Automatyka w EdW?

Jeżeli masz jakieś uwagi dotyczące bieżącego lub archiwalnych numerów "Elektroniki dla wszystkich" lub zauważyłeś błędy czy nieścisłości to jest to odpowiednie miejsce aby o tym napisać.
tyrystorek
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: tyrystorek » 29 gru 2006, 19:37

jestem za tym, żeby w Edw była automatyka :smile: , ale potym, jak zobaczyłem to równanie :shock:
to doszedłem do wniosku, że byłby do dział dla osób na poziomie min. szkoły średniej :roll:

zyraf
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: zyraf » 30 gru 2006, 3:25

Mysle, ze robotyka ktora interesowala by wiekszosc czytelnikow (w wiekszosci chyba mlodszych) to tak calkiem bez obliczen i 'na oko': zrobic jakos mechanike z roznych dostepnych czesci, podlaczyc mostek do silnika i mikroprocesor sterujacy tym w prosty sposob, a do tej 'prawdziwej' dziedziny chyba jest wiele ksiazek... EdW wg nazwy jest Dla Wszystkich, a niestety nie Wszyscy znaja bardziej skomplikowana matematyke, a prowadzenie kursu ktory przygotowal by Wszystkich do straszniejszego materialu w dalszej czesci kursu to wg mnie nie material do EdW.
A matematyka w technikum? Jestem w klasie technik-awionik i programu rozszerzonego nie ma, cos z niego bedziemy przerabiac dodatkowo na lekcjach jesli sie uda...

Decado666
-
Kontakt:

Post autor: Decado666 » 01 sty 2007, 2:19

Witam może nie mam wykształcenia i mam 14 lat ale czytając ten temat zacząłem pisać artykuł o moich przygodach z robotyką(całe 2lata). Na razie mam podstawy czyli trochę wiedzy praktycznej jak dobierać poszczególne części w stosunku do zadań robota, mam także opis paru podstawowych układów pracujących jako czujniki ciepła, światła itd. Potem zabiorę się za opis najprostszego robota jakiego znam "Waldemar Światłolub" potem przedstawić parę moich projektów. Może opublikują to w EdW

zyraf
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: zyraf » 01 sty 2007, 3:03

No wiec moze zdecydujmy sie co nazywamy robotyka i automatyka, oraz co chcieli bysmy miec w EdW. Mysle ze wlasnie taka prostrza elektronike zwiazana z robotami, mechanika to raczej niskobudzetowe rozwiazania inne w przypadku kazdego tworcy :razz:

tomaha1
-
Kontakt:

Post autor: tomaha1 » 01 sty 2007, 13:04

Ja byłbym za każdym przejawem tych dziedzin w EdW.

Decado666
-
Kontakt:

Post autor: Decado666 » 01 sty 2007, 19:24

Oprócz tego że zajmuje się teraz pisaniem tego artykułu(mam już jedną stronę tekstu bez schematów wykresów itd.) buduje robota sterowanego z atmega8 i potrzebowałbym maksymalnie dużo informacji o PWM. Wiem że to nieodpowiedni dział ale w odpowiednim zamieściłem już to pytanie.
Mam jeszcze do was prośbę wypowiedzcie co byście najchętniej widzieli w moim artykule.

PS. Artykuł będzie gotowy w połowie tego miesiąca(przynajmniej teoretycznie)

Pozdrawiam Decado666 :twisted: :twisted: :twisted:

kacperek
-

Post autor: kacperek » 19 lis 2007, 21:33

Ponieważ był już poruszony tutaj temat matematyki i wzorów w automatyce to mam pytanie jaką książkę polecacie do nauki matematyki potrzebnej do "zrozumienia" automatyki. W zasadzie można powiedzieć, że chodzi o książkę mającą posłużyć za przypomnienie tego wszystkiego po kilku latach.

Awatar użytkownika
Gutek
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Gutek » 22 lis 2007, 0:14

Funkcje ,Analiza ,Rózniczki , całki , liczby zespolone itp.Tzw wyższa matma.

Awatar użytkownika
robson
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: robson » 22 lis 2007, 13:29

Może spróbuj coś takiego: W.Krysicki, L. Włodarski "Analiza matematyczna w zadaniach" Bardzo często przydaje się na studiach. Oprócz tego warto przejrzeć pobliską bibliotekę i znaleźć coś o różniczkach, całkach, liczbach zespolonych, transformacie Z, Laplace'a, tak jak wspomniał Gutek. Ja osobiście polecam książeczkę Krysickiego i Włodarskiego. :wink:

maxzwp
-

Post autor: maxzwp » 22 lis 2007, 21:39

Tak, Krysicki i Włodarski wymiatają. Ale swoją drogą ciekawe było by przedstawić zagadnienia automatyki bez matmy, na zasadzie user-friendly. Np. dobór nastaw metodą Zieglera-Nicholsa nie zwracając uwagi na fakt z czego to wynika. Problem w tym że nawet wytłumaczenie nazw regulatorów PD, PI i PID może statystycznego czytelnika EdW przerazić. Ale regulacja dwupołożeniowa i histereza jak najbardziej powinny się pojawić w EdW bo jest to temat przystępny i przydatny.

Awatar użytkownika
Sagittarius
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Sagittarius » 23 lis 2007, 10:20

Moim zdaniem pojęcie automatyki jest tak złożone, jak pojęcie elektroniki. Śledzę ten temat od jakiegoś czasu i widzę, że całość automatyki sprowadzona została do nastaw regulatorów PID i typowo matematycznych zagadnień. Ale przecież nikt nie mówił, że ma to być kurs automatyki, typu obliczanie nastaw, przepływu, sprawdzanie, czy ten jest laminarny, czy może turbulentny, nie ma mowy o tym, by obliczyć ciepło wymiany podgrzewacza lub dobrać zawór o odpowiednim Cv (lub Kv). Automatyka nie sprowadza się również do budowy robotów. Zastanówcie się chwilę. Jeśli popatrzeć na posty na tym forum i niektóre opisy układów w EdW, to automatyka już tam jest w pewnym stopniu. Wszelkiego rodzaju układy załączania światła na klatkach schodowych, włączniki zmierzchowe, układy regulacji temperatury, termometry, itd, itp. to jest automatyka. Popatrzmy na ludzi biorących udział w Szkole Konstruktorów. Ilu z ich zna wyższą matematykę? Ilu pomimo braku wiedzy matematycznej potrafi zbudować coś ciekawego i dobrze działającego? Nie trzeba mieć doktoratu z matematyki, nie trzeba całkować w pamięci, by być elektronikiem. To samo dotyczy automatyki. Automatyka w praktyce sprowadza się do wiedzy, jak podłączyć wężyk z powietrzem, by w takich a takich sytuacjach to działało i jakiej średnicy możemy potrzebować. Pozwala podłączyć zawór w taki sposób, by działał, bez względu na to, czy w środku jest uC, czy zwykłe wzmacniacze operacyjne. Automatyka w praktyce pozwala na dobranie odpowiedniego czujnika do odpowiedniej aplikacji (zakres, przyłącze kablowe, przyłącze procesowe oraz metoda pomiarowa). Każdy, kto interesuje się elektroniką, zaczyna od małych rzeczy i drobnymi lub większymi krokami rozwija się, pogłębia wiedzę. Tak samo jest w automatyce. Nie każdy przecież musi wiedzieć, jaki sprzęt stosować w strefach Ex. A regulatory... cóż, wiele obwodów dziś posiada regulatory z autotuningiem, czyli automatyczną regulacją. A jeśli coś zmieni się w procesie, to nawet najlepiej wyregulowany PID może się "rozjechać". Ważne jest wtedy, by powiedzieć, który parametr zmienić, by nieco polepszyć sytuację, a po pewnym czasie praktyk będzie wiedział, co zrobić, gdy coś jest nie tak (i to bez wzorów, bo musi poruszać się drobnymi kroczkami, a do obliczenia nastaw często trzeba wymusić duże wahnięcie w procesie, na co często nie możemy sobie pozwolić). Innym faktem jest to, że... ale już i tak się za bardzo rozpisałem a chciałem tylko wyrazić opinię na ten temat ;-)

Awatar użytkownika
Gutek
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Gutek » 23 lis 2007, 16:15

Polecam jak to już zrobiłem w innym poście te ksiazkę tam nie ma wiele matematyki czysta praktyka i najwazniejsze wzory .Lepszego kondensatu wiedzy o Automie i pokrewnych dziedzinach nie znajdziecie.Jest świetna sam ją mam .
http://www.rea-sj.pl/index.php?id=41&id ... 7141-425-0

Awatar użytkownika
gwozdex
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: gwozdex » 23 lis 2007, 16:39

O ile się nie mylę to książka polecona przez Gutka zawiera kilka błędów. I nie mam tutaj na myśli jakichś "czeskich błędów". Chodzi mi raczej o błędy na schematach. Pamiętam z czasów technikum, że mój nauczyciel polecał ją ze względu na sposób w jaki została napisana, ale zwracał uwagę na liczne błędy. Pozdrawiam.

karol75
-

Post autor: karol75 » 28 lis 2007, 13:34

Myślę, że powinniśmy sobie darować skomplikowane wzory i matematykę wyższą (przynajmniej na początek), przeciętny człowiek na poziomie szkoły średniej niema wielkich szans na zrozumienie tych zagadnień, chyba, że ma na tym punkcie konika lub jest szczególnie zdolny/a. Dodatkowo w ministerstwie edukacji pojawiły się pomysły typu usunięcie różniczek z kursu matematyki w szkole średniej.

Powinno raczej się potraktować zagadnienia automatyki jako proces automatyzacji Np: automatów oświetlenia schodowego, procesów produkcyjnych.

Przydatne na pewno było by dobre omówienie sterowania mikrokrokowego silników krokowych, a tu już jeden krok do sterowania mikroprocesowego/komputerowego.

Awatar użytkownika
Gutek
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Gutek » 29 lis 2007, 23:57

Wiadomo że można wspomnieć o rózniczkach i całkach ale zaznaczyc ich isnienie w automatyce.Mozna je wytłumaczyc bez wzrorów za pomoca modeli hydraulicznych czy elektrycznych np.filtry, zbiorniki z wodą.Mnie uczona ze sygnał stały na wejsciu ukł. całkującego .Wytwarza sygnał liniowo narastający na wyjsciu w nieskończoność.Oczywiście jako model idealny .Sygnał stały (np 5V DC) na wejściu ukł. różniczkującego daje impuls skokowy o krótkim czasie trwania.Rzeczywisty układ bedzie dochodził do zera nie skokowo tylko jak po zjeżdżalni :D.Inaczej mówiąc Jezeli na ukł. całkującym sygnał jest dodatni to na jego wyjsciu sygnał rośnie jeśli zaś ujemny sygnał maleje .Analogicznie na rózniczkującym jeśli sygnał rośnie na wyjściu jest dodatni sygał , jeśli zaś maleje to sygnał jest ujemny.Gdy puscimy na oba układy "I" całkujący oraz "D" różniczkujący sinusa to bedzie ona (sinusoida) przesunięta w fazie odpowiednio o Φ=+90° i Φ=-90°.I tu sie potwierdza powyższy opis.Na tym skonczyc by mozna opis PID w kursie o Postawach Automatyki.Reszta to juz Autmatyka przemysłowa czyli praktyczna :P.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ