EdW 1/2006 - Płytka testowa kursu AVR-GCC

Jeżeli masz jakieś uwagi dotyczące bieżącego lub archiwalnych numerów "Elektroniki dla wszystkich" lub zauważyłeś błędy czy nieścisłości to jest to odpowiednie miejsce aby o tym napisać.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Koppel
Użytkownik

Post autor: Koppel » 06 gru 2005, 8:17

ivanek_89 pisze: (...) ten grudniowy to zniechęcił :wink: , ale damy rade :mrgreen: .
:| Na pewno nie był to łatwy odcinek. Przyszło mi w nim w jednej części omówić nagle zupełnie inne podejście do programowania. Takie przejście może nie jest łatwe. ale zapewniam, że jest to kwestia "załapania". W styczniu będzie troszkę luźniej - skupiamy się na nowej płytce. W następnych częściach zagadnienia dzielenia programu będą dalej rozwijane... Tylko, że teraz nieco wolniej. Proszę więc się nie zniechęcać a w razie potrzeby powrócić do numeru grudniowego gdy wszystko stanie się jasne.
daniel93 pisze: Pytanie za 100pkt ile by zostało z płytki testowej jeśli bym godzinami szukał jednej literówki ???
Popełniłem jakąś literówkę?
daniel93 pisze: A może założyćjakiś temacik na forum i początykujący by się pytali a doświadczeni odpowiadali ???
Forum właśnie na tej zasadzie działa. Jeśli będziesz miał taką potrzebę - zakładaj odpowiedni temat (najpierw jednak skorzystaj z możliwości szukania - aby się nie powtarzać oraz sprawdź przynajmniej google - aby nie zadawać pytania na które odpowiedź łatwo znaleźć). Gdy pojawi się jakieś pytanie - możesz, na przykład, od razu założyć temat o BASCOMIE dla początkujących ogólnie.

daniel93
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: daniel93 » 06 gru 2005, 14:56

Nie, nie było żadnej literówki.
Tylko w gcc rożnica w dużej i małej literze jest nie wielka.
Ale od czego zacząć od bascoma czy c ???

cyber
-

Post autor: cyber » 07 gru 2005, 10:49

Od... asemblera. Takie jest moje zdanie. Ale jesli wybierasz miedzy C, a bascomem to zdecydowanie C. Bascom wg mnie paradoksalnie powinien być poznawany jako ostatni, jako ciekawostka. Jesli zaczniesz od niego, gwarantuje, że nie będzie Ci się chciało przesiadać na inną platformę. Bascom jest łatwy i przyjemny, ALE nie daje ani zbyt dużo satysfakcji ani nie wzbogaca za bardzo wiedzy. Bo co z tego, że napiszesz I2CSEND 120 (składnia niepewna), skoro o szynie I2C wiesz tylko tyle, że potrzeba do niej tylko dwa przewody, z których jeden jest sygnałowy, a drugi zegarowy...

jareks91
Użytkownik

Post autor: jareks91 » 07 gru 2005, 16:27

daniel93 pisze: Ale od czego zacząć od bascoma czy c ???
Powtarzam :) Jeśli masz już podstawowe pojęcie na temat mikrokontrolerów i programowania to zaczynaj od C, ale jeśli nie masz zielonego pojęcia to zaczynaj od mikroprocesorowej oślej łączki a nie od żadnych asamblerów czy innych bo zgubisz sie zniechęcisz i rzucisz tym wszystkim.
Jeśli już czytasz kurs C i nic z niego nie rozumiesz, wiec tym bardziej to świadczy że masz braki w podstawach i powinieneś je nadrobić.
Tak jak mówie mikroprocesorowa ośla łączka byłą pisana dla naprawdę początkujących i to wielka strata dla tych którzy chcą ją pominąć, bo to naprawdę przyśpiesza zrozumienie podstaw.
Ja osobiście zacąłem od MOŁ jak już były wszystkie artykuły i nie wiedziałęm co to jest procesor, teraz już mam ogólne pojęcie i nie sprawia mi żadnego problemu ten nowy kurs C. Nawet wiecej, MOŁ nauczył mnie samemu konstruować i wykonywać urządzenia, nawet dość skąplikowane.
Pozdrawiam

daniel93
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: daniel93 » 07 gru 2005, 17:23

W jakich numerach był MOł ???

jareks91
Użytkownik

Post autor: jareks91 » 08 gru 2005, 15:08

daniel93 pisze:W jakich numerach był MOł ???
Na stronie edw gdzieś w archiwalnych prenumeratach, są spisy treści wiec sobie poradzisz.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Koppel
Użytkownik

Post autor: Koppel » 08 gru 2005, 20:54

jareks91 pisze:
daniel93 pisze:W jakich numerach był MOł ???
Na stronie edw gdzieś w archiwalnych prenumeratach, są spisy treści wiec sobie poradzisz.
Pozdrawiam
Poszukiwania->Szukaj u nas -> http://www.edw.com.pl/ftp/spis_tresci.rar

ramistyk
-

Post autor: ramistyk » 11 gru 2005, 12:17

Witam
a ja mam pytanie. Kiedy faktycznie będzie dostępna płytka testowa do kursu AVR-GCC? Bo z moich doświadczeń wynika ,że plytki zwykle sa dostepne dopiero po około 2 miesiącach od publikacji projektow ( tak bylo kiedys i nie wiem czy sie to zmienilo)
Pozdrawiam

spark
Użytkownik

Post autor: spark » 11 gru 2005, 13:23

Koppel pisze:Proszę więc się nie zniechęcać a w razie potrzeby powrócić do numeru grudniowego gdy wszystko stanie się jasne.
OK! Tak zrobie. :)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Koppel
Użytkownik

Post autor: Koppel » 11 gru 2005, 18:22

ramistyk pisze:Witam
a ja mam pytanie. Kiedy faktycznie będzie dostępna płytka testowa do kursu AVR-GCC? Bo z moich doświadczeń wynika ,że plytki zwykle sa dostepne dopiero po około 2 miesiącach od publikacji projektow ( tak bylo kiedys i nie wiem czy sie to zmienilo)
Pozdrawiam
Jako autor nie mam niestety wpływu na czas po jakim zestaw będzie dostępny po publikacji. W sprawie tej należy kontaktować się z działem handlowym AVT. dziękuję za zwrócenie mi uwagi na zaistniały problem - jeśli okaże się, że płytka będzie dostępna dopiero, na przykład po dwóch miesiącach, postaram się odpowiednio dostosować kurs C do zaistniałej sytuacji.

Pozdrawiam

Raziel
-

Post autor: Raziel » 14 gru 2005, 19:13

cyber pisze:Od... asemblera. Takie jest moje zdanie. Ale jesli wybierasz miedzy C, a bascomem to zdecydowanie C. Bascom wg mnie paradoksalnie powinien być poznawany jako ostatni, jako ciekawostka. Jesli zaczniesz od niego, gwarantuje, że nie będzie Ci się chciało przesiadać na inną platformę. Bascom jest łatwy i przyjemny, ALE nie daje ani zbyt dużo satysfakcji ani nie wzbogaca za bardzo wiedzy. Bo co z tego, że napiszesz I2CSEND 120 (składnia niepewna), skoro o szynie I2C wiesz tylko tyle, że potrzeba do niej tylko dwa przewody, z których jeden jest sygnałowy, a drugi zegarowy...
Nie popieralbym zdania, ze BASCOM jako ostatni. Swietnie jest go znac, jesli trzeba cos sobie zaprogramowac na szybko, to taki zestaw klockow, ktore latwo poskladac w ciekawe rzeczy a la lego technic :) . Natomiast chyba nie najlepiej jest w BASCOM-ie z optymalizacja kodu. Przyklad programu dla AVR-GCC z grudniowego numeru z obsluga I²C i LCD zajal niecale 10% pamieci programu proca. To bardzo niewiele. Tymczasem kiedys probowalem upchnac podobne funkcje w BASCOM (demo do 2kB dla procow serii '51) i nie potrafilem sie zmiescic nawet ze szkieletem programu nie wspominajac o pelnej jego funkcjonalnosci. Porazka.

Zwazywszy na to, ze BASCOM kosztuje niemalo, a AVR-GCC nie kosztuje nic i nie ma zadnych ograniczen wybor programu jest prosty.

Dodam, ze ja tez zaczynalem nauke od asemblera dla procow '51, jednak dla AVR szukam czegos wygodniejszego, bo asembler tychze mnie troche przygina (choc nie powala :) ). C wydaje sie doskonalym rozwiazaniem.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
jejek
-
Kontakt:

Post autor: jejek » 20 gru 2005, 11:50

A teraz z zupełnie innej beczki ... :)

Czy tutaj są materiały do kursu C ? Czy są gdzieś jeszcze ? Bo ja ostatnie materiały widzę z czerwca. Bardzo proszę o uaktualnienie materiałów.

Jejek

tasza
Użytkownik

Post autor: tasza » 20 gru 2005, 14:26

mitch
-

Post autor: mitch » 02 sty 2006, 21:39

Jestem początkujący w mikrokontrolerach, więc moje pytanie pewnie porazi ignorancją ekspertów :wink:, ale chcąc zacząć teraz BASCOM'a, a za jakiś czas C czy mogę do obu kursów użyć tego samego zestawu AVT 3505? Innymi słowy, czy miałbym jakieś problemy z kursem BASCOM'a na wspomnianym zestawie.

Pozdrawiam

jareks91
Użytkownik

Post autor: jareks91 » 04 sty 2006, 13:29

mitch pisze: Jestem początkujący w mikrokontrolerach, więc moje pytanie pewnie porazi ignorancją ekspertów :wink:, ale chcąc zacząć teraz BASCOM'a, a za jakiś czas C czy mogę do obu kursów użyć tego samego zestawu AVT 3505? Innymi słowy, czy miałbym jakieś problemy z kursem BASCOM'a na wspomnianym zestawie.

Pozdrawiam
Miałbyś problemy nie do przeskoczenia z tego wzgledu choćby, że AVT 3505 jest inny procesor, do którego i tak nie możesz pisać kodu w demonstracyjnej wersji bascom.
Musisz kupić osobne płytki do każdego kursu.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ