kurs C w EdW

Jeżeli masz jakieś uwagi dotyczące bieżącego lub archiwalnych numerów "Elektroniki dla wszystkich" lub zauważyłeś błędy czy nieścisłości to jest to odpowiednie miejsce aby o tym napisać.
ODPOWIEDZ
Kapitan_Rzbik
-

kurs C w EdW

Post autor: Kapitan_Rzbik » 07 maja 2006, 11:31

dlaczego w kursie C publikowanym na lamach EdW Autor używa terminu inicjacja zamiast inicjalizacja ?

..inicjacja UART.. , ..inicjacja LCD..,

nie robilbym wielkiego problemu ale ten kurs czyta pewnie masa mlodych elektronikow, ktorzy teraz beda uzywac slowa inicjacja dla opisania procesu ustawienia wartosci poczatkowych albo przygotowania interfejsu, a powinno sie uzywac terminu inicjalizacja.

Awatar użytkownika
c4r0
Moderator
Kontakt:

Re: kurs C w EdW

Post autor: c4r0 » 07 maja 2006, 12:07

Marta Bartnicka z działu tłumaczeń w IBM Polska w CHIP 3/2006 napisała (taka ramka żółta na końcu, w każdym numerze jest), że 'inicjalizacja' nie jest poprawnym językowo słowem. Poprawnie jest 'inicjacja' :idea: 'inicjalizacja' to błędne tłumaczenie z ang. 'initialization'.
Więc Autor pisze poprawnie choć dziwnie to wygląda.

Awatar użytkownika
Koppel
Użytkownik

Post autor: Koppel » 07 maja 2006, 15:26

Kapitan_Rzbik pisze:dlaczego w kursie C publikowanym na lamach EdW Autor używa terminu inicjacja zamiast inicjalizacja ?
Nigdy mi to nie przyszło do głowy
c4r0 pisze:Więc Autor pisze poprawnie choć dziwnie to wygląda.
Studiuję elektronikę. Mamy z tej okazji trochę przedmiotów związanych z programowaniem... Chyba się przyzwyczaiłem, ponieważ dla mnie "inicjacja" nie brzmi dziwnie :P

A szczerze - przyznam, że temat mnie zaskoczył. Nie spotkałem się jeszcze z określeniem "inicjalizacja". Natychmiast sprawdziłem - OpenOffice podkreśla je na czerwono.

:arrow: c4r0
Dzięki za profesjonalne wyjaśnienie.

Kapitan_Rzbik
-

Post autor: Kapitan_Rzbik » 07 maja 2006, 17:35

Koppel pisze:Nie spotkałem się jeszcze z określeniem "inicjalizacja".
nie żartuj...

Nie powinienes traktowac slownika OpenOffice jako alfe i omege, ten program jest w ciaglym rozwoju i fakt ze nie zawiera tego slowa wcale nie swiadczy o tym, ze ono nie istnieje.

Zajrzyj tutaj:

http://wms.mat.agh.edu.pl/~wojda/Prog_l ... ode34.html
http://rainbow.mimuw.edu.pl/SO/Linux/Te ... toini.html

to tylko losowo wybrane przyklady a jest ich mnostwo. Studiuje informatyke i na I roku czesto ktos uzyl slowa inicjacja zamiast inicjalizacja. Wówczas wykladowca czy prowadzacy laborki od razu zwracali uwage na brak poprawnosci w przypadku uzycia slowa inicjacja. Przyjelo sie ze jest inicjalizacja i juz.

Awatar użytkownika
Koppel
Użytkownik

Post autor: Koppel » 07 maja 2006, 18:13

Kapitan_Rzbik pisze:nie żartuj...
Temat traktuję jak najbardziej poważnie - możliwość wystąpienia w tekscie jakiegoś podstawowego błędu to nic przyjemnego ale ważne jest aby sprawę rozwiązać.

Na prawdę nie słyszałem określenia "inicjalizacja".

Troszkę poszperałem w sieci i znalazłem takie coś:
http://www.piotr.kresak.pl/konwen222.htm - zobacz punkt 8.35, na samym końcu.

Kapitan_Rzbik
-

Post autor: Kapitan_Rzbik » 08 maja 2006, 1:28

Koppel pisze:Temat traktuję jak najbardziej poważnie - możliwość wystąpienia w tekscie jakiegoś podstawowego błędu to nic przyjemnego ale ważne jest aby sprawę rozwiązać.
Moze napisze jaka ja osobiscie widze roznice pomiedzy slowem inicjacja oraz inicjalizacja i choc to nie bedzie absolutnym wyznacznikiem slusznosci mojej uwagi, to chce zebys mial na uwadze, ze naczytalem sie w swoim zyciu sporo literatury technicznej i stad wzial sie moj nawyk stosowania tych dwoch slow jako terminow o podobnym, ale roznym znaczeniu.

Inicjacja to moment przejscia pewnego obiektu z jednego stanu w drugi, cos jak wtajemniczenie. Inicjalizacja natomiast to proces mogacy miec wiele krokow, ktore zapoczatkuja nowy stan pewnego obiektu.

Inicjalizacja zatem jest bardziej precyzyjna, natomiast inicjacja to pojecie zbyt "rozmyte" jak na potrzeby techniki.

Z formalnego punktu widzenia inicjalizacja chyba w ogole nie wystepuje w jezyku polskim bo nie moglem go znalezc w zadnym slowniku. Ale zasady jezyka polskiego tworza jezykoznawcy prawdopodobnie nie czujacy potrzeby wprowadzania tego terminu.

To słowo jednak żyje i ma swoją ścisle okreslona funkcje w jezyku elektronikow oraz informatykow. I wiem na pewno ze nie jestem jedyna osoba, ktora tak uwaza.

Awatar użytkownika
Koppel
Użytkownik

Post autor: Koppel » 08 maja 2006, 17:33

Kapitan_Rzbik pisze:chce zebys mial na uwadze, ze naczytalem sie w swoim zyciu sporo literatury technicznej
W porządku, sprawa słownictwa jest tu o tyle krytyczna, że ja mało literatury technicznej czytam w języku polskim. Zniechęciłem się ostatecznie gdy do nas książka o OpenGL dotarła po 6 latach od wydania...
Kapitan_Rzbik pisze:Moze napisze jaka ja osobiscie widze roznice pomiedzy slowem inicjacja oraz inicjalizacj
Cenię sobie Twoją uwagę. Jednak, ponieważ od chwili gdy temat został poruszony, znajduje informacje, że "inicjalizacja" nie jest prawidłowym słowem i należy stosować zamiast tego słowo "inicjacja" będę trzymał się aktualnej wersji.
Zrozum, że nie mogę z racji jednego głosu wprowadzać zmian, jeśli ponadto wszystko wskazuje na to, że chociaż proponowane słowo jest w powszechnym użyciu, nie jest słowem prawidłowym.

Postaram się natomiast zebrać informacje na ten temat i umieścić je w materiałach dodatkowych na stronie www.

atelszewski
Użytkownik

Post autor: atelszewski » 25 maja 2006, 17:09

inicjacja
inicjalizacja

ja wlasciwie tez uzywam inicjalizacji, tylko moj ojciec kiedys patrzac na moj program zapytal sie skad wzialem takie slowo:)

Passage
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: Passage » 07 cze 2006, 11:20

W prawie każdej książce technicznej na końcu jest tzw. Indeks. Sprawdziłem w 4 pierwszych lepszych książkach ("Symfonia C++" J. Grębosz, "Thinking in C++" Bruce Eckel, "Delphi" S. Williams & S. Walmsley, "Podstawy MS .NET" D. S. Platt) i wszedzie występuje wersja Inicjalizacja. Chyba coś w tym jest?
Podobny temat -> Inicjacja vs Inicjalizacja

Jarus
-

Post autor: Jarus » 28 sie 2006, 16:35

Rada Języka Polskiego już nad tym debatowała. Wniosek można przeczytać na samym dole strony: http://www.rjp.pl/?mod=oip&type=inne&id=491&letter=

Jeśli chodzi o programowanie, to wolę rozdzielać te dwa pojęcia, a zmienne inicjalizować.

ODPOWIEDZ