Kurs C++ builder dla elektroników - obsługa urządzeń

Jeżeli masz jakieś uwagi dotyczące bieżącego lub archiwalnych numerów "Elektroniki dla wszystkich" lub zauważyłeś błędy czy nieścisłości to jest to odpowiednie miejsce aby o tym napisać.

Czy byłabyś/byłbyś zainteresowany kursem C++ buildera dla elektroników?

Czas głosowania minął 15 paź 2006, 19:33

Tak
26
87%
Nie
4
13%

Liczba głosów: 30

Awatar użytkownika
marcing
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: marcing » 11 paź 2006, 21:04

elektronWielki pisze:czyli będzie kolejny kurs podający informacje, których pełno w necie?
No to proszę - napisz na podstawie tych informacji artykuł... Skoro uważasz, ze łatwo się nauczyć z kilkudziesięciu - czasem sprzecznych - źródeł czegokolwiek, to gratuluję...

Ja kurs poparłem - mimo, że i tak szanse na taki kurs w "EdW" wielkie nie są. Prędzej pojawi się w "EP" - ale wtedy po jakimś czasie będzie do nich dostęp (nawet płatny sms-em)...

Awatar użytkownika
mariusz_edw
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: mariusz_edw » 11 paź 2006, 21:10

elektronWielki pisze:czyli będzie kolejny kurs podający informacje, których pełno w necie? ja jestem przeciw. Wolę po otworzeniu EdW czytać artykuły z ciekawymi projektami na tranzystorach :)
Cóż, każdy ma prawo czytać to, co lubi :)

bluex
-

Post autor: bluex » 12 paź 2006, 12:52

Jestem zdecydowanie za C++ builderem i miło byłoby zobaczyć taki kurs w EDW
(z niecierpliwością czekam na pierwszą lekcję :mrgreen: )

Awatar użytkownika
mariusz256
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: mariusz256 » 13 paź 2006, 19:33

Cześć, ja też się wtrącę, ja popieram taki kurs, może być bardzo przydatny a szczególnie w dzisiejszych czasach gdzie coraz więcej osób zaczyna korzystać z komputerowych sterowników, rejestrów, itp. Przypuśćmy że budujemy coś skomplikowanego, i potrzebny jest do tego koniecznie komputer. Komputer jest już w każdym domu, czyli z tym nie ma problemu, a co z programem?. Wtedy poszukujesz informatyka lub programistę, będziesz musiał mu bardzo szczegółowo opisać działanie tego programu, i później zapłacić. A co jeśli będziesz chciał ulepszyć swoje urządzenie, będziesz musiał też ulepszyć program, i znowu zawracanie głowy. Jeśli ktoś nie chce tego kursu to niech nie zwraca na to uwagi, dajcie innym skorzystać. Uważam ze jest to niezły pomysł, polecam C++ buildera bo słyszałem ze jest niezły.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Brzozza93
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Brzozza93 » 14 paź 2006, 18:20

elektronWielki pisze:Wolę po otworzeniu EdW czytać artykuły z ciekawymi projektami na tranzystorach
A jakie projekty mialyby to być?

Sorry za offtopa :cry: :razz:

Awatar użytkownika
mariusz_edw
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: mariusz_edw » 14 paź 2006, 18:39

Brzozza93 pisze:
elektronWielki pisze:Wolę po otworzeniu EdW czytać artykuły z ciekawymi projektami na tranzystorach
A jakie projekty mialyby to być?

Sorry za offtopa :cry: :razz:
Wbrew pozorom, nawet projekty na tranzystorkach mogą być interesujące, jeśli robią coś konkretnego, a oprawa merytoryczna podana jest po mistrzowsku. Jednak chyba nie o tym chcieliśmy rozmawiać w tym wątku?

Przeglądając ponownie topic:
elektronWielki pisze:czyli będzie kolejny kurs podający informacje, których pełno w necie? ja jestem przeciw. Wolę po otworzeniu EdW czytać artykuły z ciekawymi projektami na tranzystorach :)
Odniosłem wrażenie, że, być może, elektronWielki chciał zasugerować Forumowiczom, że w Internecie brak jest projektów opartych na tranzystorach?

Proponuję jednak, by temat stał się motywem innego wątku, nie wątpię, że równie ciekawego i pożytecznego :)

Awatar użytkownika
Brzozza93
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Brzozza93 » 14 paź 2006, 19:26

A dlaczego akurat na tranzystorach? Pewnie koledze elektronowiWielkiemu chodziło o układy bez procków, tak?

Awatar użytkownika
marcing
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: marcing » 15 paź 2006, 11:50

Brzoza - proszę nie pisać komentarzy tego typu. Jest całkiem nie na temat...

Co do tematu - może się powtórzę, ale popieram kurs. Nawet pomimo tego, że jakichkolwiek odmian C nie "trawię", nie lubię itd.
Chociaż Builder to w zasadzie budowa z gotowych "klocków"...

elektronWielki
Użytkownik

Post autor: elektronWielki » 15 paź 2006, 14:00

marcing pisze:No to proszę - napisz na podstawie tych informacji artykuł... Skoro uważasz, ze łatwo się nauczyć z kilkudziesięciu - czasem sprzecznych - źródeł czegokolwiek, to gratuluję...
wystarczy, że poszukasz informacji w MSDN Microsoftu

[ Dodano: 2006-10-15, 15:05 ]
Brzozza93 pisze:A dlaczego akurat na tranzystorach? Pewnie koledze elektronowiWielkiemu chodziło o układy bez procków, tak?
dokładnie tak :) takie projekty są o niebo ciekawsze od kolejnego sterownika, zegara etc.. opartego na mikrokontrlolerze.

Awatar użytkownika
mariusz_edw
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: mariusz_edw » 15 paź 2006, 14:37

elektronWielki pisze:
Brzozza93 pisze:A dlaczego akurat na tranzystorach? Pewnie koledze elektronowiWielkiemu chodziło o układy bez procków, tak?
dokładnie tak :) takie projekty są o niebo ciekawsze od kolejnego sterownika, zegara etc.. opartego na mikrokontrlolerze.
Szanuję Twoje zdanie i upodobania, mam nadzieję, że i Ty uszanujesz moje.

Kłótnie o to, co jest ważniejsze - technika analogowa czy mikrokontrolery, uważam za szczeniackie, i niepoważne, bo obie dziedziny wzajemnie się uzupełniają, i obie są równie ważne. Rolą i wyłączną sprawą Czytelnika jest wybranie i przeczytanie interesujących go materiałów, zgodnie z jego osobistymi i indywidualnymi zainteresowaniami.

"Wtranżalanie" się w czyjeś wątki, tylko dlatego, że poruszył temat programowania i mikrokontrolerów, uważam (poza tym, że są nie na temat) za niepoważne. Jeżeli już jakiś użytkownik koniecznie chce rozprawiać na temat wyższości jajka nad kurą, a potrafi wykrzesać z siebie odrobinę klasy, zakłada nowy wątek, nie wadząc nikomu.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam, ale jeśli już, to do właściwego meritum sprawy.

Awatar użytkownika
marcing
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: marcing » 15 paź 2006, 15:56

mariusz_edw pisze:"Wtranżalanie" się w czyjeś wątki, tylko dlatego, że poruszył temat programowania i mikrokontrolerów, uważam (poza tym, że są nie na temat) za niepoważne. Jeżeli już jakiś użytkownik koniecznie chce rozprawiać na temat wyższości jajka nad kurą, a potrafi wykrzesać z siebie odrobinę klasy, zakłada nowy wątek, nie wadząc nikomu.
I nie stosowanie się do powyższego będzie grozić ostrzeżeniem - koniec z pisaniem nie na temat. I tak "pozwoliłem" na za dużo... (sobie też)

elektronWielki
Użytkownik

Post autor: elektronWielki » 15 paź 2006, 22:03

mariusz_edw no cóż, bardzo mi przykro, że w mojej skromnej wypowiedzi widzsz atak i jak to ładnie nazwałeś "wtranżalanie" się do twojego wątku. Przykro mi również, że uważasz mnie za kolejnego użytkownika tego forum, który próbuje wykazac wyższośc jednej z dziedzin elektroniki. Sam wykonałem mnóstwo urządzeń na mikrokontrolerach, mimo to uważam, że najciekawsze układy są na tranzystorach ponieważ w nich widac całe piękno elektroniki.
Może mam mylne pojęcie o tym forum i do końca nie rozumiem jego funkcji, ale w ten sposób chcę wyrazic swoją opinię na temat kursu programowania jaki miałby się pojawic w EdW, której jestem czytelnikiem od bardzo bardzo dawna.

Kurs programowania PC dla elektroników moim zdaniem nie miałby sensu w EdW. Nie chce po otworzeniu mojego ulubionego czasopisma widziec kilku stron zawalonych kodami, funkcjami, listingami dotyczącymi tworzenia kontrolek dla windowsa albo opisami funkcji API. Windows XP to nie DOS i nie można po prostu zmienic wartości rejestru 378h żeby zapalic diode na porcie LPT. Do tego potrzebna jest wiedza na temat funkcji API, pisania sterowników. A przecież szkoda miejsca w EdW zeby opisywac jak sie korzysta z biblioteki .dll w C builderze albo Delphi, piszą o tym w wielu książkach i czasopismach komputerowych.
Krótko ujmując: tematyka, którą poruszalby taki kurs jest zbyt szeroka, żeby wszystko mozna bylo przedstawic w paru artykułach, pojawiłby się nudny, zajmujący wiele stron kurs z opisami co to jest zmienna, co to jest obiekt, co to jest funkcja api, albo opisy kontrolek sterujących USB, RS232 albo LPT. Tego jest dużo w internecie i naprawde nie trzeba dużo wysiłku, żeby tego dowiedziec sie na wlasna ręke.

Awatar użytkownika
mariusz_edw
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: mariusz_edw » 16 paź 2006, 9:28

elektronWielki pisze:Przykro mi również, że uważasz mnie za kolejnego użytkownika tego forum, który próbuje wykazac wyższośc jednej z dziedzin elektroniki. Sam wykonałem mnóstwo urządzeń na mikrokontrolerach, mimo to uważam, że najciekawsze układy są na tranzystorach ponieważ w nich widac całe piękno elektroniki.
Wbrew pozorom, mój post nie dotyczył subiektywnego dla Ciebie "piękna elektroniki", a Twoje wypowiedzi w tym kierunku są ewidentnie nie na temat. Ochłoń trochę, i załóż sobie odpowiedni wątek. Na przykład "Lubię tranzystory", "Lubię mikrokontrolery", albo "Propozycja ramówki dla EDW". Nie narzucaj własnej woli, podpartej osobistymi (subiektywnymi) upodobaniami. Uszanuj wolę innych Czytelników, również tych zainteresowanych mikrokontrolerami. Nie wypowiadaj się w imieniu wszystkich, na temat tego co jest "be", a co jest "cacy". Wybierz z pisma EDW interesujące Cię materiały, i podobną szansę wyboru pozostaw szerszemu gronu Czytelników. Każdy ma prawo wybierać i czytać to, co lubi.
elektronWielki pisze:Może mam mylne pojęcie o tym forum i do końca nie rozumiem jego funkcji, ale w ten sposób chcę wyrazic swoją opinię na temat kursu programowania jaki miałby się pojawic w EdW, której jestem czytelnikiem od bardzo bardzo dawna.
Do wyrażenia opini na temat kursu ma służyć ankieta. Masz prawo opowiedzieć się "za", lub "przeciw". Masz również prawo napisać dlaczego uważasz tak, a nie inaczej. Do tej pory nic nie wskazywało na to, abyś to czynił. Zamiast tego napisałeś twierdzenie, a "zapominając" zaznaczyć że jest to wyłącznie Twoje indywidualne i subiektywne przekonanie (np. "dla mnie ciekawsze są"), popełniłeś planowaną, lub nieświadomą prowokację ("dokładnie tak :) takie projekty są o niebo ciekawsze od kolejnego sterownika, zegara etc.. opartego na mikrokontrlolerze.").

Wiedz, że takie posunięcia, nie wnosząc niczego dobrego, powodują rozpad głównego wątku tematu, zniechęcając innych Użytkowników do wypowiedzi, lub prowokując ich do wypowiedzi nie na temat. Takie zachowania podejmowane są często celowo i świadomie, i wtedy nazywa się je mianem trollingu, który jest złamaniem jednej z podstawowych zasad netykiety.

Podobne zachowania mogą też świadczyć o kompleksach autora wypowiedzi, który, (w formie odruchowego buntu?) woli negatywnie wypowiedzieć się o czymś, czego nie potrafi, niż skorzystać z otrzymanego daru, w postaci możliwości zgłębienia czegoś nowego (czego, notabene, nikt mu robić nie każe).
elektronWielki pisze:Kurs programowania PC dla elektroników moim zdaniem nie miałby sensu w EdW. Nie chce po otworzeniu mojego ulubionego czasopisma widziec kilku stron zawalonych kodami, funkcjami, listingami dotyczącymi tworzenia kontrolek dla windowsa albo opisami funkcji API. Windows XP to nie DOS i nie można po prostu zmienic wartości rejestru 378h żeby zapalic diode na porcie LPT. Do tego potrzebna jest wiedza na temat funkcji API, pisania sterowników. A przecież szkoda miejsca w EdW zeby opisywac jak sie korzysta z biblioteki .dll w C builderze albo Delphi, piszą o tym w wielu książkach i czasopismach komputerowych.
Szanuję Twoje zdanie, co jednak nie oznacza, że się z nim zgadzam. Widzę jednak pozytywną zmianę w tym co piszesz, zniknęła bowiem prowokacja w stylu mikrokontrolery są "be" a tranzystory są "cacy", a pojawiły się racjonalne argumenty dotyczące tematu. Oby tak dalej.
elektronWielki pisze:Krótko ujmując: tematyka, którą poruszalby taki kurs jest zbyt szeroka, żeby wszystko mozna bylo przedstawic w paru artykułach, pojawiłby się nudny, zajmujący wiele stron kurs z opisami co to jest zmienna, co to jest obiekt, co to jest funkcja api, albo opisy kontrolek sterujących USB, RS232 albo LPT. Tego jest dużo w internecie i naprawde nie trzeba dużo wysiłku, żeby tego dowiedziec sie na wlasna ręke.
No. I teraz jest bardzo ładnie. Nareszcie mam się do czego odnieść. Ba! Zaczynam nawet odnajdować w tym co piszesz, wspólne odczucia, i Twoje cenne spostrzeżenia! Po chwili głębszego zastanowienia się, podzielę się teraz własnymi wnioskami:

- Wydaje mi się, że kurs wcale nie musi być ciągnącym się ślimakiem. Wystarczą jedna lub dwie strony na miesiąc, na których można zamieścić bardzo zwięzłe treści, m. in. te, o których wspomniano powyżej.

- Osobiście, zamiast typowego kursu, proponuję szereg zwięzłych tutoriali, w których autor opisuje każdy swój krok, wyjaśniając dlaczego postąpił tak, a nie inaczej.

- Zapewne istnieje taka możliwość, aby wszelkie listingi, jak i pełne projekty źródłowe, zamieścić w Elportalu, chociażby w ramach inicjatywy "Nasze strony".

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do dalszej, merytorycznie poprawnej, dyskusji na poziomie.

Awatar użytkownika
kris74
Użytkownik

Post autor: kris74 » 16 paź 2006, 10:08

To ja też dorzucę swoje trzy grosze. A może by tak taki kurs zamieścić w takim dodatku jakim był np. układy audio? Odzielna jednorazowa gazetka w której byłby cały kurs? Po co to męczyć całymi miesiącami? To chyba miałoby większy sens.

elektronWielki
Użytkownik

Post autor: elektronWielki » 16 paź 2006, 11:39

marcing pisze:No to proszę - napisz na podstawie tych informacji artykuł... Skoro uważasz, ze łatwo się nauczyć z kilkudziesięciu - czasem sprzecznych - źródeł czegokolwiek, to gratuluję...
tego dokonała Natasza Biecek : https://elportal.pl/index.php?module=Co ... y&ceid=150

teraz będzie nie na temat ponieważ chce coś wyjaśnic:

mariusz_edw wyluzuj trochę, zarzucasz mi pisanie nie na temat a sam prezentujesz jakieś analizy pseudopsychologiczne na mój temat. Nie znasz mnie, nie wiesz kim jestem a próbujesz ubrac mnie w jakieś kompleksy i szufladkujesz mnie jako buntownika elektronicznego i prowokatora kłótni.

Poczułem się urażony twoimi zarzutami wobec mnie i prosze moderatora o interwencję.

Twoja postawa i patrzenie na innych z góry źle świadczy o tobie, ponieważ po przeczytaniu całego postu odnoszę wrażenie, że to ty masz jakieś kompleksy.. Jeśli dwa moje posty spowodowały w tobie taką lawinę złości, agresji i poważnych zarzutów to z tobą jest źle, przemyśl to i zastanów się nad swoim postępowaniem, bo przeciez sam przyznałeś ze piszę na temat.

ODPOWIEDZ