Automatyka w EdW?

Jeżeli masz jakieś uwagi dotyczące bieżącego lub archiwalnych numerów "Elektroniki dla wszystkich" lub zauważyłeś błędy czy nieścisłości to jest to odpowiednie miejsce aby o tym napisać.
tomaha1
-
Kontakt:

Automatyka w EdW?

Post autor: tomaha1 » 10 gru 2006, 11:41

Jestem prenumeratorem EdW i kupuję także systematycznie EP. W EP zaistniał dział Automatyka Praktyczna. Zainteresował mnie bardzo ten temat, gdyż prawdopodobnie z tą dziedziną zwiążę swoje studia. Mam prośbę o rozpatrzenie mojej propozycji. Mianowicie czy mógłby powstać na łamach EdW dział poświęcony automatyce i może robotyce?Oczywiście wszystko od podstaw. Myślę, że wiele osób byłoby tym zainteresowanych. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Kulpina
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Kulpina » 10 gru 2006, 11:57

Ciekawy pomysł Zaczynając czytać ten temat myślałem że automatyka w ep wystarczy, ale może rzeczywiście przydałby się takie dział w EdW, tylko żeby nie były to informacje o nowościach tylko artykuły objaśniające i opisy projektów. Szczególnym powodzeniem cieszyłaby się chyba robotyka :)

tomaha1
-
Kontakt:

Post autor: tomaha1 » 10 gru 2006, 12:13

Właśnie, przecież to jeden z najważniejszych rozdziałów elektroniki jeśli nie oddzielna dziedzina.

Awatar użytkownika
Kulpina
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Kulpina » 10 gru 2006, 12:18

Robotyka mi się samemu podoba, ale niestety w EdW nie ma o niej wiele. Był kiedyś artykuł o robocie ale to było przedstawione bardzo niedokładnie , autor chyba nie miał się rozpisywać dokładnie jak zbudowany jest robot tylko pokazać co mniej więcej napotyka się projektując takiego robota. A przydałby się dokładniejszy artykuł. Więc popieram twój pomysł

tomaha1
-
Kontakt:

Post autor: tomaha1 » 10 gru 2006, 12:20

Dziękuję, liczę na poparcie większej ilości czytelników i wdrożenia pomysłu przez szanownych redaktorów :)

Awatar użytkownika
Anax
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Anax » 10 gru 2006, 12:58

Czy ja wiem... Obawiam się, że w końcu ta 'robotyka' sprowadziłaby się do rysunków technicznych, skomplikowanych obliczeń i niepraktycznych zastosowań...
Bardziej przydatne byłoby typowe sterowanie elektroniczne, jakieś piloty na 433 MHz lub proste 'ruchome' urządzenia... :roll:

tomaha1
-
Kontakt:

Post autor: tomaha1 » 10 gru 2006, 14:32

Ale mi chodzi także o automatykę (regulatory itp.). Wszytko od podstaw tak aby każdy pojął w czym rzecz i doszlibyśmy do trudniejszych zagadanień, ale to by był sukces czyż nie? Ten dział nie przeszkadzałby pojawianiu się schematów i opisów urządzeń o których wspomniałeś no nie?

Awatar użytkownika
Anax
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Anax » 11 gru 2006, 18:14

Tylko co rozumiesz pod pojęciem 'podstawy automatyki' ?? Prawo Ohma, serwomechanizmy, rakieta ziemia-beton?? :mrgreen:

GVolt
Użytkownik

Post autor: GVolt » 11 gru 2006, 20:05

Anax weś sobie to przeczytaj :arrow: http://pl.wikipedia.org/wiki/Automatyka

tomaha1
-
Kontakt:

Post autor: tomaha1 » 11 gru 2006, 20:51

Dokładnie :)

tasza
Użytkownik

Post autor: tasza » 12 gru 2006, 12:04

tomaha1 pisze:Ale mi chodzi także o automatykę (regulatory itp.).
Pomysł fajny, tylko jest kilka przysłowiowych "ale..."
Według mnie, aby to miało sens, należy poznać podstawowy aparat matematyczny
którego używa się do opisu układów w automatyce (sterowaniu) - rachunek różniczkowo-całkowy,
przekształcenie Laplace'a, w końcu przekształcenie Z (zakładając finalnie cyfrową implementację regulatora),
choćby podstawy tego wszystkiego...
Popatrz proszę na równanie przetwarzania typowego regulatora PID ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Regulator_PID )
i powiedz mi proszę, jak sprawić, aby ktoś kto to zobaczy w EdW nie spadł z krzesła...
A to tylko zwykłe równanie, do tego dochodzi zagadnienie doboru nastaw, kryteria stabilności, etc, itd...
Taki kurs byłby bardzo super, ale pod warunkiem że wymagana do niego matematyka będzie
przedstawiona w sposób bardzo przystępny i co ważniejsze w taki sposób, aby osoba to czytająca
od razu widziała sens i cel nauki tych w sumie trudnych rzeczy.

Hmm, a może zamejluj do Redakcji i zapytaj oficjalnie, w Poczcie EdW, co o takim pomyśle sądzą...

tasza

Awatar użytkownika
gaweł
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: gaweł » 12 gru 2006, 19:20

tasza pisze:Popatrz proszę na równanie przetwarzania typowego regulatora PID ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Regulator_PID )
i powiedz mi proszę, jak sprawić, aby ktoś kto to zobaczy w EdW nie spadł z krzesła...
Co prawda z krzesła nie spadłem, ale równanko jest super :mrgreen:
:arrow: tomaha1, poważnie, to ... jak zauważyła koleżanka Tasza, to problem jest znaczny a główną przeszkodą jest matematyka (ci co przechodzili równania różnicztowe, przekształcenie Laplace'a i Z to wiedzą...). Być może takie podejście wynika z niewiedzy na temat automatyki. To nie jest tylko proste włącz 'coś' jak zaistnieje 'inne coś'. Procesy sterowania to przetwarzanie jednej informacji analogowej do innej informacji analogowej. W dzisiejszych czasach coraz częściej do tego używa się specjalnych do tego celów procesorów DSP i zamiast przetwarzać sygnał analogowy przetwarza się liczy repezentujące ten sygnal, ale nie zmienia to istoty rzeczy. Nadal mamy w użyciu bardzo zaawansowaną matematykę.
Biorąc pod uwagę, że sporą częścią czytelników EdW jest młodzież, to jakiekolwiek poważne rozpotrywanie tematu może okazać się niezrozumiałe i niestrawne.

Michał17
Użytkownik

Post autor: Michał17 » 13 gru 2006, 14:20

Niezależnie od wszystkich ale, popieram ten pomysł

tomaha1
-
Kontakt:

Post autor: tomaha1 » 13 gru 2006, 19:30

Macie rację, zapomniałem, że nie wszyscy chodzą do technikum tak jak ja. Matma niezbędna niestety. Ale kiedyś może skrobnę do EdW, może Oni będą mieli jakieś rozwiązanie. Pozdrawiam wszystkich.

Awatar użytkownika
brzozi
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: brzozi » 15 gru 2006, 15:51

Nie jest aż tak tragicznie. W zeszłym roku przyszło mi niestety tłumaczyć te przyjemności związane z PID. Ponieważ faktyzcnie matematyka jest śmiertelna, przedstawiłem wzory startowe (kochana matematyka), a potem przykładowe "gotowce" z nich wynikające i pokazałem efekty na symulacji. Udało się wytłumaczyć wpływ konkretnych nastaw na pracę regulatora, nie jest to może dużo ale jeżeli szykujemy kogoś jako użytkownika a nie projektanta to na początek powinno wystarczyć. W sumie było sporo zabawy i na sypulacjach widać wyraźnie że z powietrza nastaw się nie da dobrać :) Co do niestrawności Gaweł ma 100% racji - prowadzi do niestrawności. Z drugiej strony na poziomie technikum inna jest idea uczenia automatyki i zdecydowanie daje po kościach brak matematyki wyższej.

ODPOWIEDZ