STM32 kurs programowania w EdW

Jeżeli masz jakieś uwagi dotyczące bieżącego lub archiwalnych numerów "Elektroniki dla wszystkich" lub zauważyłeś błędy czy nieścisłości to jest to odpowiednie miejsce aby o tym napisać.
Dream
-

Post autor: Dream » 04 maja 2011, 21:30

Ja tak bardziej z podstawowych podstaw programowania spytam :)
Czym to się w ogóle je? Języki jakie są - kojarzę, C++, C, C#, bascom, asambler i takie tam. Ale jak z mikroprocesorami/ mikrokontrolerami?
Konkretne nazwy procków pod konkretny jezyk, czym się różnią, po co taki i taki a nie ten czy tamten? Jakiś ich podział? Wiem ze są PIC, te stm, atmega...
Ogólnie co z czym się je xD

alaris
Użytkownik

Post autor: alaris » 04 maja 2011, 22:06

Ogólnie co z czym się je
Nie wiem czy o to Ci chodzi, ale krótko mówiąc z C/C++ i procami jest jak z Javą i komórkami - język niby ten sam, ale są dodatkowe, sprzętowe aspekty. Mogą być one obsługiwane bezpośrednio poprzez rejestry albo przy pomocy bibliotek.
Z punktu widzenia programisty język C/C++ i mikrokontroler to środowisko jak każde inne - programowanie odbywa się trochę inaczej i nie ma tu "okienek" (najczęściej). Zakładając, że tworzysz sprzęt, który obsługuje tylko klawiaturę i wyświetlacz operujesz normalnie językiem C/C++ i musisz stworzyć (lub znaleźć) dwie sprzętowe biblioteki przeznaczone do obsługi właśnie sprzętu (tu: klawiatury i LCD).
Biblioteka taka również może zostać napisana w C/C++ i jej rola sprowadzi się do zapisywania rejestrów I/O mikrokontrolera w taki sposób, aby uzyskać na portach pożądaną kombinację stanów logicznych.

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 13 maja 2011, 15:21

Zakupiłem majowe EDW, i nie wygląda najgorzej ten kurs. Zobaczymy jak autor wywiąże się z cytuję:
Zagadnienia z dziedziny cyfrowego rzetwarzania sygnałów mozna zaprezentować na wiele sposobów. Najczęściej przedstawione jest to w spsób akademicki, podparty dowodami, twierdzeniemi i zastosowaniem odpowiednio wyższej matematyki. Chciałbym uniknąć takiego podejścia........
.
Szczeże bardzo na to liczę, bo prubowałem rogdyść DFT i FFT sam, ale te, akademickie podejscie promowane w większości opisów jest kompletnie niezrozumiałe dla zwykłego czowieka.
PS. sory za orty, ale przez tę blokadę Elportalu nawet korekta pisowni jakos nie działa w przegladarkach ?

slawek55
Użytkownik

Post autor: slawek55 » 14 maja 2011, 5:03

Popieram, warto poznać coś nowego.
Zastanawiam się i może jako apel do autora kursu, aby w którymś odcinku przygotował jaką wkładkę ze ściągą. Jak były prowadzone kiedyś w EdW kursy np 8051 to taka wkładka była super. Do dzisiaj ją mam. Nie wiem co Wy na to, ale może warto o tym pomyśleć i poprosić o to.

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 14 maja 2011, 5:58

A tak na marginesie, czemu EDW nagle tak kosmicznie zdrożało ? 12zł to trochę za dużo, pojemniejsze EP jest tylko 4zł droższe, a w zestawie dostaje się płyty CD.

Awatar użytkownika
timo66
Moderator
Kontakt:

Post autor: timo66 » 14 maja 2011, 9:01

A tak na marginesie, czemu EDW nagle tak kosmicznie zdrożało ? 12zł to trochę za dużo, pojemniejsze EP jest tylko 4zł droższe, a w zestawie dostaje się płyty CD.
pewnie vat + "opłata marketingowa" , albo wliczyli już opłatę "spedycyjną ' za płatne drogi które dopiero będą .

slawek55
Użytkownik

Post autor: slawek55 » 16 maja 2011, 17:53

Jeszcze popatrzcie ile reklam w EdW a ile w EP, wtedy będzie odpowiedź dlaczego jedno zdrożało więcej a drugie mniej.

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 16 maja 2011, 18:36

Trudno, będzie się robić kserówki w bibliotece i tak tam chodzę kserować kurs programowania PICów z EP. 4 kartki w lewo czy w prawo bez większej różnicy.

Awatar użytkownika
radzio
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: radzio » 17 maja 2011, 18:22

kayron -> dzięki takiemu podejściu zaraz potem EdW podrożeje do 20zł. A za pół roku nie będziesz już miał z czego kserować. Ciekawe co zrobisz wtedy?

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 17 maja 2011, 19:12

kayron -> dzięki takiemu podejściu zaraz potem EdW podrożeje do 20zł. A za pół roku nie będziesz już miał z czego kserować. Ciekawe co zrobisz wtedy?
Zakładem że pojawi się nowe czasopismo aby wypełnić dziurę na rynku. I przyznam szczerze że konkurencja EDW by się przydała.
Oczywiście fakt, faktem ,że podniesiono nam VAT itd, ale czasopismo pokroju EDW powinno dążyć do trzymania ceny w granicy 10zł.
Tzn. ja uważam że jest to przedział cenowy akceptowalny dla przeciętnego ucznia, a do nich głownie skierowane jest EDW, w momencie kiedy cena zbliża sie do EP powstaje tak huśtawka, co wybrać ? mniej za niewiele mniej, czy więcej za niewiele więcej.
Oczywiście oba czasopisma są przeznaczone dla niejako różnych czytelników, ale ja odnoszę wrażenie że w EP jest więcej ciekawych mini kursów i artykułów (ARMy, PICi itd) niż w EDW, co spowoduje że EDW może stracić część czytelników na rzecz EP, albo niektórzy po prostu zrezygnują z EDW, i zaczną kserować w bibliotekach, czy ściągać skany z wortali klasy Chomik.....
Wzrost ceny na pewno nie wyjdzie dobrze dla sprzedaży detalicznej, bo prenumeratorzy tego tak nie odczują. Oczywiście nie na wszystko redakcja ma wpływ, jak VAT, rosnące koszty transportu itd.
Ale z drugiej strony ja też nie widzę sensu wydawać 12zł na czasopismo w którym interesują mnie 4 strony. Fajnie to ma rozwiązane EP płacisz SMSem 3zł i możesz sobie ściągnąć 10 artykułów (plików) z archiwum. Ja osobiście często z tego korzystam, i uważam że to fajna forma, którą EDW też powinno się zainteresować.

Awatar użytkownika
radzio
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: radzio » 17 maja 2011, 20:03

Nie pojawi się. A jeśli nawet, to będzie w cenie ~ 25zł lub nawet wyższej. Takie są realne ceny miesięczników niesponsorowanych i bezreklamowych (np. miesięczniki wydawane przez NOT) na dodatek w prenumeracie - w "detalu" są one niedostępne (z racji ogromnych kosztów dystrybucji detalicznej). A EdW z racji swojego targetu (gimnazjum/wczesne liceum) nie przyciągnie wartościowych reklam czy nawet artykułów sponsorowanych tak jak chociażby EP czy El. EdW jest miesięcznikiem "misyjnym", a co pokazuje przykład TVP na misji zarobić się nie da. Jeśli nawet pojawi się konkurencyjny miesięcznik o zbliżonym targecie/tematyce to dochodu wydawcy żadnego nie przyniesie, a coraz trudniej o mecenasów nauki w obecnych czasach.

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 17 maja 2011, 20:53

A EdW z racji swojego targetu (gimnazjum/wczesne liceum) nie przyciągnie wartościowych reklam czy nawet artykułów sponsorowanych tak jak chociażby EP czy El.
Tu musiałbym się zgodzić, bo reklama np. Farnell w EDW jest dla mnie strzelaniem armatą w płot, zważywszy że ta firma nie obsługuje osób indywidualnych, tylko firmy. Tzn. można się z nimi dogadać, ale który gimnazjalista czy licealista robi zakupy za min. 300zł. :?:
No chyba że zmienili politykę, ale jak ja próbowałem zrobić u nich zakupy, to właśnie usłyszałem, że nie ma sprawy, ale min zakupy za 300zł, bo paczuszki robić im się nie opłaca za mniej.

keruseykaryu

Post autor: keruseykaryu » 18 maja 2011, 5:50

Proste. Edw to się powinno stać pismem internetowym. Dostępnym poprzez interfejs WWW, z logowaniem, mikropłatnościami i dużą ilością reklam, nawet pop-up i pop-under (i tak je zablokujemy :cool: ). Wtedy odpada: dystrybucja, drukarnia, papier i inne tego typu p...ły.
W dobie czytników e-book; przy okazji pozdrawiam panią, która dzień w dzień w autobusie czyta książki z e-book readera; to edw sobie można by wrzucić do takiego czytnika i czytać jak "normalny" egzemplarz papierowy.

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 18 maja 2011, 7:04

Przecież jest e-wydanie EDW. Aczkolwiek trzeba je prenumerować, ale jest.

Awatar użytkownika
timo66
Moderator
Kontakt:

Post autor: timo66 » 18 maja 2011, 10:47

Ale kosztuje wcale nie mało ;/

ja dostaje papierowe wydanie a tak używam tylko tego z pdf .

ODPOWIEDZ