Kurs C++ builder dla elektroników - obsługa urządzeń

Jeżeli masz jakieś uwagi dotyczące bieżącego lub archiwalnych numerów "Elektroniki dla wszystkich" lub zauważyłeś błędy czy nieścisłości to jest to odpowiednie miejsce aby o tym napisać.

Czy byłabyś/byłbyś zainteresowany kursem C++ buildera dla elektroników?

Czas głosowania minął 15 paź 2006, 19:33

Tak
26
87%
Nie
4
13%

Liczba głosów: 30

Awatar użytkownika
end
Administrator

Post autor: end » 16 paź 2006, 12:14

Panowie... Jeśli macie sobie coś do powiedzenia, to kontaktujcie się na PW po co robicie bajzel na forum?
Zobaczę jeszcze jeden post nie w temacie i ten który pierwszy napisze nie na temat dostaje ostrzeżenie i nie intreseuje mnie to czy będziecie na mnie źli o to czy nie wiem co.

Awatar użytkownika
mariusz_edw
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: mariusz_edw » 16 paź 2006, 17:14

kris74 pisze:To ja też dorzucę swoje trzy grosze. A może by tak taki kurs zamieścić w takim dodatku jakim był np. układy audio? Odzielna jednorazowa gazetka w której byłby cały kurs? Po co to męczyć całymi miesiącami? To chyba miałoby większy sens.
Propozycja osobnego wydania jest dosyć ciekawa, aczkolwiek, z tego, co mi wiadomo, wydania specjalne EDW były zbiorczą publikacją wyselekcjonowanych tematycznie materiałów, które opublikowano we wcześniejszych numarach pisma. Także trudno jest mi powiedzieć, czy od strony technicznej byłoby to możliwe.

Generalnie jednak propozycję uważam za ciekawą.

Andrzej_:-)
-

Post autor: Andrzej_:-) » 03 lis 2006, 22:54

w obecnych czasach umiejętność pisania programów na PC i to jeszcze dla elektroników to rzecz niezbędna!

pod pomysłem opublikowania na łamach Edw takiego kursu podpisuje się obiema rękami :wink:

i jestem za C++ builderem

pozdrawiam:)

Awatar użytkownika
seweryn
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: seweryn » 04 lis 2006, 7:57

Tak C++ bullider to niezwykłe narzędzie pozwalające stworzyć różnorodne programy i to komunikujące się z naszym układem w łatwy i bardzo szybki sposób!

Też bym chciał aby taki kurs się ukazał w edw.

Awatar użytkownika
Aro
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Aro » 04 lis 2006, 11:03

Jestem za. W c++ można tworzyc rozbudowane programy (w przeciwieństwie do asemblera) i możliwośc komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi daje szerokie zastosowania. Szczególnie chodzi o możliwośc współpracy z windowsem w prosty sposób.
Program w asemblerze pracujący w windows = wiecznośc pisania + nuda + zepsucie klawiatury , a w c++ = 5minut + relaks i zadowolenie.

gsmok
-
Kontakt:

Post autor: gsmok » 13 lis 2006, 16:03

Witam
Chciałbym przyłączyć się do głosów za przeprowadzeniem takiego kursu.
C++ Builder to naprawdę doskonałe narzędzie. Jest jeden problem, który być może był tutaj poruszony i go nie doczytałem. W "windowsach" od NT włącznie użytkownik tzw. "normalny" nie ma dotępu do portów z poziomu popularnych środowisk programistycznych - C++Builder chyba został nawet pozbawiony typowych finkcji inport, outport itp. W aplikacjach, w których ważny jest czas w jakim odbywa się sterowanie urządzeń zewnętrznych jest to nadzwyczaj kłopotliwe, trzeba pisać własne drivery a tego chyba C++ Builder nie umożliwia (Delphi itp. narzędzia zresztę też nie). Trzeba korzystać ze specjalnych SDK np. Microsoftu. Być może się mylę, jeśli nie to prosiłbym o uwzględnienie tego faktu w treści kursu.

Awatar użytkownika
seweryn
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: seweryn » 14 lis 2006, 12:55

Awatar użytkownika
gwozdex
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: gwozdex » 15 lis 2006, 21:35

Witam wszystkich!
Zdecydowanie popieram pomysł aby na łamach EdW powstał taki kurs. Wydaje mi się, że rzeczą drugorzędną jest czy dotyczyłby C++ czy DELPHI jednak trudno nie zgodzić sie z:
mariusz_edw pisze:Ja polecam Borland C++ Builder, ze względu na pewien standard programistyczny, popularność środowiska, kompilatora i języka, oraz generowanie maksymalnie optymalnego kodu wynikowego, co jest cechą kompilatorów języka C.
Ostatecznie więc podpisuję sie pod C++ Builder

Passage
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Passage » 19 lis 2006, 2:03

Jestem za kursem, ale nie na łamach EdW. Od tego są książki, i chyba nie warto powielać materiałów szereko dostępnych również w internecie. W sumie każdy z nas, kto programuje mikroprocesory zna - słabiej lub lepiej - jakiś język programowania, najczęściej jest to c. Co prawda, c to nie c++, ale zrozumienie obiektowości, to w tym przypadku jedynie kwestia przeczytania jednej lub kilku książek poświęconej tej dziedzinie, oraz przerobieniu kilku przykładów, najczęściej zawartych w tych książkach.
Jestem natomiast zwolennikiem opracowania "biblioteki dla elektronika", czyli biblioteki umożliwiającej komuniakcję poprzez standardowe porty wejścia/wyjścia oraz implementację kilku popularnych protokołów komuniakcyjnych (np i2c, 1wire). Kurs natomiast miałby na celu przedstawienie tej biblioteki, czyli zawartch w niej poszczególnych funkcji oraz przykładowych programów.

roman21
Użytkownik

Post autor: roman21 » 19 lis 2006, 3:15

Książki to następny z wielu wydatków.Internet na pewno jej nie zastąpi(i nie powinien), ale na internecie się opieramy,jest naszą encyklopedią,byłoby dobrze gdyby ten temat ktoś poprowadził i w dość prosty sposób wyjaśnił różnicejakie zachodzą między różnicami jakie zachodzą między jezykami programowania

Awatar użytkownika
mariusz_edw
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: mariusz_edw » 19 lis 2006, 15:09

O ile zdaję sobie sprawę i rozumiem ograniczoną pojemność stronicową pisma EDW, o tyle Elportal i "Nasze strony" stanowią niezwykłe pole do popisu dla autorskich pomysłów. Kurs na łamach Elportalu - dlaczego nie?

Pojawia się jedynie pewien subtelny dylemat finansowy - ten, kto publikuje na łamach EDW otrzymuje pieniążki za wykonaną pracę, zaś osoba tworząca on-line może liczyć, co najwyżej, na spopularyzowanie swojej osoby i satysfakcję. To bardzo wiele, i szansa dla młodych zdolnych, jednak nie koniecznie dla kogoś, kto pracuje na pełnym etacie, i na kolejny wolontariat nie może już sobie pozwolić.

Tym niemniej, uważam, że umiejętność sprawnego tworzenia aplikacji dla uznanych i domnujących systemów operacyjnych jest dla współczesnego elektronika absolutną podstawą i koniecznością. Dlatego uważam, że takich umiejętności powinno się nauczać, jeżeli prawdziwie zależy nam na popularyzacji elektroniki wśród młodych, również wśród tych początkujących.

Ku mojemu zaskoczeniu, założony przeze mnie temat, w przeciwieństwie do wielu zapomnianych, wciąż wzbudza wielkie zainteresowanie. Dla mnie jest to wyraźny znak, że istnieje taka potrzeba by zastanowić się co tu zrobić, by ostatecznie, pomimo wielu trudności i ograniczeń, dało się pójść w tym kierunku.

Awatar użytkownika
gwozdex
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: gwozdex » 19 lis 2006, 20:49

Passage pisze:Jestem za kursem, ale nie na łamach EdW. Od tego są książki, i chyba nie warto powielać materiałów szereko dostępnych również w internecie.
To prawda. Nasuwa mi się jednak taka sugestia: przecież można kupić książki na temat programowania mikroprocesorów w języku C- mimo to Redakcja EdW wydała zgodę na prowadzenie kursu- prowadzonego przez p. Radosław Koppel- o tej tematyce i z tego co się orientuje cieszy się on dużym powodzeniem. Dlaczego?? A no dlatego ze jest prowadzony rzetelnie przez prawdziwego praktyka.
Dlatego jesli znajdzie sie ktoś kto w wyżej wymieniony sposób poprowadzi C++ buildera zorientowanego na elektroników to bedzie to elektronik (nie informatyk) pracujący w/dla EdW. Jeszcze raz POPIERAM!!!!!!!

Super Gad
-
Kontakt:

Post autor: Super Gad » 19 lis 2006, 21:34

Podpisuje się pod postem kolegi powyżej. Informatyk skupiałby się tylko i wyłącznie na programie, a elektronik stara się połączyć dwa w jedno. I to my elektronicy wiemy czego chcemy. Pozdrawiam Super Gad :mrgreen:

zyraf
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: zyraf » 19 lis 2006, 21:43

Wydaje mi sie ze troche przesadzacie... Ile osob na tym forum regularnie buduje jakies urzadzenia sterowane przez komputer? Wg mnie robienie calego kursu programowania (ktory zaczynajac od instalacji oprogramowania, niestety w tym przypadku tylko dla jednego systemu, przez faktyczna nauke programowania i konczac na metodach komunikacji ze sprzetem zajmie troche stron) jest bez sensu, powstanie sporo 'niesamowitych' projektow sterownikow czegokolwiek ktorych autorzy beda liczyc na publikacje ich 'niesamowitego' projektu i czesc z nich bedzie opublikowana mimo ze wystarczyla by im mala stronka, opisujaca glownie obsluge programu (byc moze i bez kodu zrodlowego) i kawaleczka elektroniki. Ludzie bioracy sie za powazniejsze projekty zazwyczaj poradza sobie ze zrobieniem softu do nich, w mikroprocesorowych ukladach dosyc latwo zrobic komunikacje szeregowa, a do obslugi zastosowac jakikolwiek program-terminal lub cos napisanego specjalnie do tego. Moze lepiej byloby zrobic jakis artykul poswiecony mozliwym sposobom komunikacji z urzadzeniami? Bylo cos kiedys o wykozystaniu portu szeregowego i rownoleglego, opisane byly dostepne wejscia/wyjscia i przyklady w basicu. Jesli ktos chce, nauczy sie programowac w jezyku w ktorym bedzie chcial, interface zrobi tez tak jak bedzie chcial.
Nie widze duzo portow ktore latwo bedzie obslugiwac, a programowanie sterownikow do urzadzen na USB (i tez z drugiej strony, w urzadzeniu) wydaje mi sie na tyle skomplikowane ze nie bedzie osiagalne 'dla wszystkich'.
Nie widzialem narazie polskiej ksiazki dotyczacej programowania procesorow AVR w jezyku C, moze stad taki kurs w EdW (tak jak i kurs Bascom'a, dla coraz popularniejszych mikrokontrolerow, ktore zrobione sa wlasnie do sterowania roznych rzeczy)
Krocej mowiac, jestem na nie :mrgreen:

Awatar użytkownika
mariusz_edw
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: mariusz_edw » 19 lis 2006, 23:04

zyraf pisze:Ile osob na tym forum regularnie buduje jakies urzadzenia sterowane przez komputer? Wg mnie robienie calego kursu programowania (ktory zaczynajac od instalacji oprogramowania, niestety w tym przypadku tylko dla jednego systemu, przez faktyczna nauke programowania i konczac na metodach komunikacji ze sprzetem zajmie troche stron) jest bez sensu
Nie wiem, ilu Forumowiczów buduje wspomniane urządzenia, jeśli zaś chodzi o Czytelników EDW, to przypuszczam, że jest ich całkiem sporo (przynajmniej tych zainteresowanych tematem, i tych, którzy chcieli by zacząć takie urządzenia budować). Bez wątpienia sporo jest osób, które, bazując na prasie wydawnictwa AVT, nauczyło się wykorzystywać w swych projektach mikrokontrolery, a od prostych urządzeń opartych na mikrokontrolerach, do potrzeby ich obsługi za pomocą zewnętrznej maszyny droga jest niedaleka. Generalnie nie widzę powodów, dla których problemowi nie byłoby warto poświęcić więcej czasu, a przytoczone argumenty oponentów tematu bynajmniej nie przekonują mnie.

Podobne też wydają się być nastroje Użytkowników forum, którzy w większości (przynajmniej liczebnej) wyrażają zdecydowane zainteresowanie tematem, i którym się wcale nie dziwię. Cały czas myślę nad Elportalem - być może warto byłoby, rzeczywiście, zamiast typowego, papierowego "kursu" utworzyć bazę On Line projektów Open Source wzbogaconych o precyzyjne tutoriale, w których autorzy krok po kroku opisują proces tworzenia aplikacji?

Uchylę Wam rąbka tajemnicy, że drzemie we mnie pewna pokusa. Otóż przygotowuję dla EP rozbudowany system nadzoru i sterowania. Sprzęt czeka od dawna już zbudowany. Od strony sprzętowej centrala jest gotowa, jednak olbrzymie możliwości wykorzystania / dedykacji poszczególnych, licznych elementów systemu, zależne głównie od pomysłowości i fantazji autora, powodują, że ukończenie cyklu - stworzenie odpowiednio funkcjonalnej wersji firmware i oprogramowania sterującego oraz publikacja przeciągają się, a, dodatkowo, pełnoetatowa i satysfakcjonująca mnie praca zawodowa sprawiła, że praca nad systemem chwilowo utknęła w martwym punkcie. Jednak, prędzej czy później, ten duży projekt zostanie sfinalizowany.

Cały system zarządzany będzie oczywiście z poziomu rozbudowanej aplikacji, gdyż tylko takowa zapewni przejrzystą kontrolę nad konfiguracją i nadzorem procesów zachodzących w systemie. Wracając do towarzyszącej mi pokusy, myślę, że będzie to świetna okazja by sprostać spodziewanym i potwierdzonym na forum potrzebom Czytelników, a tutorial tworzenia aplikacji sterującej w C++ Builder stanie się działem cyklu artykułów. Zakładam, że nie zmieszczę się z tematem w ramach kilku, czy kilkunastu papierowych odcinków w EP, dlatego zachodzi duże prawdopodobieństwo, że wspomniany tutorial budowania aplikacji udostępnię online.

ODPOWIEDZ