STM32 kurs programowania w EdW

Jeżeli masz jakieś uwagi dotyczące bieżącego lub archiwalnych numerów "Elektroniki dla wszystkich" lub zauważyłeś błędy czy nieścisłości to jest to odpowiednie miejsce aby o tym napisać.
slawek55
Użytkownik

STM32 kurs programowania w EdW

Post autor: slawek55 » 04 maja 2011, 6:14

Cześć.
Od majowego nr EdW zaczyna sie cykl o uC STM32.
Powiedzcie mi dlaczego STM32? Czym różnią się od LPCxxxx lub Atmeli SAM7 z rdzeniem ARM?
Nie lepiej było kontynuować rodziny takiej która się powtarza (w AVT) jak własnie LPC? Pytam dlatego że rodzin z 32bitowych zaczyna byc sporo. Dużo było już własnie o LPC i SAM7.
Nie wiem jak Wam ale mi się STM32 kojarzy z nieszczęsnym Realizerem i programowaniem przez rysowanie.
Co Wy na to?

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 04 maja 2011, 8:04

Zależy jaki LPCxxxx masz na myśli ? Ale STM32 to rdzeń Cortex M3 jak się nie mylę.
Ale ogólnie za nimi przemawia :
A. Cena. Minimalnie tańsze od LPC. Choć AVT ma na dzień dzisiejszy tylko 1 STM32 w ofercie, i to nie ten najtańszy.
B. Było już wprowadzenie do tych procesorów w EDW. Pod szumnym szyldem DSP, ale z tego co ja przeczytałem to było to wałkowanie podstaw obsługi STM32, niż coś konkretnego na temat DSP. Znaczy się źle i nieco myląco dobrano tytuł tej serii artykułów.
C. Być może żywa i burzliwa , dyskusja na tym forum na temat wprowadzenia do STMów32 spowodowała że redakcja EDW jednak postanowiła temat rozwinąć i zrobić kurs. Właściwie podejść do niego jak się należy, czyli najpierw zrobić kurs podstawowy, a potem rozwijać go o np. tematykę DSP.
D. jak by nie patrzeć na temat to STM32 są drugie jeżeli chodzi o popularność po LPC, więc to oczywisty niejako wybór.
Ostatnio zmieniony 04 maja 2011, 9:24 przez kayron, łącznie zmieniany 1 raz.

slawek55
Użytkownik

Post autor: slawek55 » 04 maja 2011, 8:11

Link nie działa
A o popularności nie wiedziałem, a wręcz perzeciwnie bo wydawało mi się że to mało popularne uC. Ciekawe jak z zakupem ich bo jeszcze nie sprawdzałem.
W EdW postawiono na pisanie w środowisku Ride 7. Co może być w nim takiego szczególnego że autor odszedł od ARM-gcc?

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 04 maja 2011, 8:24

U mnie link działa ? Ostatecznie szukaj tematu "Okładka Styczniowego EDW i ARM DSP?"
Z zakupem nie ma problemu, na Kamami mają tego na pęczki, w cenie ok 9zł szt. dla najprostszych CPU.
Co do środowiska programistycznego to ci nie odpowiem, tu jest zasada co Forum to inne zwyczaje, po prostu każdy autor kursu ma swoje środowisko które opanował i tyle.
Obecnie najpopularniejsze są właśnie STM32 (rdzeń C-M3) i LPC1000 (rdzeń C-M0), ale mówię to jako osoba związana z forum poświęconym robotyce, tam te 2 rdzenie ARM są najpopularniejsze. Z początku były kursy na ARM7TDMI, ale jak pojawiły się tylko tańsze rdzenie C-M3, C-M0, właściwie o tych procesorach zapomniano.
Moim zdaniem rdzeń Cortex M0 szykuje nam rewolucję, na miarę tego co ponad 10 lat temu zrobiły AVRy. Tylko jest to kwestia pojawienia się dobrych kursów i książek, i za 2-3 lata słowo AVR będzie budziło pytanie "a co to jest ?".

alaris
Użytkownik

Post autor: alaris » 04 maja 2011, 9:07

slawek55 pisze:Powiedzcie mi dlaczego STM32?
Dobre wsparcie narzędzi programistycznych, biblioteki do obsługi peryferii, przyjazny bootloader, przystępna cena, nowszy rdzeń, większe możliwości, itd.
kayron pisze:z tego co ja przeczytałem to było to wałkowanie podstaw obsługi STM32, niż coś konkretnego na temat DSP
Zawsze lepiej wałkować podstawy i dać pogląd na to jak się danego "klocka" używa, niż od razu rzucać materiał związany z DSP. Dzięki temu możesz sobie wybrać, czy zatrzymujesz się na podstawach i migasz diodami czy zaczynasz przeprowadzać jakieś operacje z dźwiękiem. W majowym EdW jest spis zawartości najbliższych odcinków i jest tam DFT, FFT, IIR czy FIR, więc DSP jako takie się pojawi.
slawek55 pisze:W EdW postawiono na pisanie w środowisku Ride 7. Co może być w nim takiego szczególnego że autor odszedł od ARM-gcc?
Brak limitu generowanego kodu, tworzenie plików HEX (bootloader) czego nie ma np. Atolic Studio, łatwość obsługi (nie każdy lubi spędzać długie godziny na zabawie z plikami makefile), dobry interfejs, itd. Zresztą, czy ten temat nie był aby czasem poruszany w styczniowym EdW?

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 04 maja 2011, 9:20

Zawsze lepiej wałkować podstawy i dać pogląd na to jak się danego "klocka" używa, niż od razu rzucać materiał związany z DSP. Dzięki temu możesz sobie wybrać, czy zatrzymujesz się na podstawach i migasz diodami czy zaczynasz przeprowadzać jakieś operacje z dźwiękiem. W majowym EdW jest spis zawartości najbliższych odcinków i jest tam DFT, FFT, IIR czy FIR, więc DSP jako takie się pojawi.
Troszkę źle zrozumiałeś moją wypowiedz. Mi chodziło o to że źle dobrano tytuł do tego cyklu.
lepszym tytułem było by np. "Wyprawy w świat ARM - początek". Aczkolwiek nie wiem czy kurs, którego program jest w majowym numerze, opiera się na tej samej PCB, czy AVT zaserwuje nam nowy układ/moduł ?
Ale nie omieszkam w kiosku sprawdzić Majowy nr. EDW.

alaris
Użytkownik

Post autor: alaris » 04 maja 2011, 10:28

kayron pisze:Aczkolwiek nie wiem czy kurs, którego program jest w majowym numerze, opiera się na tej samej PCB, czy AVT zaserwuje nam nowy układ/moduł ?
To jest ta sama płytka.
kayron pisze:Mi chodziło o to że źle dobrano tytuł do tego cyklu.
To DSP można odbierać jako przeznaczenie płytki. Zazwyczaj w zestawach startowych nie ma tyle układów analogowych (przetworniki A/C, C/A i filtry antyaliasingowe), więc jest ona nastawiona na przetwarzanie sygnałów czyli DSP, stąd taka nazwa ;)

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 04 maja 2011, 13:01

Na pewno zerknę, aczkolwiek mnie osobiście DSP przydało by się do przetwarzania sygnału z odbiornika optycznego, w celu sprawdzenia na jakiej częstotliwości nośnej nadaje pilot RTV (no dobra nie tylko pilot, chodzi mi o skanowanie przestrzeni w poszukiwaniu modulowanych wiązek IR).
Konkretnie to chciałbym wreszcie znaleźć jakiś ludzki opis dyskretnej transformacji Furiera, i jak wykorzystać wyniki z niej, bez wnikania w i tak mało zrozumiałe dla mnie wzory. Jak uda wam się to wytłumaczyć tak łopatologicznie, to na pewno poczytam. Czytałem już co prawda o tym w internecie, ale raczej nie było to przystępnie napisane.
Ale i tak będę musiał to upchnąć w ATMedze 324 napędzanej 20MHz.

slawek55
Użytkownik

Post autor: slawek55 » 04 maja 2011, 13:10

W artykule w maju poruszony był temat ceny. Podobno STM32 kosztuje około 6zł. Poszukałem w najbardziej znanych mi sklepach i chyba nie jest tak różowo, bo w jednym kosztuje ponad 19zł w AVT to nawet 26zł.
Ale..... zaraz bo czegoś nie za bardzo rozumiem.
w maju (teraz) kurs bazuje na uC STM32F100C4T6B natomioast opis jest do płytki ze stycznia kóra ma w sobie stm32f103c8t6.
Cos mi tu nie pasuje, kiedy nastąpiła wymiana uC w tym samym zestawie? Jak umknęło mi przelutowanie układu to przepraszam.

Awatar użytkownika
kayron
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: kayron » 04 maja 2011, 13:26

Proszę
najtańszy STM32 faktycznie kosztuje 6zł w Kamami.
A na płytce pewnie zmiana nie zaszła, bo nie bardzo jest do tego przystosowana, to pewnie błąd w druku, albo przykłady będą się po prostu odwoływać do tego tańszego STMa ? Lub ostatecznie chciano zachęcić czytelników, pisząc tylko że najtańsze CPU to wydatek 6zł, do DSP jednak potrzebny jest bardziej mocny procek, więc w zestawie jest silniejsza jednostka.
Szkoda natomiast że AVT nie oferuje adaptera STM32F100C4T6B na podstawkę DIP 40 pasującą do AVT3505, wtedy posiadacze płytek z kursu C na AVRy mogli by łatwo (tanio) się przenieść na STMy. Oczywiście możliwości mniejsze, ale na start w sam raz.
Ale w sumie opracowanie takiej PCB, to kwestia poznania pinologi STMa, w obudowie LQFP48 i zaadaptowanie go do płytki AVT3505/2.

alaris
Użytkownik

Post autor: alaris » 04 maja 2011, 13:53

slawek55 pisze:Ale..... zaraz bo czegoś nie za bardzo rozumiem.
Porównywany był ATmega16 (chyba, nie pamiętam) ze zbliżonym do niego STM32, w tym wypadku STM32F100C4T6B.
Na płytce jest "większy" proc, ale takie porównanie miało pokazać, że w niektórych przypadkach można dostać więcej za mniej i zachęcić tym samym do zapoznania się z rodziną STM32. O ile we własnych układach wstawienie procka za dwadzieścia+ pln nie jest często możliwe, to warto wiedzieć, że istnieją tańsze wersje o dobrych parametrach.

keruseykaryu

Post autor: keruseykaryu » 04 maja 2011, 17:48

Bo ST Microelectronics więcej zapłaciło. Proste. :cool:

Awatar użytkownika
radzio
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: radzio » 04 maja 2011, 20:26

keruseykaryu pisze:
Bo ST Microelectronics więcej zapłaciło. Proste. :cool:
A ja myślałem, że rozpyliło hel :roll: :roll: :roll:

STMicroelectronics był pierwszym dużym producentem, który produkował mikrokontrolery z Cortexem-M3 (Luminary Micro nie liczę, bo z ich dostępnością było jak z Yeti - ktoś podobno widział, ale...). Jako że STM32 są najdłużej na rynku posiadają nalepsze wsparcie "third party". NXP niestety zaspało i wolało produkować zabytkowe ARMy7, zanim po latach się obudziło i stwierdziło, "kurde, STM ma 80% rynku, trzeba ich gonić". I gonią tak, że STM teraz ma 60% rynku. Nie doszukiwałbym się tutaj spisków, po prostu STMy są najbardziej popularne i najłatwiej dostępne w ogromnej ilości odmian, pinowo ze sobą kompatybilnych. To najlepszy wybór. A dla NXP to można się zrzucić na jakiś fajny budzik, aby "następną razą" nie przespał swojej szansy.

alaris
Użytkownik

Post autor: alaris » 04 maja 2011, 20:54

radzio pisze:Luminary Micro nie liczę, bo z ich dostępnością było jak z Yeti
Obecnie można je kupić w Farnellu. Z tego co wiem biją STM32 na głowę w jednym aspekcie - mają sprzętową warstwę PHY dla Ethernetu, wiec odpada jeden scalak, jak chcesz się połączyć z netem. Dla mnie to ogromna zaleta.
radzio pisze:Nie doszukiwałbym się tutaj spisków
To był raczej żart, nie taki znowu zły ;). Poza tym "zapłacić" można rozumieć na wiele sposobów, np. zapłacić za promocję. Przypomnę tylko STM32 TechDays w 14 miastach i rozdawane zestawy. STM32 miał naprawdę porządną kampanię reklamową połączoną ze szkoleniami. W takim kontekście stwierdzenie, że "zapłacili więcej" jest zgodne z prawdą ;)

Awatar użytkownika
radzio
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: radzio » 04 maja 2011, 20:58

alaris pisze:
radzio pisze:Luminary Micro nie liczę, bo z ich dostępnością było jak z Yeti
Obecnie można je kupić w Farnellu.
Ale obecnie to jest wielki Texas Instruments z wszystkimi tego konsekwencjami, a nie 30-osobowa firemka. Miałem raczej na myśli, iż gdy pierwszym i jedynym producentem był LM (a więc dobre 4 lata temu) z ich dostępnością było jak było. Że teraz można je kupić w sklepie na rogu (co prawda z 20 tygodniowymi terminami dostaw) to wiem.
alaris pisze: Dla mnie to ogromna zaleta.
Dla mnie też.

ODPOWIEDZ