 433MHz" z EdW 07/06, notabene tego samego autora, również moduły są podłączone bezpośrednio do uC.

Moje pytanie więc: czy koder i dekoder są potrzebne ?
Skoro autorowi sie udało uruchomić te projekty to wychodzi na to, że nie są niezbędne dodatkowe układy, a może gdzieś jest haczyk ?

Drugie pytanie dotyczy anteny. Mianowicie dlaczego stosuje sie anteny ćwierćfalowe, a nie np. półfalowe?

Trzecie pytanie dotyczy podłączenia do systemu telefonu komórkowego. Na rys.1 do złącza JP1
doprowadzone jest napięcia 9V. Dlaczego? Czy Siemens C35i ma zasilania 3,3V ?

Awatar użytkownika
M@ciej
Użytkownik

Post autor: M@ciej » 14 mar 2008, 19:22

Witam :)

Sam robiłem kiedyś na PR1 i RR3. Jeśli stosujesz mikrokontroler, to program w nim zawarty jest już sam w sobie koderem/dekoderem i dlatego w projekcie nie ma dodatkowych tego typu urządzeń.

Jest jednak możliwosc wspólpracy w.wym modułów z kostkami HT12D/HT12E lub Motoroli (nie pamiętam symboli). Można także używać modułów nad./odb. wraz z mikroprocesorem bez kodowania/dekodowania, zależy od przeznaczenia.

Na resztę twoich pytań nie znam dobrej odpowiedzi, może inni Koledzy się wypowiedzą.

alaris
Użytkownik

Post autor: alaris » 16 mar 2008, 13:10

Po kolei:
1) Koder/dekoder nie jest potrzebny. Moduly RT4 i RR3 przenosza przebieg prostokatny o czestotliwosci 50..4000Hz. Mozesz przyjac, ze 1kHz to logiczne zero, 2kHz to logiczna jedynka, 3kHz oznaczaja separacje miedzy bitami i na tej podstawie kodowac informacje. Oczywiscie nie jest to takie proste, bo wymaga jakiegos zabezpieczenia (np. CRC) oraz synchronizacji, ale do to sie w ten sposob zrobic.
W Strazniku zastosowano inny sposob kodowania, ale ten podany wyzej jest bardziej intuicyjny i lepiej wyjasnia problem. W artykule sa szczegoly dotyczace komunikacji. Mozesz rowniez sciagnac kod zrodlowy i dokladnie go przeanalizowac.
Jezeli w swoim projekcie nie przewidujesz uK to koder/dekoder bedzie najprawdopodobniej potrzebny

2) Antena cwiercfalowa ma 17cm, a polfalowa 34cm, wybor anteny cwiercfalowej dyktuja wzgledy estetyczne, mozesz, jezeli chcesz, uzyc spokojnie anteny polfalowej.

3) Napiecie 9V zasila stabilizator i uklad MAX232 ukryty w przewodzie laczacym telefon z urzadzeniem. Sytuacja jest o tyle smieszna, ze komorka daje sygnaly cyfrowe, a kabel dokonuje konwersji na standard RS232. Mozna sie oczywiscie podpiac bezposrednio do komorki, ale:
- rozwiazanie to jest mniej bezpieczne - latwiej uszkodzic komorke w wyniku bledu
- trzeba samemu zrobic przewod zamiast zatosowac gotowy

sasha_amator
-

Post autor: sasha_amator » 16 mar 2008, 14:10

to mi troche rozjasnilo sprawe, dzieki za pomoc.

ODPOWIEDZ